1. Ana Sayfa
  2. Araba Rehberi

Seramik Kaplama Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyat & Nasıl Yapılır? (İstanbul, Ankara, İzmir) 2023

Seramik Kaplama Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyat & Nasıl Yapılır? (İstanbul, Ankara, İzmir) 2023
0

Otomobillerde belirli süreli kullanımlardan sonra, dış etkenlerden kaynaklı ya da aracın kullanımının doğal seyri içinde, aracın boya kısımlarında hasarlar oluşması söz konusu olabilmektedir.

Seramik kaplama nedir?

Bu noktada son zamanlarda sıklıkla kullanılmakta olan, seramik kaplama işlemi sayesinde araçların yüzeyindeki aşınmaların önüne geçilmeye çalışılmakta ve ne kimyasal, ne fiziksel ortaya çıkabilecek tüm kötü etkilerin önüne geçilebilmektedir.


Otomobil meraklılarının en çok tartışma konusu yaptığı seramik kaplamaların olumlu ve olumsuz özellikleri ise, seramik kaplamanın yapılmasının nasıl etki edeceğine dair bilgi edinilmesi açısından önemlidir. Araçların görünümünü ve koruma özelliklerini arttırırken, seramik kaplamanın bir pazarlama aracı olduğunu düşünenler de olumsuz özelliklerini gündeme getiriyor.

Seramik kaplama avantajları

Hem tüketiciler, hem de seramik kaplama yapımını gerçekleştiren kişiler tarafından ele alındığında, seramik kaplamanın, ilk noktada her türlü etkene karşı aracın korunmasını sağlamasıyla, bunun avantajlı olduğunu belirtmektedirler.


Araçların belirli aralıklarla cilalandırılmasını gerektiren, tüm durumları ortadan kaldıran bu işlem, koruma özellikleri ile cilalandırmanın önüne geçmesi bir yana her türlü kum, taş parçacığı ve atık karşısında da aracın dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Su lekelerine karşı da aracın korunaklı bir yapıya sahip olmasını sağlayan bu işlemler, aracın görünümlerini de büyük ölçüde daha iyi hale getirmektedir. Seramik kaplama hakkında söylenen bir başka iddia da, zararlı ışınlara karşı da koruma sağladığı ve bu yönüyle kanser ve benzeri hastalıklardan koruması olmaktadır.

Seramik kaplama dezavantajları

Seramik kaplamayı destekleyen ve olumlu özelliklerini gündeme getiren kişiler kadar, bunun karşısında duranlar da bulunmaktadır. Öncelikle ilk eleştiri, seramik kaplama fiyatlarıyla yapılmaktadır. Yüksek fiyatlara sahip olmasından dolayı, maliyeti ucuz olmayan bu işlemin fiyatını karşılayacak bir etkiye sahip olmadığı düşünülmektedir.


Bunun yanı, sıra uygulanmasının oldukça zor olması, kişileri en iyi ustaları bulmaya yönlendirdiği için ve hatalı bir uygulama sonucunda hiç istenmeyecek sonuçlar ortaya çıktığı için, seramik kaplamalar dezavantajlı olabilmektedir. Seramik kaplama işlemi sırasında kullanılmakta olan kimyasalların da, araca zarar verebileceği yönünde etkilerinin bulunduğu, seramik kaplamanın olumsuz özelliklerine dikkat çeken kişilerin bahsettiği durumlardan olmaktadır.

Seramik kaplama fiyatları 2023 (İstanbul, Ankara, İzmir)

Seramik kaplama fiyatları araçtan araca değişmektedir. Ancak İstanbul, İzmir, Ankara için ortalama bir fiyat vermemiz gerekirse ortalama 1500 TL’den başlamaktadır.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap