1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Muhittin Haşere Diyen Onedio Sosyal Medyada Tepki Çekti!

Muhittin Haşere Diyen Onedio Sosyal Medyada Tepki Çekti!
0

Onedio’dan ajanslardan haber çektiği yazılım sistemi, gelen haber içeriklerindeki kelimeleri eş anlamlıları ile değiştirince Twitter’da büyük bir olay patlak verdi.

Olaya ilişkin detayları yukarıdaki Tweet üzerinden görebilirsiniz.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ismini yazılım sistemi “Muhittin Haşere” olarak değiştirince büyük bir tepki başladı.

İşte gelen tepkiler

Peki olay tam olarak neden oldu?

Haber siteleri, AA, DHA, İHA gibi haber ajanslarına abone olarak çeşitli haberleri web sitelerine telifli olarak çekebilir. BU kapsamda web sitesine daha fazla haber çekmek isteyen web siteleri bu haberleri bir yazılım ile otomatik olarak çekebilir. Bu haber çekme esnasında bazı kelimeler, içeriğin direkt kopyala yapıştır olması yerine eş anlamlıları ile değiştirilebilir. Bu kapsamda Onedio da böyle bir talihsiz durum ile karşılaşmış. Daha önce farklı haber sitelerinin de bu tarz durumlarla karşılaştığını söyleyelim.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap