1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Yardımlar

SGK Şahıs Ödemeleri 2023: Banka Hesabı Tanımlama & Sorgulama

SGK Şahıs Ödemeleri 2023: Banka Hesabı Tanımlama & Sorgulama
0

Ülke genelinde değişen kanunlar ve yapılan düzenlemeler sebebi ile, neredeyse her yıl yüz binlerce kişinin banka hesaplarına devlet tarafından para yatırılıyor. Gerek günlük işler, gerek başka şeylerle meşgul olduğumuzdan dolayı, hesaplarımızı zaman zaman kontrol etmiyoruz. Fakat devlet tarafından yatırılan bu paralar daha elinize geçmeden tekrardan kanunlara göre devlete geçiyor. Bu gibi durumları değerlendirebilmek adına, günlük hayatta mutlaka en azından aklınıza geldikçe hesaplarınızı kontrol etmeniz önerilir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalede Şahıs Ödemeleri Nedir? , Şahıs Ödemeleri Ne Zaman Yatar? , Şahıs Ödemeleri Sorgulama gibi sorulara cevap bulmanızı sağlayacağız. Bu gibi soruların cevabı birçok kişi tarafından aranıyor..

SGK Şahıs Ödemeleri: Gerek sigortalarda , gerek primlerde ya da herhangi bir olayda yapılan düzenleme sonucunda kanunlara göre vatandaş devlete fazla para ödemiş kabul ediliyor. Zaman zaman vatandaşın ödemiş olduğu fazla para, tekrardan vatandaşa iade etmek maksadı ile hesaplarına havale ediliyor. SGK kurumunun yapmış olduğu bu işleme SGK Şahıs Ödemeleri diyoruz. SGK, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kısaltmasıdır.

SGK Şahıs Ödemeleri Nedir?

Vatandaşlar genellikle bu tip konulardan bilgi sahibi değillerdir. Devlet vatandaşın bir zamanlarda ödemiş olduğu miktarı tekrardan vatandaşın banka hesabına yatırmaktadır. Vatandaş ise, yaptığı hesaplara göre parasının olmadığını düşünür. Fakat devlet tarafından yatırılan banka hesabındaki para uzun bir süre orada durur. Belli bir süreyi dolduran para ise, kanunlara ve yasalara göre tekrar devlet hazinesine geçer. Bu şekilde banka hesabı içerisinde unutulan ciddi miktarlarda milyonlarca para vardır. Paranızı daima her fırsatta kontrol edin. Banka üzerinde herhangi bir hesabınızda küçük miktarlarda da olsa paranız var ise, mutlaka hesap hareketi yapmak adına paranızı çekin en azından tekrar yatırınız. Çünkü; hesap hareketi uzun bir süre yapılmaz ise, banka hesabınızdaki ücretin unutulduğu düşünülerek devlet hazinesine alınacaktır. Bundan dolayı hesap hareketi yapmanız gerekmektedir.

SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Herhangi bir yere müracaat etmeden hatta bankaya bile gitmeden size ait iade ücretinin olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Özellikle Pandemi döneminde birçok şey internet üzerinden halledilmeye başlandı. Bundan dolayı bu tarz işlemlerde e-devlet üzerinde yayımlanmaya başlandı. Kısacası, Adınıza ödeme olup olmadığını sorgulamak için, Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeniz gerekmemektedir. İnternet üzerinden kolay bir şekilde bu işlemi e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E-devletten sorgulama işlemini gerçekleştiremediyseniz, ya da herhangi bir sebepten dolayı hata alıyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek detaylı ve net bilgi alabilirsiniz.

SGK Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK Şahıs Ödemelerini dilediğiniz anda dilediğiniz hesaba yönlendirebilirsiniz. Fakat bunun için Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeniz gerekir. İnternet üzerinden banka hesabı tanımla işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet üzerinden tanımlama işlemi yapamadığınızda Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek talep dilekçesi doldurmanız gerekmektedir. Talep dilekçesinin ardından istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal yardım kategorimizi incelemek için tıklayın.

Şahıs Ödemeleri Ne Zaman Yatar?

Adınıza yatacak olan herhangi bir şahıs ödemesi mevcut ise, ne kadar süre içerisinde yatacağı ücretin türüne bağlıdır. Hesabınıza yatacak olan ücret, istirahat raporu ile alaka ücret ödemesi ise, bu ücret en fazla 15 gün içerisinde yatmaktadır. Eğer size iade edilecek, şahsınıza yatacak olan ücret sağlık harcamaları ile alakalı ödemeler ise, bu ücretin hesabınıza yatması ve elinize geçmesi 3 ayı bulabilmektedir. İnternet üzerinden ödeme sorgulaması yaptığınızda bu süre dolmadığı takdirde işleminiz devam ediyor uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda PTT aracılığı ile ödemelerinizi alabilirsiniz.

twitter takipçi satın al

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap