1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Omicron Varyantı Nedir, Nasıl Etki Eder, Vefat Oranları

Omicron Varyantı Nedir, Nasıl Etki Eder, Vefat Oranları
0

Omicron varyantı COVID-19 virüsünün mutasyon ve evrim geçirmiş halidir. Koronavirüsü hastalığının eski varyantı olan Delta varyantına göre daha düşük ölüm oranı ve daha az hastaneye yatış gerektirmesi sayesinde bir avantaj elde etmekteyiz, fakat bulaşma şansı Delta varyantına göre çok daha fazla, işte bu yüzden sürü bağışıklığı ile bu hastalığı yenme ihtimalimiz yüksek.

 

 

Omicron Varyantı Nasıl Hastalık Yapar?

Omicron virüsü hücre çekirdeğine girerek enfeksiyona sebep olmaktadır. Bu enfeksiyonun şiddeti ve hastalık yapma durumu kişinin yaşına ve sağlık durumuna bağlıdır. Bazı kişilerde diğer hastalıklarda olduğu gibi zatürreye neden olarak ölüme yol açmaktadır. Fakat Omicron varyantında ölüm oranı çok düşüktür.

 

Omicron Varyantı Bulaşma Oranı

Omicron bulaşıcılık oranı daha yüksektir. Yapılan araştırmalar bulaşma oranının iki kat fazla olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bulaşıcılık oranı yüksek olduğu için sosyal mesafe 1 metreye indirilmiştir. Yani Delta’da 1,5 metre olan sosyal mesafe, Omicron’da 1 metreye inmiştir.

 

Omicron Vefat Oranları

Son dönemde omicron vakaları hızla artarken, ölüm sayılarının değişmediğini görüyoruz bu bile tek başına omicron varyantının çok daha az ölüme sebep olduğunu gösteriyor. Omicron’da vefat oranları binde birin biraz üzerindedir, yani mevsimsel grip hastalığından biraz daha yüksek ölüm oranına sahiptir, fakat yine de Delta varyantına göre kat kat daha az öldürücüdür, bu da varyantın ciddi oranda daha az kişinin ölümüne sebep olacağını gösterir.

 

Omicron ile Koronavirüs Biter mi?

Evet, Omicron ile koronavirüs bitebilir. Bu tezin nedeni ise, öldürücülük oranının az olması nedeniyle herkese bulaşması ve dolayısıyla sürü bağışıklığı ile virüsün tamamen ölüp yok olmasıdır. Aynı şekilde pandeminin bitmesi için bunun gibi az öldürücü bir virüs veya daha agresif virüs gerekebilir.

 

Agresif virüsler bulaştığı çoğu kişiyi öldürdüğü için yayılma fırsatı bulamıyor ve bu şekilde kişinin ölümüne neden olarak kendisi de ölüyor ve virüs yok oluyor. Pandeminin ya ölümcülleşen bir virüs varyantı ya da çok hafifleşmiş bir varyant ile biteceği kesin gibi duruyor.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir