1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Finans

Kripto Para Rehberi: Staking, Lending, Yield Farming, Launchpad Nedir?

Kripto Para Rehberi: Staking, Lending, Yield Farming, Launchpad Nedir?
0

Her geçen gün daha kötü ekonomik koşullarla karşılaşıyoruz ve yan gelir elde etmek için uğraşıyoruz. Pasif gelir dediğimiz az bile olsa her ay damlayan bir gelirimizin olması, faturalar ve evin masrafları konusunda işimizi kolaylaştırıyor. Bugün pasif gelir elde etmek için kullanabileceğiniz kripto para taktiklerini sizlerle paylaşacağım.

Staking (Kripto Faiz)

Staking dediğimiz olay aslında kripto varlıklarınızı belli veya esnek bir vadede kitleyererk onun üzerinden faiz kazanmanızı sağlıyor. Nexo.io, Celcius.network, Binance, Gate.io gibi platformlar üzerinden kripto varlıklarınızı kitleyerek yıllık belli oranlarda faiz getirisi elde edebiliyorsunuz. Kripto para dünyası içinde en çok uygulanan taktiklerdendir.

Borç Verme

Borç verme, yani lending de elinizde olan kripto varlıkları belirli bir gün ya saat faizine göre vermektir. Bunu Binanca ve Gate.io gibi kripto para borsalarında görebiliyorsunuz. Elindeki kripto assetleri belli oranlarda borç veriiyor ve onun üzerinden pasif gelir elde ediyorsunuz. HODL yapanlar için iyi bir pasif gelir kaynağı diyebiliriz.

YIELD FARMING

Yield farming; belli kripto paraların birlikte bir havuza eklenerek hem kripto para fiyatını belli bir seviyede tutmak hem de ödül dağıtmak için kullanılan bir sistemdir. Daha AMM ve DeFi platformlarında görülür (ApeSwap, UniSwap, PancakeSwap gibi). Yani ben 1 BNB ve 1000 USDT’yi kitliyorum ve karşılığında da her gün değeri 5 dolar olan başka bir coin veya BNB, USDT kazanıyorum.

Binance Launchpad

Binance üzerinde dönem dönem yeni coinlerin listeleneceği bilgileri geliyor. Bu noktada aynı ICO’lar gibi kripto varlığın bir kısmı Binance’de kitleniyor ve siz de belirlenen başka kripto paraları yatırıp onun karşılığında yeni coin’den ücretsiz alıyorsunuz. Bu oldukça güzel bir durum. Binance’te yakın zamanda TKO, TLM, ALICE gibi projeler çıktı ve yatırımcılar güzel kar elde etti. Binance referans kodu üzerinden üye olursanız harcadığınız komisyonların bir kısmı da size döner. Binance referans kodu nedir diye merak ediyorsanız tıklayın.

IDO (ICO)

Yukarıda seçeneklerin dışında bir de IDO seçeneğiniz var. Yeni çıkacak coin projelerini takip edip, ön satışa katılıyorsunuz. Bu sayede ön satışta size bir Airdrop ya da belli bir ödeme karşılığında çok ucuza yeni coin geliyor. Bu dönemin sonunda da daha yüksek bir fiyattan elinizdeki coinleri satıyorsunuz.

Sonuç olarak kripto para piyasalarında gelir elde etmek için uygulayabileceğiniz pek çok yol mevcut. Bunları iyi araştırarark öğrenmeniz ve tüm riskleri de görmeniz gerekir. En iyi kripto para siteleri için de linke tıklayarak incelemelerinizi yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap