1. Ana Sayfa
  2. Tarım

Milli Tarım Projesi Nedir? Nasıl Destek Alınır?

Milli Tarım Projesi Nedir? Nasıl Destek Alınır?
0

Milli Tarım Projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan ve amaç olarak çiftçilerin desteklenmesini benimseyen çalışmadır. Milli Tarım Projesi hayata geçirilerek, çiftçilerin desteklenmesi, üretimin arttırılması, atıl durumların geri kazanılması, üretim kalitesinin yükseltilmesi gibi sonuçlara varılmak hedeflenmektedir. Milli Tarım Projesi nedir nasıl destek alınır adlı yazımızda projenin kapsamı, destek alma şartları ve hangi illerde geçerli olduğu detaylı olarak açıklanmaktadır.

Milli Tarım Projesi Neler İçerir?

Milli Tarım Projesi kapsamında, çiftçinin yükü azaltılarak gelirinin arttırılması hedeflenmektedir. Çiftçi bu durumda üretim kapasitesini arttırarak ülkenin ekonomik seviyesine katkı sunmaktadır. Milli Tarım Projesi nedir sorusu 6 maddede aşağıdaki şekilde açıklanmaktadır.

  1. Türkiye’de yapılan çalışmalarda hangi havzalarda hangi ürünün en verimli ve güzel şekilde yetiştirileceği tespit edilmiştir. Stratejik tarım kalkınması anlamında belirlenen 19 ürün bulunmaktadır. 19 ürünün, belirlenen havzaların hangisinde daha iyi yetiştirileceği hesaplanmıştır. Araştırma ve çalışmalar sonucunda havzalara dağıtılacak ürünlerin en düşük maliyetle en yüksek verimi ortaya çıkarması hedeflenmektedir. Havzada bulunan çiftçiler, üretimi gerçekleştirmek için bireysel değil toplu kararlara uymak zorundadır. Havzada verimi arttırmak için belirlenen ürünlerin üretimi gerçekleştirilmelidir.
  2. Tarım faaliyetlerini sürdüren çiftçinin giderlerini düşürmek hedeflenmektedir. Gübrede %23, mazotta ise %50 indirim sağlanmaktadır. Mazot tüketimindeki %50 indirim devlet tarafından sağlanmaktadır. Yapılan her mazot alışverişinin yarısı devletten olacaktır.
  3. 184 ovanın SİT alanı olarak ilan edilmesi gündemdedir. 7 milyon hektar araziyi kapsayan bu maddede, arazilerin 2023 yılına kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir. Toplulaştırma ve sulama faaliyetleri Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çatısı altında toplanacak.
  4. Damızlık oluşturmak için ithalat yapılacak. 25 ili kapsayan projede mera hayvancılığı yetiştirici bölgeleri faaliyete geçirilecek. Bu iller, Türkiye’deki toplam mera oluşumlarının %52’sini, büyükbaş hayvan oluşumlarının ise %32’sini oluşturacaktır.
  5. Milli Tarım Projesi kapsamında Toprak Mahsulleri Ofisi etkin bir şekilde çalışarak piyasadaki dalgalanma ve değişimleri engelleyerek düzeni sağlamakta görev alacak.
  6. Proje kapsamında, çiftçilere sunulacak olan destekler yılda 2 kez verilecektir. Bu desteklerin ilki ekim zamanında ikincisi ise hasat zamanında olacaktır. Çiftçiler için ilk destek nisan ve mayıs aylarında ikinci destek ise eylül ve ekim aylarında verilecektir.

Milli Tarım Projesi kapsamında üretim aşamasından satış aşamasına kadar çiftçi desteklenecek, kaliteli ürünler pazarlara açılacak ve en az maliyetle en yüksek kalitede ürünlerin tezgahlarda yerini alması hedeflenmektedir.

Milli Tarım Projesinden Nasıl Destek Alabilirim?

Milli Tarım Projesinden nasıl destek alınır adlı sorunun cevabı şuan için yoktur. 2023 yılında adımları atılması beklenen proje için herhangi bir duyuru yapılmış değil. Proje için çalışmalar sürmekte ancak duyuru ve projenin hayata geçiş tarihi belli değildir. Çalışmanın halka sunulmasından itibaren Milli Tarım Projesinden nasıl destek alınır adlı sorulara yanıt olmak için başvuru aşamaları sizlerle paylaşılacaktır.

Türkiye genelinde tarım ve hayvancılığı desteklemek amacıyla birçok hibe ve kredi çalışması yapılmaktadır. Genç çiftçi, kadın çiftçi gibi ayrıcalıklı projelerde yer alarak daha kolay şekilde destek alabileceğiniz gibi üretim gerçekleştiren ve üretimini büyütmek isteyen kişiler devlet desteklerinden yararlanabilmektedir.

fake taxi izle

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap