1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Sahte Para Nasıl Anlaşılır? 2023 ||

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?  2023 ||
2

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte piyasa da dolaşan sahte para miktarı da bir hayli arttı.Peki sahte para nasıl anlaşılır? Gerçek parayı sahtesinden ayıran özellikler nelerdir? gibi tüm merak edilen soruları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.Gerçek paraya benzetilerek basılmış ve yasa dışı olarak piyasaya sürülen sahte paralar, birçok vatandaşın mağduriyet yaşamasına neden oluyor.

Piyasadaki sahte para miktarı o kadar artmış durumda ki,cebimizdeki paranın hangisi sahte hangisi gerçek ayırt edemez duruma geldik.Peki cebimizdeki paranın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu nasıl anlayacağız?gelin hep birlikte inceleyelim.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Aslında gerçek parayı sahtesinden ayırmak o kadar da zor değil.Gerçek para basımında kullanılan mürekkep,kumaş ve diğer malzemeler farklıdır ve normal şartlarda piyasa da bulunması mümkün değildir.Merkez Bankası tarafından basılan paraların üzerine ayırt edici birçok işlem uygulanır.Bu işlemler;

Emniyet Şeridi

Paraya gömülü bir şekildedir. Üzerinde para miktarını gösteren rakamın içerisinde TL harfleri bulunur.Emniyet şeridi,para ışığa tutulduğunda arka ve ön yüzden net bir şekilde gözükür.Eğer gözükmüyor ise para sahtedir.

Kabartma

Paranın her iki yüzünde miktarı belirten rakamda ve yazı da kabartma bulunur.Eğer kabartma yok ise para sahtedir.

Yansıma

Parayı aşağı yukarı oynattığınız da ,rakamın yazdığı kısımda paranın değeri neyse o rakamın yansıması görünür.Eğer görünmüyor ise para sahtedir.

Paranın Kumaşı

Orijinal para kağıdının içerisine özel hamur eklenir.Hamurun içerisinde bulunan kırmızı ve mavi ışık veren lifler, ultraviyole ışık altında gözükür.Sahte para basımında ise kağıt boyanarak yapılır.Dokunulduğunda sahtesi ile gerçeği ayırt edilebilir.Paranın üzerini silgi ile silerek gerçek olup olmadığını test edebilirsiniz.Eğer silgiye paranın boyası çıkıyorsa o para sahtedir.

Atatürk Portresi

Gerçek paradaki Atatürk portresi belirgin ve canlıdır. Sahte parada ise portre soluktur ve mat bir şekildedir. Gerçek para üzerindeki portrenin rengi solmaz.Eğer güneş ışığına maruz kalan bir para da ki portre solmuş ise o para sahtedir.

Yıkama

Gerçek para basımında kullanılan mürekkep su ile temas ettiğinde akmaz.Eğer cebinizde unuttuğunuz para,makine de yıkandıktan sonra mürekkebi akmış ise o para sahtedir.

Boyut

Gerçek para da her banknotun boyutu aynıdır.Örneğin;elinizde 10 adet 5 TL var ise bunların hepsinin boyut ve kalınlığı aynı olması gerekir.Eğer boyut ya da kalınlık uyuşmuyor ise,farklı olan para sahtedir.

Sahte Para Kalemi İşe Yarar Mı?

Piyasa da bulunan birçok sahte para kalemi gerçek parayı sahtesinden ayırt etmek konusunda işe yarıyor.Sahte para basımında gerçek hissini vermesi için demir tozu ve nişasta gibi ek bileşenler kullanılır.Sahte para kalemi ise içerisinde bulunan iyot çözeltisi sayesinde,sahte para basımında kullanılan demir tozu ve nişasta gibi bileşenlerle tepkimeye girerek renk değiştirir.Gerçek para kumaşında ise lif içeren hamur kullanıldığından iyot ile tepkimeye girmeyeceğinden herhangi bir renk değişimi olmaz.

Bu yazımız da sahte para nasıl anlaşılır anlatmaya çalıştık.Dilerseniz ATM Parayı Nasıl Tanır? konumuza da göz atabilirsiniz.Aşağıya bir görsel bırakıyorum.Sizce bu paralardan hangisi sahte,hangisi gerçek?

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir