1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?
0

Bütün bankaların kolayca ulaşabildiği kredi bilgileriniz, önceden çektiğiniz krediler hakkındaki bilgileri kapsar. Eğer herhangi bir bankaya kredi başvurusu yaparsanız, bankalar öncelikle kredi geçmişinize bakar ve bu geçmiş bilgilere bakarak, sizin kredi puanınızı oluştururlar. Bu nedenle, herhangi bir bankadan hayatınızdaki herhangi bir şey için krediye ihtiyaç duyduğunuzda, her şeyden önce kredi sicilinizin, kredi çekmek için uygun olup olmadığını ve bankaların bu sicile bakarak size ihtiyaç duyduğunuz krediyi verme kararı aldığını unutmayın.

 

 

Tanım olarak Kredi Notu Nedir?

Kredi notu; Yukarıda da dediğimiz gibi, herhangi bir kredi almak istediğinizde, geçmişte aldığınız krediler var ya da yoksa, bu işlemlerinizle zamanla ortaya çıkan verilerdir. Bu not, 1 ile 1900 arasında değişiklik gösterebiliyor. En düşük not olan “1”, en fazla risk taşıyan müşteri profiline sahip olunduğunu gösterirken, 1900 ise borçlarına en sadık, geçmiş kredilerini ödeme konusunda daha güvenilir olunduğu anlamına gelir. Bu olay bankadan bankaya değişebilir. Ancak çoğu bankalar kredi notu 900 veya 1000’in altındaki kredi almak isteyen kişilere kredi sağlamaya çok yanaşmaz. Eğer ki notu 1200’ün üstündeyse. Gelirlerine bağlı olarak, bankalardan kredi desteği görebilirler. Yani kredi notunuzun yüksek olması, finans sağlayan kurumların gözündeki prestijinizi oldukça arttırıyor.

 

Bu bilgiler, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Kredi notunuz Kredi Kayıt Bürosu (KKB) taraflarınca kayıt altında tutulmaktadır. Kredi notunuz hesaplanırken bankalara olan borç miktarının hali, borçlarınızın ödeme düzeni, kredi kartınızın limiti ve harcadığınız kredilerin ne için olduğu gibi konular ve risk raporları inceleme altında bulundurulmaktadır. Bu kredi notu sabit bir puan değildir. Bu not, bankalarla olan sağlıklı veya sağlıksız ilişkinize göre aylık olarak değişir. Elbette doğal olarak yükselebilir ya da düşebilir. Kredi notunuzun düşmesi halinde ise kredi talep ederek alabilme şansınız da düşer.

 

Örnek vermek gerekirse, basitçe şöyle verebiliriz; örneğin, başta giderek 10.000 TL’lik bir kredi çektiniz. Ve bu kredinizi zamanında ya da daha erken ödeyerek kapattınız. Banka tarafından size bir kredi notu verilir. Daha sonra kredi almak için gittiğinizde, artık size 10.000 TL’den daha fazla kredi sağlayabilirler. Yani sizin kredi alma limitiniz de artmış olur. Artık 20.000- 30.000 TL’ye kadar kredi alabilir duruma gelmiş olursunuz. Eğer ki bu miktarı da kredi olarak alıp, bunu da günün de öderseniz, kredi notunuz artar ve sonrasında 50.000- 100.000 TL’lik kredi alabilir duruma gelirsiniz. Tabii ki burada geliriniz de önemli.

 

Umarım yazımız sizin için yararlı ve ilgi çekici olmuştur. İyi günler, sağlıcakla kalın.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir