1. Anasayfa
  2. Film

Romantik Dram Filmleri: İzlerken Ağlatan En İyi Romantik Dram Filmleri

Romantik Dram Filmleri: İzlerken Ağlatan En İyi Romantik Dram Filmleri
0

Romantik dram filmleri dünya çapında en çok hasılatı olan filmlerden biridir. Hem aşkın hem sevginin hem özlemin hem de ayrılığın konu edindiği bu filmler genelde epey seyirci kitlesine sahiptir. Genelde 15-40 yaş arası izleyici kitlesinin yoğun olarak seyrettiği bu filmler sinema salonlarında ve TV’lerde çok yoğun bir izleyici kitlesine sahip olmaktadır. Romantik Dram filmleri gerçekten de güzel olmaktadır. İyi bir şekilde çekilen pek çok romantik drama filmlerini her yaştan grup izler. Bu yazıda bahsi geçen romantik drama filmleri ise, kullanıcıların en çok beğendiği ve keyif aldığı filmlerdir. Romantik drama filmlerini seyretmek istiyorsanız yazımızı okumanız yeterli olacaktır. 

 

Bu yazıda yer alan romantik filmler, Türk veya yabancı film ayrımı yapılmadan yazılmıştır. Bu nedenle listede yabancı filmler de görebilirsiniz. Türkiye’de de çok fazla iyi bütçeli romantik drama filmleri bulunmaktadır. Aşk Tesadüfleri Sever, Ölümsüz Aşk gibi başyapıtlar, Türkiye’de en çok tercih edilen ve izlenen filmlerdir. Sizler de bu listede pek çok romantik drama filmini rahatlıkla görebilir ve izleyebilirsiniz. Romantik drama filmlerini sıralarken, IMDB puanı en yüksek olanları derliyoruz, IMDB puanı 6’dan aşağı olan hiçbir film bu listede bulunmamaktadır. Ayrıca sadece puan değil, izleyici yorumları ve izlenme sayıları da bizim için çok ciddi bir sıralama faktörlerinden biridir. İşte karşınızda en iyi romantik dram filmleri 

1- Casablanca (1942)- IMDb Puanı: 8,5

Müstehzi bir Amerikalı gurbetçi, eski sevgilisine ve firari kocasına, Fas Fransız Protektorası’ndan kaçmasına yardım edip etmemesi gerektiğine karar vermek için mücadele eder. Herkesin hayatına bir şekilde dokunan ve karşısına mutlaka bir şekilde çıkan filmlerden biri. Bir klasik.

2- Before Sunrise (1995) – IMDb Puanı: 8,1

Herkesi cezbedecek bir başlangıcı var hikayenin: güzel bir yabancıyla bir tren yolculuğu esnasında tanışmak. Keyifli bir sohbete dalmak. Sohbetin en iyisi yabancı biriyle yapılır. İçinde barındırdığı bilinmezlik ve özlem duyduğunuz ihtimaller her zaman çekicidir. Nasıl ilerleyeceğini bilemezsiniz ama umut insanı güzelleştiren bir duygudur. Cesaretle tamamlandığında: yani bir gecesi kalan adamın, kadına kendisiyle o geceyi dolaşarak geçirmesini teklif etmesi ve sonrasında kadının bu cesareti göstermesi bana göre umut yüzünden. Yaşanabilecek güzel şeylerin özlemi sizi trenden indiren şey bu filmde.

3- In the Mood for Love (2000) – IMDb Puanı: 8,1

Komşu olan bir kadın ve bir erkek, eşlerinin evlilik dışı faaliyetlerinden şüphelendikten sonra güçlü bir bağ kurar. Bununla birlikte, benzer yanlışlar yapmamak için muhabbetlerini platonik tutmayı kabul ederler.

4- The Princess Bride (1987) – IMDb Puanı: 8,1

Hasta yatağındaki genç bir çocuğa büyükbabası, gerçek aşkıyla yeniden bir araya gelme arayışında sayısız engel, düşman ve müttefikle karşılaşan bir korsanının hikayesini okumaya başlar. 20 yılı deviren eskimeyen eskilerden.

5- Before Sunset (2004) – IMDb Puanı: 8

Dokuz yıl… Dile kolay buluşup buluşmadıklarını öğrenmek, neler olduğunu görmek için beklenen 9 yıl. Ve önceki filmin sonunda gördüğümüz yaşanmışlıklarla bezeli sokakları geziyor kamera. İçini dolduramıyoruz. Ama dolacağını anlıyoruz. Bu kez fonda Paris eşlik ediyor çiftimize Before Sunset‘te.

6- The Perks of Being a Wallflower (2012) – IMDb Puanı: 8

İçine dönük bir birinci sınıf öğrencisi, kendinden sınıfça büyük iki arkadaşının kanatları altına girer. Başrollerde Logan Lerman, Emma Watson ve Ezra Miller yer alıyor.

7- Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring (2003) – IMDb Puanı: 8

Bir çocuk, yılların mevsimler gibi geçtiği izole edilmiş yüzen bir tapınakta Budist bir keşiş tarafından yetiştirilir. Ki-duk Kim şaheserlerinden.

8- La La Land (2016) – IMDb Puanı: 8

Los Angeles’taki kariyerlerinde savrulurken, bir piyanist ve bir oyuncu gelecek için beklentilerini uzlaştırmaya çalışırken aşık olurlar.

9- Before Midnight (2013) – IMDb Puanı: 7,9

Before Üçlemesi‘nin son halkasında (şimdilik), Jesse ve Céline ile 9 yıl sonra Yunanistan’da karşılaşıyoruz. Viyana’ya giden o trende ilk buluşmalarından bu yana neredeyse yirmi yıl geçtikten sonra.

10- About Time (2013) – IMDb Puanı: 7,8

Tim, 21 yaşında, zamanda yolculuk edebileceğini ve kendi hayatında olanları ve olacakları değiştirebileceğini keşfeder. Bir kız arkadaşının olmasıyla dünyasını daha iyi bir yer haline getirme kararının, düşündüğü kadar kolay olmadığı ortaya çıkar.

11- Titanic (1997) – IMDb Puanı: 7,8

On yedi yaşında bir aristokrat, lüks Titanik’te fakir bir sanatçıya âşık olur. Ödül yağmuruna tutulan ve yıllarca devam filmi beklenen bu klasikte Leonardo DiCaprioKate Winslet, Billy Zane başrollerde.

12- The Notebook (2004) – IMDb Puanı: 7,8

Zengin kız, fakir oğlan konusunu farklı bir biçimde işleyerek klişeden uzaklaşan bu romantik film, günümüzün en çok konuşulan filmlerinden biri olmuştur. Ryan Gosling ve Rachel McAdams‘ın başrollerini paylaştığı film, 21. yüzyılın en romantik ve en acıklı filmleri arasına da girmiştir.

13- Atonement (2007) – IMDb Puanı: 7,8

Çaylak yazar Briony Tallis, on üç yaşındayken, ablasının sevgilisini işlemediği bir suçla suçladığı zaman, kaçınılmaz olarak hayatın gidişatını değiştirir.

14- Happy Together (1997) – IMDb Puanı: 7,8

Bir çift Arjantin’e seyahat ediyor, ancak her iki adam da hayatlarını ters yönde sürüklenirken buluyor. Kar Wai Wong naifliklerinden.

15- The Broken Circle Breakdown (2012) – IMDb Puanı: 7,8

Elise ve Didier, ilk bakışta farklılıklarına rağmen aşık olurlar. Adam konuşur, kadın dinler. O romantik bir ateist, kadın da dindar bir realisttir. Kızları ağır hastalandığında, aşkları sınavdan geçmeye başlar.

16- Me and Earl and the Dying Girl (2015) – IMDb Puanı: 7,7

Zamanının çoğunu, meslektaşı Earl’le klasik filmlerin parodileri yaparak geçiren liseli Greg, kanser teşhisi konan bir sınıf arkadaşıyla dost olduktan sonra, hayata bakış açısının sonsuza dek değişmiş olacağını düşünmeye başlar.

17- Brokeback Mountain (2005) – IMDb Puanı: 7,7

Ang Lee yönetmenliğindeki film iki kovboyun gizli aşkını ve yıllar içinde kendilerinin nasıl birer aile kurup hayatlarını birbirleri olmadan yaşadıklarını anlatmaktadır. Çıktığı sene ödül törenlerinin favorisi olmasına rağmen Oscar töreninde En İyi Film dalında sürpriz bir şekilde Crash filmine kaybetmiştir.

18- The Fault in Our Stars (2014) – IMDb Puanı: 7,7

İki genç kanser hastası, Amsterdam’da münzevi bir yazarın ziyareti için hayat veren bir yolculuğa başlar.

19- Fallen Angels (1995) – IMDb Puanı: 7,7

Hong Kong’daki bu suç draması, işten çıkmayı ümit eden bir tetikçinin ve onun zor kadın partnerinin hayatını takip ediyor.

20- Moulin Rouge! (2001) – IMDb Puanı: 7,6

1899’da Paris’te genç İngiliz bir adam Moulin Rouge sahnesinde Satine adlı bir şarkıcıyla tanışır. Bir anda birbirine aşık olan ve evlenmeye karar çiftin hayatı, Satine’in herkesten sakladığı bir sırrın ortaya çıkmasıyla değişecektir.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir