1. Anasayfa
  2. Araba Rehberi

Sigorta Şirketlerinden Satılık Az Hasarlı Araçlar Nasıl Alınır? 2021 GÜNCEL

Sigorta Şirketlerinden Satılık Az Hasarlı Araçlar Nasıl Alınır? 2021 GÜNCEL
0

İkinci el araç piyasası aldı başını gitti. Artık piyasada pek çok hasarlı araç ilanı da görüyoruz. Bu araçlar aktif olarak kullanılıyor, satışa çıkarılıyor ve yeniden piyasaya sokuluyor. Peki sigorta şirketlerinden az hasarlı satılan araçlar nasıl alınır?

Sizler için sigorta şirketlerinden satılık hasarlı araç satın almak için detaylı bir rehber hazırladık.

 

Hasarlı Araçlar Ne Demek?

Günümüzde araç parça fiyatlarının artması ile arabaların yaptıkları hasarlara göre değeri düşmektedir. Zira yapılan kazaya göre değişecek olan parçanın fiyatı araçların hasarlı olarak kaydedilmesine, hasar kaydının şişmesine neden olmaktadır. 2021 yılına geldiğimizde hasarlı araçlar 3 temel kategoride ele alınmaktadır.

  • Hasarlı araçlar
  • Pert araçlar
  • Hurda araçlar

Eğer hasar noktasında aracın yürüyeni ve motor noktasında sıkıntı yaratmayan hasarlar meydana geldiyse ve araç düzgün toplandıysa veya çok pahalı ancak aracın görünümüyle alakalı sıkıntı çıkaran (kapı, tampon, ayna vb. gibi) parçalar yüksek maliyet ile değiştiyse problem yok. Bu araçlar uygun fiyatları ile alıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedirler.

Genel bir inceleme yapmak gerekirse herhangi bir otomobilde kaza sonucu, onarım, bakım masraflarının çıkardığı toplam para aracın yüzde 70’i alım satım değerine ulaşmış ise bu otomobil artık tam hasarlı araç olarak değerlendirilir.

Araba sigorta şirketleri tarafından değerlendirmesi ve hasar tutarı, masraf gözetilerek yeniden işleme alınan arabalar aynı ihalelerde olduğu gibi yeniden satışa çıkarılırlar. Bu noktada Enka, Generali, Anadolu Sigorta gibi sigorta şirketlerinden hasarlı satılık araba ilanlarına dönem dönem denk gelebilirsiniz. Araç sigorta şirketi tarafından toplandığı için daha güvenilir bir alım hissi sağlamaktadır.

Açık arttırma usülü ile satışa çıkarılan sigorta şirketlerinden hasarlı satılık araçlar yüz yüze veya internet üzerinden satışa çıkarılabilir. Bu noktada ilgili sigorta şirketi ile görüşmek ve bilgi almak ilk aşama için yeterli olacaktır.

Hasarlı araç satın almak isteyen alıcıların satın almak istedikleri araçları ekspertize sokma hakları bulunmaktadır. Bu nedenle sigorta şirketlerinden hasarlı satılık araba almak isteyen alıcılar mutlaka aracı güvenilir bir ekspertize sokarak araç hakkında teknik tüm detayları öğrenmelidir.

 

 

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir