1. Ana Sayfa
  2. Karlı İş Fikirleri

Okunması Gereken Dünya Klasikleri 2023 GÜNCEL

Okunması Gereken Dünya Klasikleri 2023 GÜNCEL
0

Kitap severler açısından her zaman rafların en önünde tutulmuş olan dünya klasikleri pek çok yazarın hayal gücünü sayfalara dökmüş durumda. Dünya klasikleri adından da anlaşılmış olduğu gibi dünyaca bilinen ve saygı duyan yazarların yazmış olduğu eserlerden oluşmaktadır. Sizler de kitap okumayı çok seviyor ama ne okuyacağınızı bilmiyorsanız doğru adrestesiniz.

Dünya klasikleri içine girmiş eserlerin ve bu eserlerin başarılı yazarlarının oluşturduğu klasikler sizleri bu dünyadan alıp çok daha başka dünyalara götürüyor. Bu eserlere neden dünya klasikleri denildiği asıl okuduktan sonra çok daha iyi bir şekilde anlaşılabiliyor. Peki en çok okunan dünya klasikleri hangisi? Dünya klasiklerinde hangi yazarlar hangi eserler ile yer alıyor? Gelin inceleyelim.

1-İki Şehrin Hikayesi-Charles Dickens

Charles Dickens’in yazarlığını üstlendiği, dünya klasiklerinden olan İki Şehrin Hikayesi tam bir baş yapıt olarak anılıyor. Bu eserde geçen hikaye zindandan kurtarılan bir doktor ve onun 18 yaşındaki kızı ile aralarında geçen duygusal hikayeleri anlatıyor. Okurken çok farklı yerlere gideceğiniz ve kitaptaki kahramanlar ile ruhlarınızın birleşeceği İki şehrin Hikayesi oldukça sürükleyici. Kitap iki şehrin umudunu da umutsuzluğunu da hatta aydınlığını ve karanlığını da okuyucuya mükemmel bir şekilde aktarıyor.

2-Suç ve Ceza-Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Tüm dünya tarafından bilinen ünlü yazar Dostoyevski’ye ait eser olan Suç ve Ceza son yılların oldukça konuşulan romanlar arasında. Filmi de bulunan bu baş yapıtın romanı yüzlerde tebessüm yaratırken gözleri dolduran cinsten. Dünya klasikleri arasında en çok bildiğimiz ve yıllardan bu yana ününü hiçbir şekilde kaybetmeden gelmeyi başaran Suç ve Ceza Dostoyevski’nin hapishaneden döndüğünde kaleme aldığı bir roman olarak bilinir. Bunun yanı sıra Suç ve Ceza kitabı yazarın en uzun 2. kitabı olma özelliğini de taşımaktadır.

3-Notre Dame’ın Kamburu- Victor Hugo

Dünya klasikleri arasında olan ve en çok bildiğimiz yazarlardan biri Victor Hugo’nun eserleri arasında yer alan Notre Dame’ın Kamburu adlı roman sizleri pek çok şeyi sorgulamaya itecektir. Sadece romanlarda değil aynı zamanda pek çok filme ve esere de ilham kaynağı olmayı başaran Notre Dame’ın Kamburu romanı her rafta yer alması gereken bir dünya klasiğidir.

4-Aşk ve Gurur-Jane Austen

Aşk ve Gurur kitap severlerin okumadıysa bile en çok duyduğu romanlardan biridir. O kadar ünlüdür ki dizi ve filmlere de birçok kere konu olmuştur. Aynı zamanda filmi de bulunan Aşk ve Gurur romanının pek çok hayranı bulunmaktadır. Bizleri dış dünyadan somutlayarak aşkın en güzel yanlarını acısıyla da olsa tattırmayı başaran bu roman aşkı, sınıf farklılıklarından oluşan iki gencin aşkını anlatmaktadır.

5-Oblomov-Ivan Gonçarov

Rus insanını ve Doğuluları en güzel dili ile anlatmayı başaran ve bunu kaliteli bir şekilde yazıya döken Ivan Goncarov, klasik bir kahraman tipini olabilecek en güzel hali ile ele almıştır. Dünya klasiklerinden olan bu roman uzun yıllar boyunca yazarlar ve felsefeciler tarafından tartışılmış bir başyapıttır.

6-Diriliş- Lev Nikolayeviç Tolstoy

Dünya klasikleri arasında adından en çok bahsettiren bir diğer roman ise Diriliştir. Bu roman Tolstoy’un yaşadğı sırada çıkmıştır. İddialara göre Tolstoy bu eser üzerinde yıllarca düşünmüştür. Diriliş, insanlığın tüm sorunlarını oldukça edebi bir şekilde anlatmaktadır. Tolstoy bu romanında edebi bir anlatım yapmış ve böylesinde bir başyapıtı ortaya çıkarmıştır.

7-Babalar ve Oğullar-Ivan Turgenyev

Bir baba ve oğul arasında geçmekte olan bu yapıt herkesin okuması gereken dünya klasikleri içinde yer almaktadır. Eser kent kökenli ve kırsala kökenli kişilerin aralarında yaşamış olduğu gerginleri muteşem bir dil ile okuyucuya aktarmaktadır.

8-Madam Bovary-Gustave Flaubert

19. Yüzyıl Fransız kadınlarının iç dünyasının mükemmel bir şekilde yazıya döküldüğü eser Madam Bovary, kadın ve erkek ilişkilerine de edebi bir dil ile değinmiştir.

9-Yaşlı Adam ve Deniz-Ernest Hemingway

Dünya klasikleri arasında yer alan ve en ölümsüz eserlerden biri haline gelmiş olan Yaşlı Adam ve Deniz, Hemingway’ın muhteşem eserlerinden biridir. Zıt duyguların iç içe girmişliğinden bahsedilmiş ve okuyucuyu etkileşime geçirmek amaçlanmıştır.

10-Karamazov Kardeşler-Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Dostoyevski oldukça başarılı ve dünyaca tanınan yazarlar arasında yer almaktadır. Dünya klasikleri arasında iki kitabı bulunmaktadır. Bu kitaplardan biri de Karamazov Kardeşlerdir. İnsanı insan yapan şeyleri konu alan eser bir aileyi konu almıştır.

11-Vadideki Zambak-Honore De Balzac

Vadideki zambak dünyanın en büyük aşk romanlarından biridir. Dünya klasikleri arasında yer alan Honore De Balzac’ın bu eseri aşka derin bir anlam kazandırmıştır.

12-Dublinliler-James Joyce

James Joyse dünya klasikleri arasında giren bu romanı Dublinlileri’i ele almadan önce 22 yaşındaymış. Gerçekçi bir toplumsal yapıyı ele alan bu eser büyük gözlemler sonucu yazıldığını da ortaya koymaktadır.

13-Germinal-Emile Zola

Fransız edebiyatının en başarılı eseri olmasının yanı sıra Emila Zola’nın yazmış olduğu en iyi eseri olarak da bilinmektedir. 1860’lı yıllarda Fransa da geçen bu hikaye işçilerin grevini şiddetli bir şekilde okuyucuya aktarmaktadır.

14-Faust-Johann Wolfgang von Goethe

Sanatsal, ahlaksal ve felsefi gelişimi açık bir şekilde gözler önüne süren bu eser okuyucuyu içine alarak adeta büyülemektedir. Dünya klasikleri arasında yer alan Faust büyülü güçler elde etmek amacı ile ruhunu şeytana satan birinin hikayesini anlatmaktadır.

15-Yüzbaşının Kızı-Aleksandr Sergenyeviç Puşkin

Roman, yüzbaşının kızına aşık olan ve askerlik görevi yapmaya gelen bir çocuğun hikayesi anlatılmıştır. Dünya klasikleri arasına girmeyi başaran bu eser aşkı en zorlayıcı yanları ile anlatmış ve okuyucuyu içine alan bir etki barındırmaktadır.

16-Ana-Maksim Gorki

Kendisine sürekli şiddet uygulayan kocasının ölümünün ardından oğlu ile baş başa kalan bir kadının hikayesi anlatılmaktadır. Sürükleyici ve pek çok zorluğu edebi bir dil kullanarak aktarmayı başaran bu eserde inanılmaz bir sınıf ayrımına da değinilmektedir.

17-Robinson Crusoe-Daniel Defoe

Gemi kazası sonucunda düştüğü bir adada hayatta kalma mucizesi ve çabasını anlatan Defoe, Robinson Crusoe’nin en iyi eserlerinden biri denilebilir. Dünya klasikleri arasında yer alan bu yapıt, okuyucuyu farklı bir hikayenin içine sürüklüyor.

18-Fareler ve İnsanlar- John Steinback

Pulitzer ve Nobel Edebiyat ödülünü alan John Steinback’ın kaleminden dökülen Fareler ve İnsanlar dünyaca bilinen bir yapıt haline gelmiştir. Sadece bununla da kalmayan yapıt birçok dizi ve filme konu olmuştur.

19-Kırmızı ve Siyah-Stendhal

Yükselme ateşi ile yanıp tutuşan bir kadını konu alan Kırmızı ve siyah tam da psikolojik roman severlere göre bir yapıttır.

20-Demir Ökçe-Jack London

1907 Yılında yayınlanan bu yapı yıllardır ününe ün katarak gelmiştir. Toplum ve siyaseti konu alan Demir Ökçe kesinlikle okunması gereken romanlar arasında yer almaktadır.

21-Gazap Üzümler-John Steinbeck

ABD’de 1930’lu yıllarda geçen bu yapıt büyük bir destan olarak ele alınmıştır. John Steinback’ın dünya klasikleri arasında yer alan tek romanıdır.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap