1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Kredi Kartı Yapılandırma İşlemi 2023 ||

Kredi Kartı Yapılandırma İşlemi  2023 ||
1

Ekonomik nedenlerden dolayı kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler için kredi kartı yapılandırma işlemi çok önemlidir.Bankalardan kullanmış olduğunuz kredileri veya kredi kartı borçlarını ödemekte zorluk çekiyorsanız,kara listeye girip kredi notunuzun düşmemesi için mutlaka kredi kartı yapılandırma işlemi yapmanız gerekir.Peki kredi kartı yapılandırma işlemi nasıl yapılır?Kredi kartı borçlarını yapılandırmazsak ne olur?gelin hep birlikte inceleyelim.

Kredi Kartı Yapılandırma

Kullanmış olduğunuz Bireysel Kredileri veya kredi kartı borçlarını ödeme konusunda zorluk çekiyor olabilirsiniz. İşten çıkarılanlar,masrafı artmış olan kişiler veya gelir durumu bazı nedenlerden dolayı değişen kişilerin mutlaka kredi kartı yapılandırma işlemi yapması gerekir.Borç yapılandırma işlemi yapılmaz ise;

  • Kredi Notu Düşmesi
  • Kara Listeye Girme
  • Yasal Takip Başlaması
  • İleri ki Zamanlarda Kredi Başvurusu Yapamama

gibi sorunlarla karşılaşılabilir.Kredi kartı yapılandırma işlemi,borçlu olunan banka üzerinden gerçekleştirildiği gibi,Halk Bankası’nın Halk Destek Kredisi ile de yapılabiliyor.Bankalar,borç yapılandırma işlemini,kişinin gelir durumuna göre düzenleyerek daha rahat ödeme yapılmasına olanak sağlıyor.

Borç yapılandırma işlemi Bireysel Krediler için 60 ay’a kadar,kredi kartları için ise 12 ay’a kadar yapılabiliyor.Kart limiti yüksek olan kişiler için bu vade banka tarafından artırılabilir.Eğer borçlarınızı ödeme konusunda zorluk çekiyorsanız,yukarıda saydığımız durumlara düşmemek için mutlaka bankanız ile görüşerek borç yapılandırma işlemi yapmanızı öneririz.

Halk Destek Kredisi

Halk Destek Kredisi,Halk Bankası tarafından verilen borç kapatma kredisidir.Bu krediden yararlanabilmek için bankanın mevcut müşterisi olmanız gerekmiyor.

Halk Destek Kredisi başvuruları,Halk Bankası şubelerinden yapılıyor.Bu desteğin amacı,kredi kartı borcu olan kişilerin borç batağına düşmesinin önlenmesi.

Halk Destek Kredisinin bir diğer güzel yanı ise,başvuru esnasında uçuk dosya masrafları istememesi.Bankanın tek şartı,Hayat Sigortası yapılması gerekiyor.

Halk Destek Kredisine başvuru yapabilmek için,herhangi bir banka üzerinden maaşınızı almanız yeterlidir.Eğer maaşlı bir çalışan değilseniz,gelirinizi belgelemeniz gerekiyor.

Eğer mevcut borcunuz yüzünden yasal takip işlemi başlatıldı ise,maalesef Halk Destek Kredisinden yararlanılamıyor.

Kredi Kartı Asgari Tutar Hesaplaması

Kredi kartı borçlarınız yüzünden kara listeye düşüp yasal takip işleminin başlatılmasını istemiyorsanız,en azından borcun asgari tutarını düzenli ödemeniz gerekmektedir.Asgari tutar hesaplaması ise kredi kartı limitine göre değişiklik gösterir.

0-15.000 Limitli kartlar için asgari tutar borcun %30’u

15.001-25.000 Limitli kartlar için asgari tutar borcun %35’i

+25.000 Limitli kartlar için ise  %40 şeklinde hesaplanabilir.

Örneğin; 15.000 TL limiti olan kredi kartına sahipsiniz.İçinde bulunduğunuz ay ise karttan 6.000 TL harcama yaptınız.Bu 6.000 TL borcun 1.800 TL’sini ödediğiniz takdir de yasal takip,kara liste gibi herhangi bir duruma düşmezsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir