1. Ana Sayfa
 2. İş Tavsiyeleri

Seyyar Büfe İzinleri Nasıl Alınır?

Seyyar Büfe İzinleri Nasıl Alınır?
0

Seyyar büfe ile satış yapmak için gerekli görülen belgeleri ve izinleri almanız gerekmektedir. Aksi takdirde yasal bir satış yapamazsınız ve bu durum kazandığınız tutarlardan çok daha yüksek bir zarar olarak geri dönebilir. Seyyar büfe izinleri nasıl alınır sorusunun cevabını inceleyerek gerekli belge ve ruhsatlara sahip olmanız, sizin ve işletmenizin sağlıklı bir şekilde satış yapmasının devamını sağlayacaktır.

Seyyar Büfe İzinleri Nasıl Alınır?

Seyyar büfe izinleri bağlı olduğunuz il ve ilçe başkanlıklarına göre değişiklik gösterebilir. Ancak belirlenen mevzuatlar genel olarak birbiri ile benzerlik göstermektedir. Alınan izinler sayesinde size tahsis edilen bölge sınırları içerisinde satışınızı yasal bir şekilde yapabilirsiniz. Satışınızın yasal yollarla desteklenmiş olması kazancınızı ve seyyar büfenizi güvence altına da almaktadır. Satış ruhsatı almadığınız takdir de ceza ödemek zorunda kalabilir ve seyyar büfenizi kaybedebilirsiniz.

Seyyar Büfe İzinleri İçin Gereken Belgeler

Seyyar büfe izinleri almak için bağlı olduğunuz il veya ilçe müdürlüklerine giderek yasal başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun için gerekli görülen belgeler aşağıdaki şekilde sıralanmıştır.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İkametgâh Belgesi
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Seyyar satıcılık yapmak için bulaşıcı hastalıklarınızın olmaması gerekmektedir. Doktor tarafından onaylanmış sağlık raporu da istenmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen gelir belgesi
 • Gıda satışı yapmak istiyorsanız Gıda Sicil Belgeleri ve Gıda Üretim İzin Belgeleri olmalıdır.

Yukarıda talep edilen belgeler il ve ilçe müdürlükleri tarafından sıklıkla istenen belgelerdir. İstenen evraklar bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Başvuru aşamasından sonra işlemin sonuçlanması gerekmektedir. Başvuruların değerlendirme aşamasından başarı ile geçmesi halinde belediyeye ait ruhsatlarınıza sahip olabilirsiniz. Seyyar büfe izinleri nasıl alınır sorusu bu şekilde cevaplanmaktadır.

Seyyar Büfe’nin Uyması Gereken Kurallar

Seyyar büfe izinleri alındıktan sonra işletme sahibinin belirli kurallara uyması gerekmektedir.

 • Seyyar büfe her zaman temiz tutulmalıdır.
 • Ruhsatta belirlenen ürünlerin dışında ürün satışı yapılmamalıdır.
 • Seyyar büfe mevki bakımından yayaların geçişini engellememeli ve yer işgali yapmamalıdır.
 • Seyyar büfe sahibi, temiz ve bakımlı olmalı, iş için ayrı elbise giymeli ve bulaşıcı hastalığı olmadığını ispat edecek sağlık raporunu bulundurmalıdır.
 • Seyyar büfe izinleri belirli bölgeler için verilmektedir. Seyyar büfeye ayrılan bölgenin dışına çıkılmamalıdır.
 • Ruhsat ve izin belgeleri her zaman yanında bulundurulmalıdır.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap