1. Ana Sayfa
  2. Sizden Gelenler

PTT Kapıda Ödeme Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

PTT Kapıda Ödeme Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler
0

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT), ülkemizin köklü posta kuruluşlarındandır. Tarihi boyunca ülkemizin posta ve hizmetini üstlenirken günümüzde de hizmetlerine devam etmektedir. PTT kapıda ödeme hizmeti de sunulan hizmetlerden bir tanesidir. PTT kapıda ödeme hakkında tüm bilinmesi gerekenler bu yazımızda sizlere aktarılmaktadır.

Kapıda Ödeme Nedir?

Sipariş edilecek olan ürünlerde kapıda ödeme seçeneğini tercih eden alıcılar, ürünün ödemesini teslimat sırasında gerçekleştirmektedir. Bu sistem müşteriler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Kapıda ödeme işlemini, kargo yetkilileri gerçekleştirmektedir. Tahsilat miktarını satıcı mağaza adına müşteriden tahsil ederek aracılık yapmaktadır. Kapıda ödeme ücretleri normal kargo ücretlerine oranla daha yüksek olmaktadır. Özellikle güvenilirliğini kanıtlamamış mağazalardan alışveriş yapan müşteriler bu yolu tercih ederek paralarını güvence altına almaktadır.

PTT Kapıda Ödeme

PTT kapıda ödeme seçeneğini kullanarak ürünlerinizi müşterilere gönderebilir ve ödemenin kapıda yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem sırasında müşteri kendini güvende hissetmekte ve sizlerde ödemenizi nakit olarak teslim almaktasınız. PTT kapıda ödeme seçeneği “Ödeme Şartlı Özel Hizmet” olarak adlandırılmaktadır. PTT kargonun taşımacılığına izin verdiği tüm ürünlerde kapıda ödeme seçeneğini kullanabilirsiniz.

  • Ürün gönderimi yapan kişi (satıcı), PTT kapıda ödeme hizmetinden yararlanmak için mutlaka faturası ile birlikte gönderim talebinde bulunmalıdır. Aksi takdirde işlem gerçekleşmez.

Satıcı, ticaret sektöründe faaliyet gösteriyor ise Vergi Dairesi’nden gerekli belgeleri alarak işlemlerini düzenli olarak devam ettirebilir ancak ticari faaliyetlerde bulunmuyor ise vergi muafiyet belgesi almalıdır. Bu sayede göndermiş olduğunuz ürünler “Esnaf Muaflığı Sebebiyle Fatura Tanzim Edilememiştir” ibaresiyle alıcılara gönderilecektir.

PTT Kapıda Ödeme Limiti

PTT kapıda ödeme limiti olarak belirlenen miktar konutlarda 3.000 TL’dir. Köy olarak belirlenen yerleşim yerlerine gönderilen ürünlerde ise 1.000 TL altı işlem yapılmaktadır. Köylerde 1.000 TL üstü ödemelerde alıcıların kargo şubelerinden teslim alması gerekmektedir.

PTT Kargo Kapıda Ödeme Anlaşması Nasıl Yapılır?

Ürün satışı gerçekleştiren küçük ve büyük ölçekli mağazalar, kargo işlemleri için firmalar ile anlaşma imzalayarak gönderimlerini daha uygun fiyatlara gerçekleştirme fırsatından yararlanırlar. Mağazanızın günlük ve aylık ürün satış hacmi arttıkça daha uygun kargo fiyatlarından yararlanabilirsiniz. PTT kargo kapıda ödeme anlaşması ile kargo paketinizi daha uygun fiyatlarla müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

Mağaza sahiplerinin, PTT kargo kapıda ödeme anlaşması nasıl yapılır sorusuna cevap olarak, PTT şubeleri gerekli anlaşmaları düzenlemektedir. Sizlere en yakın PTT şubesine giderek mağazanız ve satışlarınız hakkında sizden istenen belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir. Bu süreçten sonra mağaza ile PTT arasında yapılacak olan anlaşma neticesinde ürünleriniz anlaşmaya uygun şekilde ücretlendirilecek ve gönderilecektir.

Online platformlarda ve e ticaret sektörlerinde satış yapan firmalar, PTT kargo anlaşmalarından yararlanarak ürünlerini uygun fiyatlara gönderme fırsatını elde ederken aynı zamanda köklü kargo kuruluşundan da destek almaktadır. Ürün ulaşım süreci boyunca PTT kargo güvencesi altındadır.

PTT Kapıda Ödeme Riskleri

PTT kapıda ödeme riskleri olarak PTT’ye özgü bir riskten bahsetmek mümkün değildir ancak kapıda ödeme yöntemi riskler barındırır.

  • Kapıda ödeme yöntemi, en çok iadenin gerçekleştiği yöntemlerdendir. Kullanıcı parasını vermediği için ürünü alırken vazgeçme hakkını kullanmak konusunda oldukça cömert davranabilir ve ürünü almayabilir.
  • Ürün yola çıktıktan sonra cayma hakkını kullanarak ürünü kabul etmeyebilir.
  • Gönderdiğiniz ürünün teslimatı ortalama olarak 3 günde yapılmaktadır. Müşteriden alınan ödeme yaklaşık olarak 3 gün sonra PTT hesaplarınıza gönderildiği için satılan ürün ücretinin sizlere ulaşması 1 haftayı bulmaktadır. Bu detay risk olarak değil, zaman kaybınız olarak değerlendirilebilir.

PTT Kargo Kapıda Kredi Kartı ile Ödeme

PTT kargo kapıda kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunmamaktadır. PTT kapıda ödeme tahsilatlarını, ürün + kargo ücreti olmak üzere nakit olarak kabul etmektedir. Nakit olarak alınan ürün miktarı kısa süre içerisinde mağaza sahibinin hesap numarasına aktarılmaktadır.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap