1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Yardımlar

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Şartlı Sağlık Yardımı Parası Sorgulama 2023

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Şartlı Sağlık Yardımı Parası Sorgulama 2023
0

Devlet desteği ile vatandaşlarımıza verilen birçok yardım bulunmaktadır. Bunlardan tabi ki de en önemlileri sağlık yardımlarıdır. Sağlık yardımları genel olarak maddi gücü yeterli olmayan kimselerin gönül rahatlığı ile tedavi olmalarına olanak sağlayan yardımlar bütünüdür. Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? , Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Sorgulama gibi bir takım soruların cevabını bu makalede bulabilirsiniz. Maddi yetersizlikler ülke genelinde birçok kesimin zaman zaman yaşadığı olumsuz bir durumdur. Devlet desteği ile bu gibi durumların üstesinden artık gelinebiliyor. Şartlı sağlık yardımı parası sorgulama ve şartlı sağlık yardımı ne kadar 2023 için sorularınızı cevaplıyoruz.

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir?

Ekonomik durumu kötü olan annelerin ya da anne adaylarını ilgilendiren bu yardım konusu, devlet tarafından sağlanan önemli bir destektir. Şartlı Sağlık Yardımı, aslında genel doğum yapma sürecine girmiş anneleri kapsamaktadır. Bu yardımın amacı ise, doğum olayı gerçekleşene kadar çocuğun sağlıklı bir şekilde kontrollerinin yapılmasını sağlamaktır. Bilindiği üzere, ülkemizde de yaşanan salgın olayından dolayı birçok aile ekonomik yönden olumsuz etkilenmektedir. Devlet tarafından sunulan destekler ve yardımlar biraz nefes aldırmaya yetse de genel olarak ülkemizde maddi huzursuzluk hâkimdir. Bu maddi huzursuzluğun doğmamış çocuğa yansıması ya da yeni doğmuş bir bebeğe yansıması elbette ki hoş olmayan bir durum. Bu durum düşünülerek, bebek daha doğmadan devlet tarafından üstlenilen kontroller ile, güvence altına alınmaya gayret gösterilir.

Şartlı Gebelik Yardımı

Bu makalede genel olarak annelerden ve doğum evresinden bahsettik. Bundan dolayı Şartlı Gebelik Yardımından da bahsetmek isterim. Şartlı Sağlık Yardımına benzeyen, Şartlı Gebelik Yardımı gebe olan annelere sağlanan maddi destektir. Gebelik yardımı, babaya değil doğrudan anneye verilir. Başvurulması halinde gebe olan anne isterse gebeliği süresince bu yardımdan faydalanabilmektedir. Yardıma başvurulması ve onaylanması sonucunda Aylık 45 TL gibi bir ücret ödenmektedir. Gebelik yardımına başvuruda bulunan ve yardımı ilk kez alacak olan anneler, ücretlerini postaneler aracılığı ile alabilirler.

Aşı Parası

Gebelik süreci sonunda doğum yapıldıktan bir süre sonra çocuğa kimlik çıkartılır. Kimlik çıkarma işlemi yapıldıktan sonra eğer herhangi bir engel durum yoksa gereken şartlar karşılanıyor ise, aileye aşı parası yardımı otomatik olarak bağlanmaktadır. Aşı parası olarak bağlanan yardım çocuk okul çağına gelinceye kadar devam etmektedir.

  • 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin 2023 Nisan ayında yapılan son değişiklikle aylık 35 TL’den 45 TL‘ye (en fazla 72 ay)
  • Gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL’den 45 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarılmıştır.

Doğum Yardımı

Birçok insan doğum öncesi ve doğum sonrası mutlaka birazda olsa maddi zorluk çeker. Devletimiz bu gibi durumların olmasını önlemek maksadı ile, doğumdan önce ve doğumdan sonra yardımlarla insanların gelirlerini korumaya hatta dengelemeye çalışmaktadır. Hamile olan bir bayan, doğumunu tam teşekküllü bir hastanede gerçekleştirdiği takdirde devlet tarafından 100 TL yardım veriliyor. Doğum yardımı alan ya da ilk defa alacak olan kişiler, ücretleri PTT aracılığı ile alabilmektedir. Genel olarak devletimiz birçok konuda yardımlarla bütçeyi desteklemektedir. Fakat yardımların boyutu biraz küçük olduğundan dolayı tam olarak bir faydası olmamaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Daha önce devlet desteği ile yapılan diğer yardımlar gibi, Şartlı Sağlık Yardımına Başvurmak için bulunduğunuz bölgedeki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına gitmeniz gerekir. Bu yardımdan faydalanmak için istenilen tek şey T.C Kimlik Kartınızdır.

Şartlı sağlık yardımı ne kadar 2023?

Şartlı sağlık yardımı parası  ihtiyaç sahibi olan ailelerin 0-6 yaş arasındaki çocukları düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmeleri koşuluyla PTT aracılığıyla aylık olarak 35 TL verilir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap