1. Anasayfa
  2. Karlı İş Fikirleri

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto Para Nasıl Alınır?
Kripto Para Nasıl Alınır
0

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto Para Nasıl Alınır?

Son yıllarda tüm dünyayı kasıp kavuran bir akım olan kripto para en popüler gündem maddelerinden biridir. Kripto para nedir? Ve kripto para nasıl alınır? Sorusunun cevabı birçok insan tarafından merak edilmektedir. Kripto para, güvelik açısından kriptografik birimler kullanılarak şifrelenmiş dijital ve sanal para birimidir. Kripto para yavaş yavaş hayatımızın bir parçası olmaya başlamış durumda ve merkezinde kripto paraların olduğu bir döneme doğru adım adım yaklaşmaktayız. Kripto paralar matematik temelli şifrelenmektedir. Herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmadan yönetiliyor olması nedeniyle de insanlar tarafından olumlu karşılık bulmaktadır. Peki kripto para nasıl alınır?

Kripto para piyasasında ani yükseliş ve düşüşler çok fazla görülür. Bu nedenle de öncelikle kripto para almadan önce bunu göz önünde bulundurmanız ve neden kripto para almak istediğinize karar vermeniz gerekir. Eğer kolay yoldan zengin olmayı hedefliyorsanız bu düşüncenizden vazgeçmeniz daha doğru olacaktır. Ancak kripto para almakta kararlıysanız kaybettiğinizde sizi zora sokmayacak bir miktardan başlamalısınız.

Kripto para almak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında bilinen en yaygın yöntem kripto para alım satım platformlarını kullanmaktır. Bu platformlar BtcTurk, Paribu, VeBitcoin, Thodex gibi para borsalarıdır. Bu platformlardan birine kayıt olarak kısa sürede Bitcoin’e sahip olabilirsiniz ayrıca kripto paralar arasında alım satım yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra kripto paralar doğrudan cüzdanlar arasında aktarılabilir. Yani kripto para sahibi bir arkadaşınızdan cüzdanınıza transfer yapmasını isteyerek kısa sürede kripto para sahibi olabilirsiniz. Ayrıca kriptografik şifreleri çözerek madencilik yaparak da para kazanabilirsiniz. Bu yöntem ile ilk kripto para olan Bitcoin de üretebilirsiniz. Ancak bu yöntem için karmaşık matematiksel işlemleri çözmek gerekir. bu nedenle de çok güçlü donanımlara sahip bilgisayarlar gerekir. bu karöaşık işlemler çözülerek karşılığında kripto para ile ödüllendirilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Kripto para nedir? Sanal alışveriş ile ilgilenmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Kripto para güvenlik için kriptoloji bilimi kullanılarak şifrelenmiş, alım satım aracı olarak kullanılabilen sanal ve dijital para birimidir. Kripto paralar geleneksel para birimine alternatif olarak kullanılan borsa aracıdır. Aslında yıllardır farkında olmadan herkes kripto para kullanıyor. Şöyle ki; hemen hemen her gün kullandığımız kredi kartları, banka kartları ile yaptığımız alışverişler de ve sanal ortamda yaptığımız işlemlerde kripto paralar kullanılır. Yani bankaların kasasından para çıkmadan sadece sistemde rakamsal değişiklikler meydana getiren sanal olarak harcanan paralar da kripto paralardır.

Kriptoloji bilimi, banka işlemlerini fiziksel para kullanılmadan yapılmasını sağlar. Bu nedenle de birçok insan tarafından tercih edilir. Kriptolojik şifreler ilgili kişiler dışında başka kimsenin çözemeyeceği ve değiştiremeyeceği bir veri tabanında saklanır ve oldukça güvenlidir.  Kripto paraların son zamanlarda bu denli ilgi görmesinin nedeni ise devletler tarafından kontrol edilememesidir. Bu özelliğiyle diğer para birimlerinden farklıdır ve yatırım aracı olarak sıklıkla kullanılır.

Kripto Para Borsası

Kripto Para Borsası

Kripto para borsası kripto para birimlerinin alınıp satılması, takas edilmesi ve reel para birimlerinin kripto paraya dönüştürülmesi işlemlerinin yapıldığı platformlardır. Kripto para satın alma işlemleri sadece internet üzerinden gerçekleştirilir çünkü kripto para birimlerinin fiziksel karşılığı yoktur.Bu siteler üzerinden reel para varlıklarınızı kripto paraya çevirebilir, aldığınız kripto paraları ise farklı bir birime çevirebilirsiniz. Kripto para borsası geleneksel borsa sistemi ile çalıştığı halde bazı farklılıklar vardır. Şöyle ki; geleneksel borsada bir aracı kuruma ihtiyaç duyarken kripto para borsasında yatırımlarınızı kendi kripto para borsası hesabınızla yapabilirsiniz.

Kripto para borsası kullanıcıları kendi aralarında işlem yapabilmektedir. Reel para birimi ile kripto para almak isteyen kullanıcı, aynı şekilde kripto para ile reel para almak isteyen kullanıcı ile varlıklarını takas edebilir.

Kripto para borsası yapılabilecek işlem türlerine göre bazı farklılıklar göstermektedir. Bazı borsalarda sadece kripto paralar ile işlem yapılırken bazılarında reel para birimleri de kullanılabilmektedir. Bu tür borsalar size sahip olduğunuz kripto parayı başka kripto paraya ya da reel paraya dönüştürebilme şansı verir.

Bazı kripto para borsaları bölgesel işlem yapar ve belli müşterilere hizmet verir bazıları ise dünya genelinde hizmet vererek müşterilere herhangi bir bağlayıcı bulunmadan işlem yapma olanağı sağlar. Bu tür global para borsaları müşterilere reel para birimleri kullanma hakkı verir.

Kripto Para Birimleri

Kripto para birimleri kriptoloji bilimi kullanılan dijital ve sanal para birimidir. Kripto paralar gerçek paralar gibi darphanelerde basılmaz, dijital ortamda kullanılan online para birimidir. Yazımızın devamında en yaygın olarak kullanılan kripto para birimleri hakkında bilgi vereceğiz.

En yaygın kullanılan kripto para birimleri:

  • Bircoin: ilk merkezsiz kripto para birimi. Açık ara en çok kullanılan para birimidir.
  • Ethereum: sunduğu teknolojilerle sektörü tüm dünyaya açarak inovasyonu sağlamıştır.
  • Ripple: son dönemde oldukça popülerdir ve Bitcoin e rakip durumundadır. Diğer kripto para birimlerinin aksine madencilik yapılamayan ve tamamen bir şirket tarafından yönetilen kripto para birimidir.
  • Bitcoin Cash: en büyük Bitcoin madenciliği şirketi tarafından desteklenen Bitcoin in bir koludur. Bitcoin Cash ile yapılan işlemlerin yavaşlamasının önüne geçilmiştir be bu açıdan kısa süredir piyasada olmasına rağmen en çok işlem gören kripto para değerleri arasındadır.
  • Litecoin: Litecoin, Bitcoin’in bir koludur. Kullanılan algoritma sayesinde madencilik işleri daha kolay gerçekleştirilir. Bitcoin ile kıyaslandığında 4 katı kadar coin üretimi sağladığı görülür.
  • Tether: üretici şirket tarafından 1 usd olarak sabitlenmiş kripto para birimidir. Sabit değerde olmasından dolayı stabil para kategorisindedir.
  • Monero: kullanıcılara özel işlem yapma imkanı sunan bir kripto para birimidir. Aynı zamanda açık ve gizlilik odaklı prensipleriyle oldukça aktif olarak kullanılır.

Kripto Para Al Sat

Kripto Para Al Sat

Kripto para piyasayı geleneksel para piyasasının sahip olmadığı birçok özelliğe sahiptir. Bu özellikler sayesinde kullanıcılar bazen yüksek kazançlar elde etseler de, bu özelliklerin yanlış kullanılması halinde ciddi kayıplar ortaya çıkabilmektedir. Kripto para al sat işleminin nasıl yapılacağı sorusu bu sektöre girmek isteyenler için merak konusu olmuştur. Kripto para sektörü diğer finans sektörlerine göre daha yeni ve belirsiz bir piyasadır. Ancak uygulayabileceğiniz bazı yöntemler sayesinde sizi ödüllendirecek uygulamalar vardır. Yazımızın devamında kripto para al sat işlemi yani kripto para ticareti ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Öncelikle kripto para ticareti için kripto para borsalarından birinde hesap açmak gerekir. Bu borsalara üye olarak bakiye yükleyerek kripto para ticaretine başlayabilirsiniz. Türkiye’de faaliyet gösteren en popüler borsalar; BTCTurk, Koineks, Koinim, Paribu, Bitlo, ICRYEX olarak sıralanabilir. Bu borsalarda işlem yapmak çok zor değildir. Kullanıcılar için oldukça kolay bir ara yüze sahiptirler.

Bitcoin borsalarından herhangi birine üye olduktan sonra işleminizin onaylanması gerekmektedir. Hesabınız onaylandıktan sonra para yükleyerek al sat işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kripto para borsasına üye olduktan sonra market alanına girerek TL cinsinden alım yapmak istediğiniz bitcoin miktarını için işlem yapabilirsiniz. Kripto para alım satım işlemlerinde her borsanın kendine göre bir limiti vardır. Bu limite göre isterseniz 50 TL, isterseniz 100 TL veya 10 bin TL’lik kripto para alabilirsiniz.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir