1. Ana Sayfa
  2. Kredi Rehberi

Ölen Kişinin Kredi ve Kart Borcu Ne Olur? (2023 GÜNCEL)

Ölen Kişinin Kredi ve Kart Borcu Ne Olur? (2023 GÜNCEL)
0

Bugünkü yazımızda ölen kişinin kredi yada kredi kartı borçları ne olur ona bakacağız. Hayatın bir parçası olan ölüm borçlu kişi yakınlarına ne şekilde yansır ve bu borç durumu mirasçılar için hangi şartlarda ne gibi durumlar getirir birlikte inceleyeceğiz.

Vefat Eden Kişinin Kredi veya Kart Borcu Ne Olur?

Bankadan kredi çeken yada kredi kartı borcu olan kişi öldüğü zaman iki durum söz konusu olmaktadır. Bunlar vefat eden kişinin hayat sigortası olması ve olmaması durumudur. Eğer kredi çeken kişi vefat ederse ne olur diyorsanız şimdi bu kısma dikkat kesilmenizi rica ediyorum. Şahıs eğer kredi çekerken hayat sigortası yaptırmışsa kalan borç sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Bankaya ölüm kağıdı ile birlikte giderek borçlu kişinin vefat ettiği belgeli olarak gösterilir. Eğer varsa sigorta evrakı verilir, yoksa da sorun değil zaten bankada bu evrak mevcuttur. Bu durumda borcun kalanı hayat sigortası tarafından karşılanır.

İşte ölüm halinde kredi borcu silinir mi sorusuna hayat sigortası varsa evet silinir diyebiliyoruz. Burada çok merak edilen şey vefat hali öncesinde ödenmiş olan kredi taksitleri konusu oluyor. Hayat sigortası tüm krediyi sigortaladığı için ölüm halinde kredi tutarının sigorta şirketince ödenmesi dışında önceden ödenen tutarda yasal mirasçılara sigorta firması tarafından ödenmektedir. Sigorta firmasının türlü bahanelerle ödemek istememesi gibi durumlar olabiliyor fakat bu yasal bir haktır ve bunu mirasçılara ödemek zorundadır. Ödenmezse şikayetçi olarak her türlü bu parayı alma hakkınız bulunmaktadır.

Ölen Kişinin Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin banka borcu ne olur sorusuna hayat sigortası olması durumunda ne olacağını anlattık. Hayat sigortası olmazsa ne olur kısmına geçmeden önce sigortanın boru kapatma durumu ile ilgili bir detay var ondan da bahsetmek istiyorum kısaca. Sigorta firması iki durumda borcu karşılamayabiliyor. Bunlardan birincisi vefat eden kişi intihar etmişse, diğeri ise kredi çekerken ve sigorta yaptırırken ölümcül bir hastalık taşıyor ve bunu gizlemiş poliçeye yazdırmamış ise sigorta firması bu durumlarda ödeme yapmıyor. Kanserden ölen kişinin kredi borcu ne olur sorusu çok sık geldiği için bunu örnek göstererek kısaca detaylandıralım. Vefat eden kişi kredi çekerken kanserse ve bunu biliyorsa sigorta poliçesine bu durumu yazmamışsa ve sigorta firması bu durumu ispatlarsa kredi borcunu ödemez. Ama kanser hastalığı kredi çekildikten sonra ortaya çıkmışsa o zaman sorun yoktur ve sigorta borcu kapatır.

Eğer vefat eden kişi hayat sigortası yaptırmamış olur ve ölüm gerçekleşirse o zaman borç yasal mirasçılarına kalır. Yasal mirasçılar bankadan kredi çeken kişi ölürse o zaman kişinin tüm mirasına sahip olacakları için bu mirasın içerisinde borçta olacağı için borcu ödemek zorunda olurlar. Borcu ödemek istemezlerse reddi miras yapabilirler. Bu durumda borcu üstlenmezler fakat eğer bir miras kalmışsa onu da alamazlar.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar ölen kişinin kredi kartı borcu kime kalır sorusu içinde aynen geçerlidir. Bankalara olan kredi yada kredi kartı borçlarında durum aynı şekilde işlemektedir. Kredi kartlarında hayat sigortası yapılmadığı için kalan borç mirasçılar tarafından reddi miras yapılmamış ise ödenir. Yani vefat eden kişinin kredi kartı borcu da mirasçılar tarafından ödenmek zorundadır.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap