1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Paramedik Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alınır?

Paramedik Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alınır?
0

Paramedik, ambulanslarda ve hastanelerde görev yapan tıp teknikerlerine verilen isimdir. Genel olarak ambulanslarda çalışırlar fakat stadyum, konser gibi acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyulabilecek her yerde çalışabilirler. Hastaneye getirilmeden önce hastaların ilk tıbbi müdahalelerini üstlenmektedirler.

 

Paramedik Nasıl Olunur?

Üniversitelerin 2 yıllık acil tıp teknikerliği, ilk ve acil, ambulans ve ambulans bakım teknikerliği önlisans bölümünü bitirenler paramedik olarak çalışabilirler.

 

Paramediklerin Mesai Saatleri

Paramedik olarak çalışanlar ayda 170-180 saat mesai yapmaktadırlar. Ayrıca ayda 1 veya 2 gün 24 saat nöbete kaldıkları da olmaktadır.

 

Paramedikler Ne Kadar Maaş Alır?

Özel ve devlet hastanelerinde maaş farklılığı vardır.  Devlet hastanelerinde çalışanlar nöbetsiz 7000 civarı maaş alırken, özel hastanelerde başlangıç maaşı 5000-5500 arası değişmektedir.

 

Özel Hastane Paramediği

Özel hastanalerde eğer hiç tecrübeniz yoksa 5000-5500 arası maaşla işe giriyorsunuz. Kısa süre içerisinde maaşınız 7000 civarı oluyor. Eğer çok iyi bir hastanede çalışıyor ve tecrübeliyseniz maaşınız 10000 civarına kadar da çıkabilmektedir. Bunlar mesai ücreti, nöbet ücreti dahil olmayan çıplak maaşlardır. Mesai ve nöbet ücretleri dahil olarak yeni mezun da olsa bir paramediğin en düşük kazancı 6000 civarıdır.

 

Kamu Paramediği

Devlet hastanelerinde çalışan paramedikler 7.000 TL ile 12.000 TL arası para kazanabiliyorlar. Bunlar yapılan mesai süresinden tutun da nöbet sayısına kadar pek çok etmene bağlı olarak değişiyor.

 

Paramedikler Döner Sermayeden Ne Kadar Alır?

Döner sermaye, bir kamu kurumunun elde ettiği maaş dışı gelirlerin, o kurumdaki çalışanlara bölüştürülmesidir. Örneğin hastane önündeki kahve makineleri ve otomatlardan gelen ücretlerin bölüştürülmesi gibi, ya da okulda bir etkinlik yapan firmaların okuldan kazandığı paranın bir bölümünü okula komisyon olarak vermesi ve karşılığında okuldaki memurların para kazanması gibi. İşte buna döner sermaye deniyor. Paramediklerde döner sermayeden pay alabiliyor.

 

Döner sermaye hesaplanırken, döner sermaye miktarı ve bundan faydalanacak kişi sayısı belirlenir. Örneğin bu ayki döner sermaye geliri 10 bin liraysa ve bundan faydalanacak kişi sayısı 10 ise, bu durumda 1 bin lira döner sermaye ödemesi yapılacaktır.

 

Amerika’da Paramedik Maaşları

Amerika çok büyük bir ülke olduğundan maaşlar eyalete göre değişir. Örneğin Missisipi eyaletinde paramedik olarak çalışıp 2 bin dolar maaş alırken, California eyaletinde aylık 5 bin Dolar maaş alabilirsiniz. Eyalet, şehir ve hatta kuruma göre bile ciddi farklılıklar gösterir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir