1. Anasayfa
  2. Haberler

Libya’ya Gönderilen Tuğgeneral Halil Soysal Öldü mü?

Libya’ya Gönderilen Tuğgeneral Halil Soysal Öldü mü?
0

Türkiye Cumhuriyeti yakın zamanda Libya’ya asker gönderme kararı almıştı. Bu kararın ardından operasyonu yönetmek üzere “Kara pence” lakaplı Tuğgeneral Halil Soysal görevlendirildi. Halil Soysal öldü mü iddiaları ise Twitter’ın gündemindeydi.

Yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden Libya’ya asker gönderme kararı çıkmıştı. Bunun üzerine Şırnak Piyade Tümen Komutanı Halil Soysal görevlendirildi ve general olarak Libya’ya gönderildi. Türkiye’nin şanlı gücü Türk Silahlı Kuvvetleri’nde şahin politikaları ile tanınan “Kara pençe” lakaplı Halil Soysal bir anda Türkiye’nin gündemine oturmuştu.

SON DAKİKA: KORONA VİRÜSÜ TÜRKİYE’YE GİRDİ! ANKARA’DA PANİK YAŞANIYOR!!!!(TIKLA, OKU!)

Olay Twitter’ın gündeminde geniş yer buldu. Bazı Arap haber kaynakları Halil Soysal’ın öldürüldüğüne dair iddialar paylaştı.

Halil Soysal kimdir?

Tuğgeneral Halil Soysal 2013 yılında topçu kurmay albaylık rütbesinden tuğgeneralliğe terfi ettirilmiş, Siirt Garnizon Komutanı olarak görevliyken 2015 yılı Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) kararı ile Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı’na atanmış ve akabinde Siirt 3. Komando Tugay Komutanı olarak görev yapmış yerine Tuğgeneral Ahmet Şimşek atanmış, 2015 yılından itibaren Genelkurmay Başkanlığı karargahına ataması yapılarak 3. Özel Kuvvet Tugay Komutanı görevine getirilmiş, Irak’ın kuzeyinde görevliyken 2016 Türkiye darbe girişimi sırasında darbecilere karşı görev almış, darbe girşiminde Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı Paşa’dan aldığı emri yerine getirerek darbeci Semih Terzi’nin sorumluluğundaki Silopi Özel Kuvvetler Harekat Üssü’nde bulunan karargah ve birliklerin emir komutasını devralmış ve darbe girişiminin önlenmesinde rol almıştır.

2016 yılında başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı’nda harekatın başında olan Korgeneral Zekai Aksakallı ve ekibindeki diğer komutanlar; Halil Soysal ve Ertuğrul Erbakan, 2017 yılında yapılan Yüksek Askerî Şûra sonrası başka birliklere atandı.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir