1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?
0

İnternetten güvenli alışveriş söz konusu olduğunda, insanların en çok merak ettikleri konulardan biride Sanal kart nedir ?sorusudur. İnternetten alışveriş yapma konusunda tereddüt yaşan kişiler için iyi bir çözüm olan sanal kart,online platformlarda güvenli alışveriş yapılmasını sağlar.Peki Sanal kart nedir? Sanal kart nasıl oluşturulur? gibi merak edilen soruların yanıtına bakalım.

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart, kredi kartı kullanmanıza gerek kalmadan online platformlarda alışveriş yapabilmenizi sağlayan fiziksel olmayan kredi kartı türüdür.

Genellikle kredi kartı bilgilerini internet harcamalarında kullanmak istemeyen kişiler tarafından tercih edilen sanal kart, mevcut kredi kartına bağlı olarak açılır. Bazı bankalar sanal kart için sabit bir kart numarası verirken bazısı ise her kullanımda yeni kart bilgileri oluşturur. Sanal kart, yurt dışındaki alışveriş siteleri de dahil olmak üzere tüm web sitelerinde güvenle kullanılabilir.

İnternette yapılan alışverişlerin riskini azaltmak için oluşturulan olan sanal kart, dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Sanal kart, adından da anlaşılabileceği üzere sanal bir üründür, fiziksel olarak taşınabilecek bir kart değildir.Sanal kartı bu kadar güvenli kılan şey,ön ödemeli bir kart olmasıdır.Sanal kart ile alışveriş yapmadan önce içine bakiye yüklemek gerekir ve limitin ne kadar olacağını tamamen siz belirlersiniz.

Oluşturulan her sanal kart bilgilerinin farklı olması sebebiyle,alışveriş sonrası kart bilgileriniz yok olur.Genelde çocukların bilinçsiz bir şekilde ebeveynlerinin kartı ile alışveriş yapmak istemesinin önüne sanal kart ile geçilebilir.Örneğin internette ihtiyacınız olan şeyin fiyatı 34.99 TL ise ,sanal kartın limitini 34.99 TL olarak belirleyebilirsiniz.Böylelikle fazla para çekilmesi gibi bir şey söz konusu olamaz.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Sanal kart oluşturmak için hali hazırda kullanılan bir kredi kartına sahip olmanız gerekir.Banka hesap kartları ile sanal kart oluşturulamaz.Müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı yada şubeleri üzerinden sanal kart oluşturabilirsiniz.Oluşturulan sanal kartın limiti sıfır dır.İhtiyacınız olan tutarı siz sanal kartınıza tanımlayabilirsiniz. Tanımlanan bu limit,mevcut kredi kartı limitiniz den düşer.

Oluşturduğunuz sanal kart bilgileri, mevcut kredi kartınızın son kullanma tarihi,CVV gibi bilgilerinden farklıdır.Bu yüzden internet ortamında yapılan tüm alışverişler de güvenle kullanılabilir.Mevcut müşterisi olduğunuz bankanın mobil bankacılığı üzerinden sanal kart oluşturabilirsiniz.Bankadan bankaya farklılık gösterse de,1 ay içerisinde toplam 10 kez sanal kart oluşturabilirsiniz.

Sanal Kart Avantajları

  • Sanal kart limiti bankaya değil,tamamen size bağlıdır.Siz içerisine herhangi bir limit belirlemediğiniz sürece kartın limiti sıfırdır.
  • Sanal kartların herhangi bir aidat ödemesi yoktur.
  • Sanal kart ile de taksitli alışveriş yapılabilir.
  • Sanal kart banka tarafından müşterilerine ücretsiz sunulur.
  • Güvenliği konusunda tereddüt ettiğiniz alışveriş sitelerinde bile,mevcut kart bilgilerinizin gizli tutulacağından dolayı  kullanılabilir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap