1. Anasayfa
  2. Bilgi

Nesli Tükenmiş İlginç Hayvanlar

Nesli Tükenmiş İlginç Hayvanlar
0

Yıllar önce yaşamış olan ve nesilleri bazı sebeplerle tükenmiş olan hayvanlar..

Evrende sınırlı sayıda olduğunuzu düşündünüz mü hiç?

Hayvanlar bunu düşünebiliyor olsaydı, bir kısmı kendisini şanslı bir kısmı ise yalnız hissederdi. Şanslı hissederlerdi; çünkü kendisini bulunmaz hint kumaşı zannederdi :) Yalnız hissederdi; çünkü duygularını paylaşacak kendi türünden birini bulamazdı. Bildiğiniz üzere son yıllarda avcılık sevdası ile Türkiye’de nesli tükenen, nesli tükenmekte olan hayvanları da haberlerde acı bir şekilde görüyoruz.

Sizler için nesli tükenen hayvanlar isimleriyle paylaşıyoruz. En ilginç hayvanlar listesinde de yer alan bu nesli tükenen hayvanlar 2021 yılında da oldukça fazla rağbet görüyor.

Nesli tükenmekte olan hayvanlar için de iyi dileklerimizi iletelim…

İşte nesli tükenen hayvanlar 99…

1. Ayı köpeği

50 milyon yıl önce Eosen devrinde ortaya çıkıp Miyosen devrine kadar yaşadığı düşünülmektedir. Görüntüsü küçük bir ayıyı ve büyük bir köpeği andırmaktadır.

2. Smilodon (kılıç dişli kaplan)

Kılıç dişli kaplan olarak tabir edilen kaplanlar normalde kılıç dişli kedilerdir. Amerika kıtasının açık alanlarında bulunmuştur. Koloni şeklinde yaşarlar. 20 cm boyundaki dişleri oldukça serttir. Nesilleri 10 bin yıl önce tükendi.

3. Dodo

Dodo ya da Mauritius dodosu, güvercingiller familyasından Mauritius’da yaşamış ama 17. yüzyılın sonlarına doğru soyu tükenmiş bir kuş türüdür.

4. İrlanda Geyiği

İrlanda Elki Avrasya dolaylarından İrlanda, oradan Baykal Gölü’nün doğusuna kadar geniş bir alan da Pleistosen döneminin sonlarına kadar yaşadı.Yapılan karbon testleri türün bilinen son kalıntılarının milattan 5700 ya da yaklaşık 7700 yıl öncesi ait olduğunu ortaya çıkarmıştır

5. Moa

Moalar, Yeni Zelanda’nın ormanlarında ve ovalarında 7 milyon yılı aşkın bir süre yaşadıktan sonra soyu tükenmiş olan uçamayan kuşlardır.

6. Tasmanya kaplanı

Tasmanya kaplanı ya da Tasmanya kurdu, 20. yüzyıldasoyu tükenen Avustralya’ya özgü büyük bir etçil keselidir

7 .Dinozor

Dinozorlar 150 milyon yıl civarında dünya hayatına egemen olmuş hayvanlardır. Dinozor, Yunancada korkunç kertenkele anlamına gelen iki sözcüğün birleştirilmesinden oluşturulmuştur

8. Anadolu Parsı

Yaklaşık ömürleri 20 yıldır Doğal yaşam ortamları İnsanlar yüzünden gittikçe küçülen yaşam alanları Parsları insanların yaşam alanına itmiştir bu da onların neslinin tükenmesine yol açmıştır

9. Mamut

Mamut, filgiller familyasının nesli tükenmiş bir cinsi. Son buzul çağında Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’da birçok farklı türleri ile yayılım göstermiştir.


masaj porno izle

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir