1. Anasayfa
  2. Finans Rehberi

Nasıl Para Biriktirebilirim? (2021 GÜNCEL)

Nasıl Para Biriktirebilirim? (2021 GÜNCEL)
0

Paranın kazanılması bir yana elde tutulması, tasarruflu harcanılması ve saklanması oldukça zordur. Elbette bu konudaki tavsiyelerimiz, “evde dur, ışıkları kapat, karanlıkta otur” olmayacak, gerçekçi hedefler belirleyerek, parayı elimizin altından uzaklaştırıp, orada güvenle tutabilmeyi öğrenmek tavsiyelerin asıl yönünü oluşturacaktır. Neyse başlayalım:

Giderlerinizi yazın

Aylık giderlerinizi düzenli olarak yazın. Bu şekilde en çok nereye harcama yaptığınızı bulabilirsiniz. Böylelikle harcamınızı o yönde kısabilirsiniz.

Borçlarınızı Kapatın:

Yapmanız gereken ilk şey eski borçlarınızı kapatmak olmalı, tasarrufa yönelik hedefler ve harcamalarımızı hesaplayacağımızdan borçların ayakbağı olmasını istemiyoruz. Ayrıca borcunuzu ne kadar önce öderseniz o kadar az faiz ödeyeceğinizi, kafanızın daha rahat olacağını ve paranızı daha özgür kullanabileceğinizi hatırlatmaya gerek yoktur herhalde. Ödeyin gelin, bekliyorum.

Hedefinizi Belirleyin:

Kısa vadeli ve küçük hedeflerden başlayarak kendinize hedef koyun. Çoğu insan parasını büyük bir şey almak için biriktirmeye çalışır. Bu bir öğrenci için video oyunu iken bir yetişkin için ev veya araba almak olabilir. Hedefi net olarak belirlemek ve gözönünde olan bir yere yazmak ona bağlı kalmak açısından önemli olacaktır.

Hedefinize Ulaşacağınız Tarihi Belirleyin:

Araba mı almak istiyorsunuz ? Net Gelirinizi de göz önüne katarak yeterli paraya ulaşabileceğiniz zamanı işaretleyin. Örneğin: “2 yıl sonra araba alacağım” ” 6 Ay sonra kendime yeni bir bilgisayar alacağım” Zamanı daraltmak para biriktirme konusunda daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Gelirlerinizi, olası harcamalarınızı düşünerek hesaplayın ve zamanı ona göre belirleyin. Örneğin: Ayda 1000 tl kazanan bir insanın 400 tl’lik bir harcaması olduğunu varsayarsak, almak istediği şey için (ekstra masraflara da pay ayırarak) ayda 300 tl kenara koyması pek de zor olmayacaktır. Kısacası hedefinize ulaşmak koyacağınız zaman gelirinizle uyum içinde ve gerçekçi olmalı. Ayda 700 tl kazanarak yat almak gibi fantastik para tutma yöntemleri diye bir şey olsa da bir internet sitesinde açıklanmazdı herhalde ^.^

Harcamalarınızın Kaydını Tutun:

Küçük bir not defterine (bilgisayar ve telefona da yazabilirsiniz) her türlü harcamalarınızı detaylıca yazın, bu defter tasarruf süresince harcamalarınızı mantıklı bir açıdan görebileceğiniz kaynak olacak. Harcamalarınızı kaydederken gruplandırmaya çalışın: faturalar, yiyecek, eğlence, ekstra harcamalar gibi.

Harcamalarınızı Kesin:

İki ay boyunca harcamalarınızın kaydını tuttunuz, artık gerçekçi atılımlar yapabilmek için tüm gelir giderleriniz kendi kayıtlarınızda. Ör: Dondurmaya ayda 25 tl harcadınız, otoparka ayda 55 tl verdiniz, dışarıda çok fazla yemek yediniz, çok nadir izlediğiniz televizyonun kablolu tv faturalarının aslında gereksiz harcama olduğunu düşünmeye başladınız. Bunlar benim örneklerimdi, kendi listenize baktığınızda gözünüze çarpacaktır. Hedefinize ulaşmak ve para biriktirmek için keyfi tutumlardan uzaklaşmalısınız.

Benzine ve otoparklara çok para veren bir adam, çok gerekli olmadığında arabayla dışarı çıkmamalıdır. Aynı şekilde TV izlemeyen insan, özel tv kanallarına her ay ödeme yapmamalıdır. Bu harcamalar hepimize başta küçük görünse de aylarca biriktiğinde önemli bir harcama fazlası doğurur. Hepsiniz tamamen kesin demiyorum ancak imkanlarınız ölçüsünde kısıtlayın.

Haftada 3 kez dışarıdan yemek yerine 1 kez yiyin. Alışveriş yapmadan önce piyasayı araştırın, sezon sonlarındaki indirimlere yönelin. Gereksiz yere elektrik, su, doğalgaz açık bırakmayın. Bu gibi tutumluluk hareketleri eminim gelir gider terazinizdeki dengeyi oynatacaktır.

Hedeflerinize tekrar göz atın:

Hedeflerimizi oluşturup, harcamalarımızı kısıtladık. 1-2 Ay geçti tekrar notlarımıza bakıyoruz. Artık elimizdeki notlarda 1 ay içinde kendi hedefimiz için ne kadar para ayırabileceğimiz ortaya çıkmaya başladı. Dalgalanmaları da göz önüne alarak kenara atacağınız parayı artık sabitleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanmayın:

Alışverişlerinizde her zaman nakit kullanın. Biliyorum, o da aynı para diğeri de ancak kredi kartında elinizde kağıt ve bozukluklar olmadığından harcamaları ve giden parayı fazla önemsemezsiniz. Bir çok kişide kredi kartı kullanırken bu umursamazlığı görmüşümdür.

Yanlış anlaşılmasın kredi kartları kötü değildir. Sadece insanların onları kullanırken oto kontrollü olması gerekmektedir. Sahip olmadığı parayı harcama hususunda ise bir çok insan kontrolsüz davranır. Para kazanmayı iyi bilen bankalar da insanın bu özelliğini iyi bildiklerinden, kredi kartı kullanımını özendirici (bonus para, mil kazanma vs.) kampanyalar düzenlemektedirler. Eğer ben ne yaptığımı biliyorum diyorsanız, devam edebilirsiniz. Seçim sizin ne de olsa parayı kazanan sizsiniz.

Alışveriş listesi yapın

Markete gitmeden bir alışveriş listesi yapın ve bu listeye sadık kalın. Böylece hiç işinize yaramayan ürünleri almaktan kurtulacaksınız.

İkinci elleri araştırın

Alacağınız ürünlerin ikinci elini almayı düşürseniz. Sıfır ürünlerden daha aşağı bir fiyata alabilirsiniz. Bu da sizin bütçenize katkı sağlar.

Faizli Bir Tasarruf Hesabı Açın:

Biriktireceğiniz paranın elinizin altından uzak durması çok önemli. Sabit paranıza faiz verecek bir banka bulun ve birikimlerinizi bu hesabınıza yatırın. Bu tarz hesaplarda para siz ellemediğiniz sürece faiz getirir.

Asla Vazgeçmeyin!

Bazı aksilikler çıkabilir, yine de planımıza sadık kalın ve umudunuzu kaybetmeyin. Para biriktirirken kendinizi çok sıkmanızı istemem, hayatta istekler ve anlık eğlence için uygun bir harcama eğrisi belirlemeniz yararınıza olur. Her şeyin aşırısı zararlıdır. Tasarrufun da aşırılığı sizi cimri bir insan yapabilir.

Hayatta her insan her istediğine ulaşamıyor, bu nedenle böyle para biriktirme gibi konularda düzenliliğe ihtiyaç duyuyoruz. Hiç olmamasını isterdim ancak böyle hedefe ulaşmak ve hedefin verdiği zevk çok farklı. Parasını biriktirip pc alan çocuğun heyecanı ile ailesi tarafından doğrudan kendisine macbook alınan çocuğun sevinci çok farklıdır. Birincinin farkı çocuğun etken olması.

Basit zevklerin tadını çıkarmaya çalışın. Kötü durumda olup hala eğlenebilen insanlar var. Ahbap’ın dediği gibi: “i can’t be worried about that shit. life goes on, man”

Eh benden bu kadar, bir kahvenizi içerim artık (:

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir