Finans Rehberi

Senet Ödenmezse Ne Olur 2021 | Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Başımız sıkıştığında bankalar aracılığı ile borç alamıyorsak veya sadece iki kişi arasındaki borcu resmi bir boyuta taşımak istiyorsak senet imzalar veya imzalatırız. Peki senet ödenmezse ne olur? 2020 güncel yazımızda ödenmeyen senet nasıl tahsil edilir onu da sizlerle paylaşıyoruz.

Başımız sıkışıyor, Findeks kredi notumuz düşük oluyor veya halihazırda devam eden kredilerimiz var. Ama borç da almamız gerekiyor. Peki bu durumda ne oluyor? Senetle borç alıyoruz.

Bu yazımızda sizler için senet ödenmezse ne olur 2020 yılı için güncel bilgiler ile birlikte senet imzalatan taraflar için de ödenmeyen senet nasıl tahsil edilir onu anlatacağız.

Senet nedir?

Bir alacaklı bir de verecekli tarafın olduğu, hukuken bir geçerliliği olan iki taraf arasındaki alacak verecek meselesini resmi olarak ortaya döken değerli bir kağıttır. Senetler borcunu ödemeyen kişiler için bir aleyhte delildir ve çeşitleri de vardır.

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur 2020

Senet alacaklının söylediği vakitte ödenmez ise noterden ihtarname çekilir. Verecekli konumunda olan kişinin E-Devlet üzerinde bulunan ikametgah adresine noter aracılığı ile çekilen ihtarname gider ve yasal süreç başlar. Alacaklı dosyayı avukata verirse dosya açılır ve haciz için süre başlar. Eğer alacaklı sıralı senet imzalattıysa ve borçlu kişi borcunu ödeyemediyse sadece o senet için değil kalan tüm borç için icra işlemi başlar. Bu nedenle sıralı senet imzalayacaksanız buna mutlaka dikkat etmelisiniz.

Bkz: Kefilim borcunu ödemiyor, şimdi ne olacak? 2020 güncel

Senet borcu ödenmezse hapis cezası var mı 2020

Eğer icraya düşen bir senet nedeniyle icra memurları ikametgah adresinize gelirse onlarla öncelikle konuşmalısınız. Eğer borcunuzu ödeyeceğinizi taahhüt ederseniz icra memurları icradan vazgeçebilir. Eğer hiçbir şey demezseniz hapis cezası olmaz. Aksi takdirde hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Senet ödenmezse kefile ne olur 2020

Senet ödenmediği takdirde eğer kefil varsa kefil ödemekle mükellef olur. Bu nedenle senetlerde kefil olurken dikkatli olmalısınız. Senet nedeniyle bankaya verilen dosya, icraya dönüştüğünde kefil artık borcu ödemekle mükelleftir. Aksi takdirde kefil de klasik icra yollarına tabii tutulur. İcra takibi yapılır. Kefil için bankaların kara listesine girme riski bulunur. Bu da bankalardan uzun süre kredi çekemeyeceğiz anlamına gelebilmektedir. Bu sebeple dikkatli olmanız gerekmektedir.

Senet Nasıl Tahsil Edilir 2020

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu