1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Nasıl Para Biriktirilir? Para Biriktirme Yöntemleri

Nasıl Para Biriktirilir? Para Biriktirme Yöntemleri
0

Bu yazımızda tasarruf yapmak isteyen kişilerin en sık sorduğu nasıl para biriktirilir? sorusuna yanıt olabilmesi için bir kaç farklı yöntemden bahsedeceğiz.Günümüzde para kazanmanın zor olduğu tartışılmayacak bir gerçektir. Fakat para kazanmaktan daha zor bir şey var ise oda para biriktirmektir.Para biriktirme konusunda başarısız olan kişilerin bahaneleri ise,”az para kazanıyorum“, “para biriktirecek kadar zengin değilim” şeklindedir ancak tasarruf yapabilmek için kazandığınız para miktarının hiçbir önemi yoktur.

Bütçe Planı

Eğer para biriktirmeye karar verdiyseniz mutlaka bütçe planı yapmalısınız.Aylık ne kadar kazanıyorum? Giderlerim nelerdir? gibi soruları kendinize sorarak cevabını bir kağıda not alın.Tüm gelir ve giderlerinizi listelediğiniz de aslında olmasa da olur harcamalarınızı daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Örneğin;Faturalı hattınıza tanımlanan 1000 dakika her ay bitiyor mu?

Eğer her ay boşa giden dakikalarınız var ise,size daha uygun bir tarife paketine geçiş yaparak tasarruf yapabilirsiniz.Ya da evde fazla zaman geçirmiyorsanız daha düşük paketli bir internet aboneliği yaparak gereksiz fatura harcamalarından tasarruf edebilirsiniz.

Planlı Hareket

Hayatınızda kısa,orta,uzun vadeli şekilde planlar koyun.

  • Hafta sonunu sevdikleriniz ile güzel bir restoranda geçirmek istiyorsanız kısa
  • Yaz tatilini 5 yıldızlı bir otelde geçirmek için orta
  • Çocuklarınıza daha kaliteli bir yaşam sunabilmek için uzun planlar yapın.

Planlarınızın olması,hedefe ulaşmanız için ihtiyacınız olan parayı biriktirmek için size ilham verecektir.

Gösterişten Kaçının

Sırf gösteriş olsun diye,ihtiyacınız olmayan şeylere para vermekten kaçının.Daha yenisi çıktığı için telefon ya da arabanızı başkaları için yenilemeyin.Türk insanının para biriktirememesinin en büyük sebebi gösteriş merakı olmasıdır.İhtiyacınız olmadığı halde her yıl yeni telefon alarak belki de rahat bir şekilde geçirebileceğiniz günlerin önünü kesmiş oluyorsunuz.

Dünyanın en zengin insanlarından olan Bill Gates ,öğle yemeğini hamburger yiyerek geçirdiğini biliyor muydunuz?

Not Alın

Gün içerisinde yapmış olduğunuz her harcamayı kuruşu kuruşuna not alın.Bir şey alırken size verilen fiş ya da faturaları atmayın,akşam eve geçtiğinizde bu harcamaları bir deftere geçirin.Böylelikle umursamadığınız kuruşların ay sonunda aslında ne kadar büyük meblağlar olduğu göreceksinizdir.

Bağımlılıklarınız’dan Kurtulun

Eğlence,sigara,alkol ya da oyun gibi bağımlılıklarınız var ise bunları azaltarak kurtulmaya çalışın.Her hafta sonu arkadaşlarınızla Playstation cafe de oyun oynuyorsanız ya da okey oynamak gibi alışkanlıklarınız varsa etkinliğinizi ayda 2 kere ye düşürerek tasarruf edebilirsiniz.Zaten saatliği 5-10 lira ne olacak,1 çay içip kalkıyoruz demeyin. Hangimiz dışarı çıktığımızda bir şeyler yiyip içmiyoruz?

Özellikle sigara alışkanlığı,tasarrufun önüne geçen en büyük etkendir.Günde 1 paket sigaraya vereceğiniz para ile faturalı hattınız üzerine son model cep telefonu alarak,aylık çok rahat bir şekilde ödemesini yapabilirsiniz.

Spor Yapın

Spor yapmakla tasarrufun ne alakası var demeyin.Günde 2 saat yürüyüş yaparak para harcayacağınız bir etkinliğin önüne geçebilirsiniz.Düzenli spor alışkanlığı edinerek,sigara alkol gibi kötü alışkanlıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Hem ne demişler; sağlam kafa,sağlam vücutta bulunur..

Çevrenizdekilere Bahsedin

Eğer para biriktirmeyi kesin kafaya koyduysanız,bu durumu çevrenizdekilere söyleyin.Ne tür bir hedef için para biriktirdiğinizi,ne kadar bir paraya ihtiyacınız olduğunu ve ne kadar süre de biriktire bileceğinizi ailenize ya da arkadaşlarınıza anlatın ve onların size belirli aralıklarda para biriktirmenin nasıl gittiğini sormalarını söyleyin.Bu yöntem sayesinde iradeniz daha da güçlenecek ve çevrenizdekilere ne kadar istekli olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Hedeften Şaşma

Bir seferden bir şey olmaz diyerek para biriktirme hedefinizden şaşmayın.Aklınıza tasarruftan vazgeçmenin her geldiğinde,biriktirdiğiniz para ile neler yapabileceğinizi hayal edin.Unutmayın; bir sefer yapan,mutlaka bir kez daha yapacaktır..


Bu konumuzda tasarruf yapmak konusunda başarısız olan kişiler için nasıl para biriktirilir yöntemlerinden bahsettik.Dilerseniz sitemizdeki diğer kategorilere de göz atarak,evde ek iş yaparak para kazanma gibi konulara ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap