1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Senet Nedir? Senet Nasıl Doldurulur?

Senet Nedir? Senet Nasıl Doldurulur?
0

Bu yazımızda birçok kişinin merak ettiği ve yanlış bildiği senet nedir? ve senet nasıl doldurulur? konusunu ele alacağız.Kısaca özetlemek gerekirse senet;sadece borçlu tarafından doldurulup,alacaklıya verilen resmi bir borç kabul göstergesidir.Senette;borç miktarı,ödeme günü,adres ve alacaklı-borçlunun kim olduğunu belirten doldurulması zorunlu alanlar bulunur.

Senet Nedir?

Kişinin ödemeye borçlu olduğu para veya hizmeti göstermek amacıyla düzenlenen kıymetli bir evraktır. Senet’in geçerli olabilmesi  için en az 2 kişi arasında düzenlenmesi gerekir.Senet’i ticari anlamda ele almak gerekirse; satılan mal veya hizmetin tutarları peşinen ödenmeyip, ileri bir tarihte ödenmesi durumunda düzenlenen resmi bir belgedir.

Senet,sadece borçlu taraflı olarak imzalanıp alacaklıya verilir.Borçlu kişi senet’i imzalayarak belli bir mali yükümlülük altına girdiğini kabul etmiş sayılır. Senet 2 kişi tarafından imzalanan bir sözleşme olmadığı için alınıp satılabilir.

Senet’in geçerli sayılabilmesi için doğru doldurulması gereken zorunlu alanlar vardır.Bunlar;

  • Tutar;
  • Senet’in hazırlandığı adres;
  • İmza;

Düzenlenen senet’de borç miktarı,borçlu imzası ve senet’in hazırlandığı adres doldurulmak zorundadır.Eğer senet’in düzenlendiği adres belirtilmemişse,geçerli adres olarak borçlunun adresi sayılır ancak,borçlu kişinin herhangi bir adresi yok ise senet geçersiz kabul edilir.

Senet Örneği

Ödeme günü: Borcun ödenmesi gereken son tarihi ifade eder. Ödeme günü boş bırakılırsa borç, senedin ibraz edildiği tarihte ödenmek zorundadır. Ödeme gününün el yazısıyla yazılması zorunludur. (18 Nisan 2023)

Tutar:Borçlunun ödemeyi kabul ettiği tutarı belirtir.Tutarın el yazısı ile yazılması zorunludur.

Borçlu(ödeyecek): Senet’i imzalayacak olan kişinin ismi.Ad/Soyad şeklinde yazılmalıdır.

Senet Düzenleme(Malen/Nakden): Senet’in bir mal veya hizmet karşılığında mı yoksa nakit bir borç para karşılığında mı imzalandığını belirten alandır.Doldurulması zorunlu bir alan değildir.

Hamil(Kime): Bu kısım ödemenin kime yapılacağını belirtir.Alacaklının ad/soyad yazılabilir.Alacaklı ad/soyad yazılmadığı durumda bu kısma hamiline yazılır.Hamiline düzenlenen senetler başka kişiye satılabilir.Senet kimin elinde ise alacaklı kişi odur.

Adres&Tarih: Senet’in düzenlendiği adres ve tarih doldurulması gereken zorunlu alanlardır.Düzenleme adresi belirtilmemişse adres olarak borçlunun adresi kabul edilir.Borçlu kişinin adres kayıtlarına ulaşılamıyorsa senet geçersiz sayılır.

İmza: Bu kısım sadece borçlu tarafından doldurulur.İmza, düzenlenen senet’deki tutarın kabul edildiğini gösterir.İmza kısmının boş bırakılması durumunda senet geçersiz sayılır.

Senet Nasıl Doldurulur?

Senet nasıl doldurulur sorusunu yanıtlamak gerekirse;yukarı belirttiğimiz zorunlu alanların mutlaka doğru bir şekilde doldurulması gerekir.Yanlış düzenlenen senetler resmi olarak geçersiz sayılacağı için alacaklı tarafı zor duruma düşürecektir.

Doğru bir senet doldurabilmek için;

  • İmza
  • Borçlu Ad/Soyad
  • Miktar
  • Senet düzenleme adresi ve tarih

mutlaka düzgün bir şekilde doldurulması gereklidir.

Senet Doldururken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Asla boş bir senet imzalanmamalıdır.

Düzenlenen senette ödenecek olan tutar,rakam ve el yazısı ile belirtilmelidir.Eğer 2 kısım uyuşmuyorsa el yazısı ile yazılan tutar geçerlidir.

Senet düzenlerken mutlaka akmayan tükenmez kalem kullanılmalıdır.

Senet düzenlenirken siyah veya lacivert renkte kalem ile doldurulmalıdır.

Senette boş alanlar doldurulurken tek renk kalem kullanılmalıdır.Ad/Soyad mavi,tutar Kırmızı renkte kalemle olmamalıdır.

Senette hem rakam hemde yazı ile belirtilen tutarın başına ve sonuna # işareti koyularak kapatılmalıdır.Belirtilen tutarın başı ve sonu kapatılmadığı durumlarda borçlu kişinin mağdur duruma düşmesi muhtemeldir.

Borç ödendiği takdir de alacaklı kişiden senedin alınması gerekir.Teslim alırken Ad/Soyad ve imza kontrol edilmelidir.

Bir borç veya hizmet alırken mecbur kalmadığınız sürece senet imzalamaktan kaçınmalısınız.Tanımadığınız kişi adına senet imzalarken yukarıda belirttiğimiz hususlara çok dikkat etmeniz gerekir.Dilerseniz Buraya tıklayarak Senetle Borç Veren Yerler konumuza ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap