1. Ana Sayfa
  2. Kredi Rehberi

Kredi Notu 1 ve 3 Ayda En Çok Ne Kadar Yükselir? (2023 GÜNCEL)

Kredi Notu 1 ve 3 Ayda En Çok Ne Kadar Yükselir? (2023 GÜNCEL)
0

Daha önceki yazılarımızın çoğunda bahsettiğimiz kredi notu 3 ayda en çok ne kadar yükselir veya 1 ayda en fazla kaç seviyelerine gelir bugün sizlerle bu konuya bakacağız. Artık yapacağımız tüm kredi ve kredi kartı başvuruları, araç kiralamaları, kredili telefon alımları dahil pek çok finansal işlemde kredi puanı karşımıza çıkmaktadır. Kredi skorumuz ne kadar yüksek olursa bu işlemler o kadar olumlu ve hızlı sonuçlanmaktadır. Gelin şimdi kredi notumuz ne kadar sürede nasıl yükselir ona bakalım.

2023 Kredi Notu 1 Ayda Kaç Puan Yükselir?

Ülkemizde kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından büyük bankalardan gelen veriler üzerine bilinmeyen bir algoritma üzerine hesaplamalar yapılarak oluşturulmaktadır. Findeks sitesi üzerinden de son kullanıcılara ulaştırılmaktadır. Bankalar ve bazı başka kurumlar tarafından da, direk Findeks üzerinden de Findeks kredi notu öğrenmek isteyenlere sunulmaktadır. Hal böyle olunca şu kadar ayda bu kadar yükselir diye net rakamlar vermek mümkün olmuyor fakat yaşanmış tecrübeler ve eldeki bazı bilinen veriler üzerine bazı çıkarımlar yapabilmekteyiz.

Şimdi gelin ilk olarak kredi notu kaç ayda güncellenir meselesine bakalım. Kredi Kayıt Bürosu bankalardan anlık veriler almaktadır. Bu sebeple yapacağınız olumlu yada olumsuz bir finansal işlem yada harekette bu bilgi anında merkezi sistem üzerinden sisteme giriş yapar. Yani kredi notunuz aylar yada bazı günlerde değil anlık olarak güncellenir. Bu sebeple kredi skorunuzu yükseltmek için aylar yada bazı özel günler beklemenize gerek yok. Her olumlu hareket o anda puanın yükselişini sağlamaktadır. Özetle kredi notu ayın kaçında güncellenir sorusuna, “böyle bir gün yok her an anlık olarak güncellenmektedir” cevabını veriyoruz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

2023’de 3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları

Şimdi gelin 3 ay içerisinde kredi notu kaç artar ona bakalım. Kredi notu bildiğiniz gibi 0 – 1900 arasında değişmektedir. Herkes 1900 olsun istiyor ama bu aslına bakarsanız o kadar önemli değil. Size tüm finansal işlemlerinizi rahat yapabilmeniz için 1300 yeterli olacaktır. 1300 ve biraz üzeri bir not için ise 3 ay içerisinde şunları yapmanız yeterli olacaktır. İlk olarak şunu belirtelim, eğer yasal takipte iseniz, herhangi bir borç sebebiyle icralık durumda iseniz Merkez Bankası kara listedesiniz demektir ve böyle bir durumda kredi notunuz sıfırdır ve ne yaparsanız yapın kara listeden çıkmadan bu notunuz yükselmez. Eğer böyle bir durumunuz yoksa kısa sürede notunuzu arttırabilirsiniz. Arttırmak için yapmanız gerekenlere geçelim.

Diyelim kredi notu öğrenme işlemini tamamladınız ve notunuz 900 çıktı. Sıkıntı yapmayın ve yazacağımız adımları uygulamaya başlayın. İlk olarak o anda bir kredi yada kredi kartı borcunuz varsa son ödeme günü gelmeden onu kapatın ve o andan itibaren sonraki aylarda da günü geldiği zaman geciktirmeden ödemenizi yapın. Bir bankada hesap açın ve bu hesaba az da olsa para yatırarak düzenli ödediğiniz faturalarınız için buradan otomatik ödeme talimatı verin. Faturalarınız artık bu hesaptan otomatik olarak ödensin. Bu hesaptan bir kaç sefer havale ve EFT yapın. Aynı zaman da sizin bu hesabınıza başkaları tarafından havale ve EFT yapılmasını sağlayın. İmkanınız varsa az bir rakam ile de olsa vadeli bir hesap açın ve kredi notunuz istediğiniz seviyeye gelene kadar bu vadeyi bozmayın.

İşte kredi notunuzu 3 ayda en çok ne kadar yükseltebileceğiniz bu adımları başarılı bir şekilde uygulamanıza bağlıdır. Sizlerden çok sık gelen soruların başında kredi notu 1 ayda en çok ne kadar yükselir oluyor. 1 ayda olmasa bile 3 ay da bankalar tarafından istenilen seviyelere getirmek sizin elinizde. Konu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları bizlere alt taraftaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Severek cevaplarız.

2023’de yani yeni yılda da en güncel konuları ve merak ettiğiniz her şeyi sizinle paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap