1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Market Açmak Ne Kadar Para Kazandırır?

Market Açmak Ne Kadar Para Kazandırır?
0

Market Açmak Ne Kadar Para Kazandırır?

Market, çeşitli gıda, temizlik, hijyen, şarküteri ve tekel ürünlerinin satıldığı mağazalardır. Genel olarak marketler yüksek ciroya ve düşük kâr marjına sahiptir. Gıda sektörü gibi dünyanın neredeyse her yerinde en büyük rekabetin olduğu sektördedir. Bu sebeple market açmak ve para kazanmak kolay, fakat standart bir marketin üstüne çıkmak çok zordur. Bu içerikte size, market açmanın detaylarından bahsedeceğiz.

 

Market Açmak İçin Ne Kadar Para Lazım?

Açacağınız markete göre değişmekle beraber, 300.000 TL ile 3.000.000 TL arasında değişmektedir. Bu miktarda bir sermaye, market açmak için yeterli olacaktır.

 

 

Market Açmak İçin Gerekli Olan Ürünler

 

 • Ürünler için raflar
 • Buzdolapları, bu ürünlerin büyük bir kısmını markalar ücretsiz veriyor.
 • Pos cihazı ve market barkod sistemi
 • Şarküteri grubu
 • Atıştırmalık grubu
 • Unlu Mamül Bölümü

 

 

Marketler Ne Kadar Ciro Yapar, Kar Marjı Ne Kadar?

Marketlerin cirosu genellikle değişkendir. Örneğin 100m2’lik bir mahalle marketi günde yaklaşık 5.000 TL civarı ciro yapabilirken, 3 milyon liraya kurulmuş bir semt marketi 30.000-60.000 TL arası günlük ciro yapabilirler. Marketlerin cirosu bu bağlamda değişkendir, net bir şey söylemek mümkün değil. Fakat bu yazıyı okuyanların büyük bir çoğunluğu mahalle marketi tarzında 300-400 bin lira gerektiren bir işyeri açacakları için, haliyle buna göre değerlendirmek olasıdır.

 

 • Marketlerin çoğu, potansiyel cirolarının yüzde 75’ine ilk bir ay içinde ulaşır.
 • Örneğin bir kafe kursanız, o kafenin yapabileceği en yüksek ciroya ulaşmak yıllar alırken, marketlerde yüzde 75’ine ilk bir ayda ulaşılır.
 • İnsanlar marketlere hızlı alışır, kafeden, berberden haberleri olmayabilir ancak bir market açıldığında mutlaka haberleri olur.
 • Marketlerin en yüksek cirolarına ulaşmaları 3 ay kadar sürer.

 

 

Kar Marjı

Brüt kâr marjı yüzde 17 ile 28 arasındadır. Bunlar satılan ürün gruplarına ve diğer durumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Net kâr marjı ise, yüzde 4 ile 10 arasındadır. Net kâr marjı, tüm personel, kira, fatura gibi temel işletme giderleri çıkarıldıktan sonra net olarak cebinize girecek olan paradır.

 

Eğer işletmenizde çok fazla kişiyi çalıştırırsanız, kendiniz çalışmazsanız kâr marjı yüzde 4-5’lere kadar düşer. Bu da ayda 150.000 TL ciro yapan bir marketten 7.500 TL civarı net para kazanabileceğinizi gösterebilir. Bu işi kurmak için 300-400 bin TL para harcadığınızı da düşünürsek yeteri kadar karlı değildir. Fakat sizde işletmenize sahip çıkar, gerektiğinde çalışırsanız ve personel ihtiyacınızı azaltırsanız net kâr marjınızı %8-9’lara kadar çıkarabilirsiniz.

 

 

Marketimden Ne Kadar Kazanırım?

5000 lira cirolu bir market, ayda 150 bin TL ciro yapar. Bu cironun brüt karı 30.000 TL civarıdır, giderler çıkarıldıktan sonra net kazanç 7.500 TL ile 20.000 TL arasında değişkenlik gösterebilir. Net kâr marjının yükselmesi için, daha az personel çalıştırmak, daha uzun süreli kira kontratı yapmak gerekir.

 

Kar Marjı Nasıl Yükselir?

Daha fazla ürün alarak kâr marjınızı yükseltebilirsiniz, bunun için bir depo gerekecektir size. Depo sayesinde tek seferde daha ürün stoklama imkanına sahip olursunuz. Tabi ki stoklanan ürünler genel olarak bozulma ihtimali daha düşük olan ve son kullanma tarihi ileri olan ürünler olacaktır. Firmaların bunlarla ilgili kampanyaları olur, ne kadar çok ürün alırsanız kâr marjınız o kadar yükselir ve ciddi paralar kazanabilirsiniz.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir