1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Tam Altın İle Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?

Tam Altın İle Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?
0

Bu yazımızda yatırım yapmak isteyen kişilerin çoğunlukla karıştırdığı tam altın ile cumhuriyet altını arasındaki fark nedir? sorusuna yanıt vereceğiz.Şekillerinin ve fiyatlarının birbirine yakın olması sebebiyle genel de karıştırılan Tam Altın ve Cumhuriyet Altını aslında aynı çeşit altın değildir.Gramaj,desen ve üzerindeki yazı itibari ile aralarında gözle görülür bir fark vardır.Şimdi gelin 2 altını birbirinden ayıran farklar nelerdir inceleyelim.

Tam Altın İle Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark

Sıcak yaz günlerinin gelmesiyle birlikte düğün sezonu da açılıyor.Düğünde altın takacak kişilerin ise aklına tam altın ile cumhuriyet altını arasındaki fark nedir sorusu geliyor.Fiyat bazında ele alacak olursak pek bir fark olmasa da,basılış itibari ile aralarında gözle görülür farklar mevcuttur.En temel farklar;

  • Cumhuriyet Altını 22 ayar ve 7.200 gram ağırlığındadır.
  • Tam Altın ise yine 22 ayar olup,gramaj açısından 195 gram daha hafiftir.
  • Cumhuriyet Altını çağı 22 milimetredir.
  • Tam Altın çapı ise 30 milimetredir.
  • Cumhuriyet Altınının bir yüzünde “Hakimiyet Milletindir”yazısı,Atatürk resmi ve Ankara yazısı yer almaktadır.Diğer yüzünde ise Cumhuriyetin ilanı olan 1923 yazısı ve altın basım tarihi yer alır.
  • Tam Altının bir yüzünde Atatürk resmi ve kenarlarında nakış işlemesi varken,diğer yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazısı ve altının basım tarihi yer almaktadır.

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Altın alırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta,altının gerçek mi sahte mi olduğudur.Her ne kadar gerçeğine benzetilmeye çalışılsa da,sahte altın çok kolay bir şekilde ayırt edilebilir.Gerçek altını sahtesinden ayırabileceğiniz birkaç yöntem vardır.Bu yöntemler;

Mıknatıs Testi

Gerçek altın manyetik değildir.Eğer altının sahte olduğundan şüpheleniyorsanız bir mıknatıs yardımıyla bunu öğrenebilirsiniz.Mıknatısı altına yaklaştırdığınız da çekim oluyorsa o altın sahtedir.Gerçek altın mıknatısa tepki vermez.

Mühür Testi

Gerçek altının üzerinde genelde kaç ayar olduğu ve basım tarihi yazılır.Eğer elinizdeki altının üzerinde herhangi bir yazı mührü yok ise sahte olma ihtimali yüksektir.

Marka Testi

Bu durum marka takılar için geçerlidir.Markalı olan yüzük,kolye veya bileziklerin üzerine üretici markalar kendi adını yazar.Elinizdeki yüzük,kolye veya bileziğin üzerinde marka detayı yok ise sahte olma ihtimali yüksektir.

Fiyat

Gerçek altını sahtesinden ayıran en önemli detay fiyattır.Piyasa da “işçiliği az ” adı altında ucuz satılan altınlara asla itibar etmemeniz gerekir.Gerçek altının çok ucuz satılma ihtimali yoktur.


Bu yazımızda tam altın ile cumhuriyet altını arasındaki farkı anlatmaya çalıştık.Dilerseniz Sahte Para Nasıl Anlaşılır? konumuza da göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap