1. Anasayfa
  2. Kendin Yap

Organik Yumurta İşi Yapmak

Organik Yumurta İşi Yapmak
0

Yumurta hepimizin mutfağında yer alan, ucuz olması ve farklı yiyeceklerde kullanım alanı olması sebebiyle her daim talep edilmektedir. Günümüzde organik yumurta işi yapmak isteyen kişi sayısının artışının sebebi ise fabrikasyon yumurtacılıktan vatandaşların çekiniyor olması ve lezzet alamaması söylenebilir. Organik yumurta, salma tavukçuluk olarak bilinmekte ve az sayıda tavuğu olan, toprakta yayılarak beslenen tavukların yumurtaları talep görmektedir. Sizinde bahçeli bir eviniz varsa organik yumurta işi yapabilirsiniz.

Organik yumurta işi yapmak için bahçeli bir eviniz varsa ve zemin toprak ise ayrıca geceleri ve soğuklarda tavukların girip barınabileceği bir yer yani kümes oldu mu tamamdır. Basit bir şekilde sulama işini de sağladınız mı tavuklarınızı organik şekilde yemleri toprağa serperek arada bir de solucan vererek tavuklarınızı organik ve ferah bir şekilde besleyebilirsiniz. Durum böyle olunca yumurtalar da organik ve daha lezzetli faydalı olacaktır.

Organik yumurta işini daha büyük ölçekli yapmak isteyenler tavsiyemiz ise kesinlikle kosgeb desteklerini ve devlet desteklerini araştırıp faydalanmalarıdır. Çünkü üretim ve imalat devlet tarafından çok destek ve hibe almaktadır. Çiftçilik ve hayvancılık alanına devlet destekleri günümüzde çok çeşitli şekillerde vardır ve illa ki sizin işinize yarayacak desteklerde vardır.

Salma Tavukçuluk Yapmak

Kafes tavukçuluğu ile üretilen yani fabrikasyon şekilde üretilen yumurtalar organik kadar lezzetli ve faydalı olmadığı bilinmektedir. Organik yumurtanın fiyatı da diğer yumurtanın 2 katı veya daha fazlasından satılmaktadır ve her daim alıcı bulmaktadır. O yüzden kafes sisteminden uzak durup yer tavukçuluğu salma tavukçuluk yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Ek gelir olarak ya da tek işiniz olarak organik yumurta işi yapmak istiyorsanız tavuk cinsi seçimine de dikkat etmenizi öneririz. En çok bilinen ve beslenen organik yumurta alınan tavuk cinsi Lohman Brown cinsidir. Mümkünse bu tavuktan alarak salma tavukçuluk yapınız. Bir diğer tavuk cinsi ise beyaz tavuk cinsidir yani Ligorin cinsidir.

Tavuk yetiştirirken yem, su ve ortam sıcaklığı ile nem konusuna da dikkat etmelisiniz. Yani yemler organik olmalı buğday, mısır ve solucan gibi. Ayrıca su da normal içtiğimiz sulardan olmalı yani kirli ve tuzlu sular hayvanlara verilmemeli. Tavuklar çok sıcak ya da çok soğuk ortamda da yaşatılmamalı ve mümkünse tavuk yetiştirilecek alan bir veteriner ile gezilip kontrol ettirilmelidir.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir