1. Ana Sayfa
  2. Kredi

Kredi Tahsis Ücreti Nedir? Nasıl İade Alabilirim?

Kredi Tahsis Ücreti Nedir? Nasıl İade Alabilirim?
0

Kredi tahsis ücreti bankalardaki kredi işlemleri sırasında müşterilerin karşısına çıkan masraf ücretidir. Bankalar krediye uygulanan faiz oranına ek olarak kredi tahsis ücreti talep ederek uyguladıkları tüm masrafları sizlere yansıtmaktadır. Kredi tahsis ücreti nedir ve Kredi tahsis ücretini nasıl iade alabilirim sorularının cevaplarını bu yazıda bulmaktasınız.

Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

Bankalar, müşterilerine kredi tahsis etme süresince yaptıkları araştırma ve işlemleri masraf kalemi olarak görmekte verilen kredinin faiz oranına ek olarak kredi tahsis ücretini müşterilere yansıtmaktadır. Evrak, kırtasiye, kağıt, araştırma, emek, zaman gibi birçok farklı kategoride değerlendirilen bu ücret krediyi almadan sizlerden tahsil edilir. Daha öncesinde dosya masrafı olarak adlandırılan bu ücret şimdilerde kredi tahsis ücreti olarak adlandırılmaktadır.

Kredi Tahsis Ücreti

Kredi tahsis ücreti bankaların özel kararlarına bağlıdır. Standart bir ücret olmadığı için bankanın kendi kredi paketleri arasında bile değişkenlik gösterebilmektedir. Kredi tahsis ücretinden taban fiyat sınırlaması olmamasına karşın tavan fiyat sınırlaması bulunmaktadır. Tavan fiyat olarak belirlenen kredi tahsis ücreti, istenen kredi miktarının en fazla 5/1000 oranı kadar olabilir. Bunun üst seviyesine çıkmak yasal bir uygulama değildir.

Kredi tahsis ücreti, kredi sizlere tanımlanırken belirtilir ve bazı durumlarda kredi miktarı sizlere gönderilmeden kesinti yapılarak geri kalan miktar sizlere iletilir. Bazı banka kuruluşları, müşterilerin ilgisini çekebilmek amacıyla dönemsel olarak dosya masrafı adı verilen kredi tahsis ücretini sıfır düzeyine çekmektedir.

Kredi Tahsis Ücretini Nasıl İade Alabilirim?

Daha önceki süreçlerde kredi işlemlerinde alınan ücrete dosya masrafı adı verilmekteydi ve 2014 senesi öncesinde alınan ücretlerin herhangi bir yasal dayanağı bulunmamaktaydı. Alınan ücretlerde yasal dayanağın olamaması sebebiyle bu süreçte tahsis edilen ücretler bankalar tarafından iade edilerek kredi tahsis ücreti adı verilen düzenleme getirildi.

Kredi tahsis ücretine göre, talep ettiğiniz kredi miktarının 5/1000 oranında maksimum ücret alınmaktadır. Bu miktarın üzerinde alınan ücretlerin geri ödenmesi için Tüketici Hakları Heyeti ile iletişime geçebilirsiniz. Yasal olarak bu miktardan fazlası talep edilemez. Geriye dönük hak talebinde bulunmak için yaptığınız işlemin zamanaşımına uğramamış olması gerekmektedir. Zamanaşımı 10 yıl olarak değerlendirilmektedir.

Kredi Tahsis Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Kredi tahsis ücreti geri alınabilir mi sorusunun cevabı mümkün değildir. Kredi miktarınızın 5/1000 oranındaki kredi tahsis ücreti yasal olarak alınabilmektedir. Bu miktarın üstündeki tüm ödemelerinizi şikayet ederek geri alma hakkına sahipsiniz ancak bu miktarın altındaki kredi tahsis ücreti resmi dayanaklarla talep edilebilmektedir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap