1. Anasayfa
 2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Offshore Hesap Nedir?Offshore Hesap Açma Nasıl Yapılır?

Offshore Hesap Nedir?Offshore Hesap Açma Nasıl Yapılır?
0

Bu yazımızda Offshore Hesap Nedir? Offshore Hesap Açma işlemi nasıl yapılır? gibi merak edilenleri yanıtlayacağız.Kısaca özetlemek gerekirse;herhangi bir ülkede faaliyet gösteren, fakat asıl merkezi o ülkenin dışında bulunan bankacılık olarak tanımlamaktadır.Banka veya kurum, kendi ülkesinin yasal düzenlemelerine bağlı olmadığı gibi,içinde faaliyette bulunduğu yabancı ülkenin de düzenlemelerine bağlı değildir.

Offshore Hesap Nedir?

Vatandaşı olunan ülke dışındaki başka bir ülke de banka hesabı açma işlemine denir. Offshore hesapları cazip kılan nokta,vatandaşı olunan ülkenin vergi düzenlemelerine bağlı olmadığı gibi,faaliyette bulunduğu yabancı ülkenin de vergi düzenlemelerine bağlı değildir veya kısmi şekilde bağlıdır.

Offshore hesabı açan kişi,vatandaşı olduğu ülkeden başka bir ülkeye yerleşebilir,o ülkenin kendi yasaları doğrultusunda sunduğu imkanlardan faydalanabilir. Offshore bankacılık tamamen yasaldır. Offshore hesabının tercih edilmesinin en büyük sebebi vergi muafiyeti ve gizliliktir.

Başka bir ülkede Offshore hesabı bulunan kişinin bilgileri,vatandaşı olduğu ülke ile bazı durumlar dışında paylaşılmaz.Bu durumlar;

 • Vergi Kaçırma
 • Ülkede Aranma
 • Terör Olayları

şeklinde sıralanabilir.Fakat bilgi paylaşma durumu çok az rastlanan bir durumdur.

Dünyadaki özellikle varlıklı kişilerin başka bir ülke de Offshore hesabı vardır.Bu durumun tamamen yasal ve vergi muafiyetinin olması, dünyadaki birçok vatandaşın tercih sebebi olmuştur.

Offshore Hesabı Nasıl Açılır?

Offshore hesaba sahip olan kişi birçok ayrıcalığa sahiptir.Bu durum hesap açma isteğinin en büyük sebeplerinden biridir.Ancak başka bir ülke de Offshore hesabı açmak o kadar da kolay bir işlem değildir.Hesap açabilmek için vatandaşı olunan ülke pasaportu çok önemlidir.Avrupa Birliği üyesi olan bir ülke vatandaşı çok rahat bir şekilde yine Avrupa Birliği olan başka bir ülke de hesap açabilir.Ancak bu durum Türkiye gibi Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşları için o kadar kolay değildir.

AB üyesi vatandaşı olan bir kişi,sadece kimliği ile başka bir ülke de faaliyet gösteren banka da Offshore hesabı açtırabilir.Türk vatandaşları için, Avrupa Birliği ve diğer ülkeler içinde bulunan bir bankada hesap açtırmanın bazı şartları vardır.Bu şartlar;

 • Açılan Hesaba Yatırılacak Tutar
 • Adli Sicil Durumu
 • Gelir Düzeyi

şeklinde sıralanabilir.Türk vatandaşının açılan hesaba yatıracağı para 40.000 Dolardan az ise,çok yüksek ihtimal ile başvurusu reddedilecektir.Eğer Offshore hesabı açmak istendiği ülke de faaliyet gösteren bir şirket kurulursa bu işlem çok daha kolay olacaktır.

Hangi Ülkelerde Offshore Hesabı Açılabilir?

Offshore hesabı açılabilecek olan ülkelerden bazıları;

 • Bahamalar
 • Virgin Adaları
 • Kıbrus Rum Kesimi
 • Malta
 • Mauritius
 • Turks ve Caicos Adaları
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Vanuatu

şeklinde sıralanabilir.


Bu yazımızda Offshore Hesap Nedir? Başka bir ülke de Offshore hesabı hangi şartlar altında açılabilir anlattık. Dilerseniz Papara Hesabı Nedir?Papara Hesabı Nasıl Açılır? konumuza da göz atabilirsiniz.

Kaynak: https://www.bilgiustam.com/offshore-hesap-nedir-nasil-acilir-suc-mudur/ https://eksisozluk.com/offshore–39209

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir