1. Ana Sayfa
  2. Karlı İş Fikirleri

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Ne Anlama Geliyor? 2023 Güncel

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Ne Anlama Geliyor? 2023 Güncel
0

Pasif Gelir Nedir

Pasif gelir ile ek gelir çoğu zaman karıştırılan ve birbirinden oldukça farklı olan olgulardır. Pasif gelir nedir sorusuna en kısa ve net olarak az emek harcayarak düzenli gelir sağlayan sistemdir diyebiliriz. Ya da belli bir emek harcandıktan sonra elde edilen bir mal varlığından ya da nesneden kira, kullanım bedeli veya değer artışı gibi yollarla gelir elde edilmesidir. Ek iş ile anlık yapılarak kazanılan paralardan oluşur. Pasif gelirde ise önce emek harcanır, getirisi hemencecik ortaya çıkmaz. Önceden elde edilen para ve kıymetli muhtelif şeyler pasif gelir ile sonradan değerlendirilmesi gibidir. İsminin pasif olması nedeniyle kolayca elde edilecek bir kazançmış gibi algılanmamalı. Aksine vaktinde ciddi emek ve yatırım gerektiren işlerden oluşur.

Dünya üzerinde giderek artan nüfus ve azalan kaynaklar nedeniyle para kazanmak her geçen gün zorlaşmaktadır. Bu nedenle pasif gelir gibi gelir kapılarının giderek adından söz ettirmeye başladığına şahit olmaktayız. Pasif gelir kaynakları, daha çok gençlik yıllarında kazanılıp ilerleyen yaşlarda da kaymağı yenilen bir kazanç türüdür denilebilir. Ek gelir ise anlık olarak kazanlına gelirdir ve orada süreç tamamlanır. Aslında gelir getirmesi açısından bakıldığında ikisi birbirine çok yakındır. Fakat ek gelirde kazanç tek seferliktir, pasif gelirde ise uzunca bir süre. Söz konusudur.

Pasif Gelir Nedir Nasıl Elde Edilir?

Bugün Başlayabileceğiniz 9 Pasif Gelir Fikri| Karlı Yeni İş Fikirleri 2023

Dünya nüfusunun büyük bir kesimi, kazandığı paraları aktif işlerden elde etmektedir. Kazanılan paralar belirli işlere ayrılan süreye bağlıdır çoğu zaman. Zenginlerin kazancı ise biraz daha farklı bir şekilde olmaktadır. Onlarda gayrimenkul gelirleri, telif hakkı gelirleri, bayilik gelirleri, reklam gelirleri, kira gelirleri gibi pek çok pasif gelir kaynakları bulunur. Peki, pasif gelir nedir nasıl elde edilir de çok para kazandırır sorusu tam da bu noktada akıllara gelmektedir. Pasif gelir elde ederek kazanca çevirmek anlatıldığı kadar kolay bir iş değildir. Ciddi manada zaman ve emek gerektiren bir süreç sonucu elde edilen paralar ve sermayelerdir denilebilir. Üstelik bu süreçte ilk başlarda pek bir kazanç olmayabilir. Bu nedenle sabırlı ve azimli olmak gerekir. Kısa vadede yüksek kazançlar beklemek biraz hayalperest bir yaklaşım olur. Bu yüzden de sabırsızlık edip vazgeçmemek elzemdir.

Aşağıda yer alan kazanç kapıları pasif gelir nedir nasıl elde edilir sorusu için gayet güzel cevap olmaktadır.

  • Herhangi bir düşünce veya buluşun patentini almak son derece büyük bir yatırımdır. Bu fikir veya buluş tutarsa gelsin artık paralar denilebilir. Kullanan herkes tarafından belli bir kullanım ücreti patentin sahibinin kasasına akacaktır.
  • Üretilen marka yüzleri ve karakterli için ticari marka lisansı almak,
  • Fikir ve düşünce ürünleri olan kitap, şarkı, beste vb çalışmalar,
  • Bir blog veya web sitesinden reklam yayınlamak,
  • Emeklilik maaşı, kira gelirleri,
  • Ürün veya hizmet satışından elde edilen komisyon gibi birçok örnek pasif gelir için örnek gösterilebilir.

Pasif gelir elde etmek için sadece bunlarla yetinmek gerekmiyor. Günümüzde bir sürü faklı iş kolları ve para kazanma yöntemleri bulunmaktadır. Bunların pasif gelir olabilmesi için ön şart çok az emek ve zaman harcayarak gelir getirmesidir. Tabiri caizse pasif gelirde sahibi uyuyor olsa dahi pasif gelire söz konusu kazanç kapısından para gelmeye devam edecektir. Bu husus birçok kimsenin pasif gelir temin etmeye çalışmasına sebebiyet vermektedir. Çünkü bir süre sonra yattığı yerden dahi para kazanılması insanın hoşuna gidecektir.

Pasif gelir elde edilirken kendi öz tecrübe ve yetenekleri kullanır insan genelde. Bazen de istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Genelde emek göstermeyip hızlıca sonuç almayı bekleyenler gerekli sabrı gösteremediğinden sonuç hüsran olacaktır.   Bu da işin riski yani adeta tuzu biberidir.

Pasif Gelir Kaynağı Nedir?

Pasif gelir kaynağı nedir diye merak edenlere vaktinde harcanan emek, gösterilen sabır ve kullanılan akıl denilebilir. Burada zaman mefhumu son derece önemlidir, bir anı bile boşa harcanmamalıdır adeta. Bu süreçte pek çok etmen pasif gelir için söz konusu olabilir. Fakat tam anlamıyla pasif gelir olabilmesi için bir süre sonra neredeyse hiç çaba harcamadan gelirin devam etmesi gerekir.

Pasif gelir kaynağı asla ek gelir kaynağı olarak düşünülmemelidir. Çünkü ikisi farklı şeylerdir. Çoğu zaman karıştırılsa da oldukça farklı kavramlardır. Ek işlerle kazanılan paralar aktif kazançtır. Zamanla belli koşulları sağladığında pasif gelire dönüşebilir. Fakat birçok ek gelir pasif gelir haline gelmeden sona ermektedir. Ek gelirler için harcanan zaman ve emek değiştiğinde elde edilen kazanç da değişkenlik gösterebilir. Pasif gelirde ise harcanan emek ve zaman neredeyse hiçe kadar düşecektir. Kazanç oranında ise genelde belli bir miktar paradan söz edilebilir.

İnsanlar yapmaktan keyif aldıkları işlerle meşgul olmayı çok sever. Hele ki kazanç elde ediliyorsa tadı bambaşka olur. Aktif kazançlarla elde edilen gelirler pasif gelire çevrilecek şekilde değerlendirilmelidir. İlerleyen yaşlarda, güçten, kuvvetten düşüldüğünde aktif bir iş hayatı olması söz konusu değildir. Bu tür durumlar için önceden pasif gelir imkanının sağlanması önemlidir. Aksi durumda yaşam standardının düşmesi işten bile değildir.

Pasif gelir kaynağı nedir sorusu emek, zaman ve sabırdır diyerek kısaca cevaplandırılabilir. Mucize veya sihirle bunları paraya çevirmek elbette mümkün değildir. Bunun için ciddi bir zaman ve emek ayırıp sabretmek gerekir. Yolun başında iken harcanan zaman bir süre fazla para getiremeyebilir. Fakat sabrın sonu selamettir atasözümüzü doğrular nitelikle sonraları güzel kazançlar gelmesine zemin oluşturacaktır. Hatta bir kenara atılıp ilgilenmek unutulsa dahi kazanç getirebilecek pek çok pasif gelir kaynağı bulunmaktadır.

Genel hatları ile pasif gelir kaynakları nelerdir denildiğinde birkaç farklı yoldan bahsedilebilir. En yaygın olanları gayrimenkuller, telif hakları ve teknoloji ile ilgili olanlardır (Bir donanım veya donanımı kullanmaya yarayan bir uygulama, yazılım vs..).Gayrimenkuller pasif gelir kaynağı olarak dünya var olduğundan beri varlığını sürdürüyor denildiğinde biraz abartılmış olsa da çok eskilerden beri kullanıldığını anlatmak için güzel bir tabir olacaktır. Telif hakları ise tam bir patlamaya hazır bomba gibidir. Her an çok büyük paralar kazanmaya yardımcı olacak, geliri coşturacak, alevlendirecek bir kıvılcım gibidir. Teknolojik pasif gelirler ise son zamanlarda popüler olarak kendine yer bulmaya başladı. Teknolojinin ucu bucağı yok adeta. Bu özelliği sayesinde her geçen gün yeni yeni gelir kapıları ile pek çok kimsenin umut kapısı olmaktadır. Yapılacak bir icat, yazılacak bir uygulama veya program ya da ilgili herhangi bir şey sahibine hayal dahi edemeyeceği paralar kazandırabilecektir.

Pasif Nitelikli Gelir Nedir?

Pasif Gelir Nedir? Hayatımıza Ne Katar? - DolarFiyatıNet

Biraz da pasif nitelikli gelir nedir ne değildir konusundan bahsetmekte fayda var. Pasif nitelikli gelir tüm anlatılarla aynı tabandan olup biraz daha farklı bir kavramdır. Şöyle ki; yurtdışı ortaklığın faaliyetleri doğrultusunda sermaye, personel istihdamı ve organizasyon şeması ile yürütülen zirai, ticari veya serbest mesleklerden elde edilen gelirler haricinde kalan faiz, kira, lisans bedeli, kar payı, menkul kıymetlerin satışı gibi muhtelif gelirlerden oluşur.

 

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap