1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Yardımlar

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Alabilir & Ne Kadar? (2023 GÜNCEL)

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Alabilir & Ne Kadar? (2023 GÜNCEL)
0

Devletimizin sağlamış olduğu yardımlardan elbette ki herkes faydalanmak ister. Bu makalemiz ise annelerimize özel bir makaledir. Evlenip yuva kurup o yuvanın şenlenmesini sağlayan ve ülkemiz için hayırlı nesiller yetiştiren annelerin destek amaçlı araştırdığı, merak ettiği sorulardan birisi de süt parası başvurusu nasıl yapılır? sorusudur.

Süt Parası Başvurusu: Yeni anne olan herkesin başvurabileceği süt parası, genel olarak emzirme ödeneği olarak da bilinmektedir. Emzirme ödeneği, devletimizin annelerimize sağlamış olduğu bir katkıdır. Yeni anne olan herkese sağlanacak bu ödenekle alakalı bilgilere ulaşmak için, süt parası başvurusu nasıl yapılır? , emzirme ödeneği nasıl alınır? , süt parasını kimler alabilir? gibi başlıklarla araştırma yapabilirsiniz. Fakat bu makalemizde bu başlıklara cevap bulabileceksiniz.

Süt Parası Nedir?

Hayat şartlarından dolayı devletimizin sağlamış olduğu bu ödeneğe ulaşmak her annenin hakkı. Fakat bu ödeneğe başvurmak ve bu sosyal yardım ile alakalı bilgi edinmek gerekir. Birçok kişi tarafından süt yardımı olarak da bilinen süt parası, yeni doğum yapmış annelere sunulan maddi bir destektir. Sosyal bir devlet olan ve insanlarımızın bu gibi sıkıntılarına anında çözüm üreten bir yapıya sahip olması sebebiyle işleyişimiz sayesinde gün geçtikçe ülkemizde sosyal yardımlar artmaktadır. Sizde bu sosyal yardımlardan gereken başvuruyu yaparak yararlanabilirsiniz.

Süt Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Bu gibi sosyal yardımlar için, devletimizin yönlendirmiş olduğu kurumlara başvuru yapmak gerekir. Başvuru yapmak için randevu almanıza gerek yoktur. İlgili kuruma giderek durumunuzu izah edip, gereken bilgileri verip başvurunuzu onaylatabilirsiniz. Ülkemizde bulunan yeni doğum yapmış annelerin yararlanabileceği süt parası başvuru işlemini yapabilmek için, il sosyal güvenlik kurumuna gitmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz ilde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumuna gittiğinizde kurum tarafından istenilen evrakları tamamlamalısınız. İnternet üzerinde bu konu ile ilgili paylaşılan haberlere göre, süt parası doğum yapan her anneye otomatik olarak tanımlanacağı yönündedir. Fakat ilgili kuruma giderek işinizi garanti altına almanız sizin için iyi olacaktır.

Süt Parası Başvuru Şartları Nelerdir? 2023 GÜNCEL

Gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmesi adına, bu tip sosyal yardımların azda olsa bir takım şartları bulunabiliyor. Bu şartları çoğunlukla her yeni doğum yapan anne karşılayabiliyor. Bu şartları karşıladığınızdan emin olup, ilgili kuruma gitmeniz gerekir. Devletin, yeni doğum yapmış anneye süt parası yardımı yapabilmesi için anne ve babadan biri sigortalı olarak çalışmalıdır. (4a, 4b ya da 4d sigorta kapsamında olunabilir.) 657 sayılı kanun kararınca bu kanunu kapsayan memur kesimi bu sosyal yardıma başvuru yapamaz. Memur olan kişilere süt parası ödemesi yapılmamaktadır. Memur olarak çalışan anne ya da baba çalıştıkları yerden durumlarını bildirdiklerinde otomatik olarak süt parasından yararlanabilirler. Emzirme ödeneği yeni doğum yapmış anneye sadece bir ay verilmektedir.

Çalışmayan Anne Süt Parası Alabilir mi?

Herhangi bir yerden sigortası olmayan ya da hiçbir şekilde çalışmayan anne de süt parası alabilir. Fakat bu gibi durumlarda baba da bazı şartların olması gerekmektedir. Bu şartlar;

Eşinizin canlı doğum yapmış olması, istenilen şartlardan ilkidir. Aynı zamanda anne çalışmıyor ise, babanın SSK’sı olmalıdır. Ayrıca eşinizin doğum yaptığı yılın öncesinde 120 günlük sigorta priminin olması gerekir.

Çalışan Anne Süt Parası Alabilir mi?

İş sahibi ve işinizde oldukça başarılı birisiniz, çalıştığınız süre içerisinde anne oldunuz. Doğum iznine ayrıldığınız sırada eğer memur değilseniz, sizde bu sosyal yardıma başvurabilirsiniz. Fakat bir takım şartları yerine getirmeniz gerekir;

  • Anne süt parasına başvurması için, canlı doğum yapmış olmalıdır.
  • Doğumdan önce SSK’lı olarak bir yerde çalışıyor olmalı veya SSK’lı çalışmış olmalıdır.
  • Doğumdan önceki yıl içinde en az 120 gün sigorta priminin olması gerekir.
  • Baba ister çalışsın, ister çalışmasın. Babanın iş durumu başvuruya engel teşkil etmemektedir.
takipçi satın al

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap