1. Ana Sayfa
  2. Sizden Gelenler

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
0

Bankalar ile işlem yapabilmemiz için kredi notu büyük önem taşımaktadır. Bankalar kredi notu düşük olanlara kredi kullandırımı yapmamaktadır. Bu nedenle de kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Kredi notunuzu çok basit yöntemler ile ve de dikkatli olmanız sayesinde yükseltme imkanınız bulunmaktadır.

Eğer kredilerinizi ödemekte zorlanıyorsanız ve güç bir durumda iseniz bankanız ile konuşarak yapılandırmaya gidin. Yapılandırma yapacak olduğunuz krediler öncelikle aksayan ödemelerinizin olduğu kredilerden başlamalısınız. Kredi taksit ödemelerinizde aksama olduğu sürece kredi notunuz düşük kalacaktır.

Her zaman için aylık ödemelerinizi bütçenize göre düzenleyin. Eğer sizin yaptığınız ödemeler bütçenizi aşıyorsa kredi ödemelerinizi de zamanında yapamıyorsunuz demektir. Bu durumda taksitlerinizin miktarını düşürün ve vadenizi uzatın. Toplamda ödeyecek olduğunuz kredi tutarında faiz ve vade ile beraber artış olacaktır fakat aylık ödemeleriniz düşerek sizi rahatlatacaktır. Fakat bu işlem sayesinde kredi notunuzda birazda olsa yükselme sağlayabilirsiniz.

Kredilerinizi Tek Bir Çatıda Toplayın!

Birden fazla krediniz olduğunda taksitlerinizde toplamda çoğalacaktır. Bu durumlarda birinin taksitini öderken diğer kredinizde aksamalar olabilir. Bu durumda Banka ile görüşerek kredilerinizi tek bir kredi de toplayabilirsiniz. Hem taksit sayınızı teke indirmiş olursunuz hem de kendiniz ödemelerde rahatlarsınız.

Teminatlarınızı artırarak da kredi limitinizde bir yükselme sağlayabilirsiniz. Bankaların en çok önem verdiği teminatlardan biri de ipotek teminatıdır. Kredi miktarınızın üzerinde ipotek teminatı vererek kredi tahsisinizi yükseltebilirsiniz.

En önemli unsurda kredi taksit ödemelerinizi bir gün bile geçirmemeniz gerekmektedir. Bir gün bile geçirdiğiniz kredi ödemeniz KKB sisteminde gecikme olarak gözükecektir. Bu da kredi notunuzu olumsuz olarak etkileyecektir. Taksit gecikmeleri genellikle gelirinizin ve kredi ödeme tarihinizin uyuşmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kredi alırken taksit tarihlerinizin iyi ayarlanmasına özen gösterin.

Kredi Ödemeleri ve Takibi

Kredi ödemelerinizde yaşanan sorunlar nedeniyle idari takibe ya da kanuni takibe düştüyse öncelikle takip durumunda olan borcunu sıfırlamalısınız. Yasal takiplerde olan borcunuzun açık olması kredi notunuzu olumsuz etkilediği gibi kara listeye girmenize de neden olacaktır. Kredinizin yasal takibe düştüğü banka ile görüşerek yapılandırma talebinde bulunun. Siz bulunmasanız bile banka avukat aracılığı ile mutlaka size dönecektir. Bu yapılandırma da faiz indirimi ve taksitlendirme talebinde bulununuz. Böylelikle yasal takibe düşen hesabınızı taksitlendirmiş olursunuz.

Takibe düşen kredinizi kapatsanız dahi kredi notunuz hemen yükselmemektedir.  Bu durumda beklemenizde sizin kredi notunuzun yükselmesini sağlamayacaktır. Öncelikli yapmanız gereken bankalar ile aktif bir şekilde çalışma başlatmanız gerekmektedir. Bunun için çalışacak olduğunuz bankadan düşük limitli olsa da kredi kartı edinmeye çalışın. Hiç kredi kullanmayan kişiler için bu geçerlidir. Çalışmak istediğiniz bankayı seçerken maaş aldığınız bankayı tercih etmelisiniz. Bankanın kartı varsa hesabınızda mümkün olduğu kadar nakit para tutmaya çalışın. Diğer bütün bankacılık işlemlerinizi de bu bankadan yapmaya çalışın. EFT, havale, su, doğalgaz, elektrik faturası gibi ödemelerinizi banka hesabınızdan yapın. Ayrıca hesabınız üzerinden düzenli ödeme talimatı verin ve kredi notunuzu yükseltmeye çalışın.

 

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap