1. Anasayfa
  2. Haberler

[TAM HALİ] New York Times Kahramanmaraş’taki Yıkımı Uydudan Karşılaştırmalı Fotoğraflarla Verdi

[TAM HALİ] New York Times Kahramanmaraş’taki Yıkımı Uydudan Karşılaştırmalı Fotoğraflarla Verdi
0

New York Times, Kahramanmaraş’ta uydu üzerinden elde ettiği görüntülerle yıkılan tüm binaların fotoğraflarını elde etti ve bugün web sitesinde ilk haber olarak verdi.

Yıkımın boyutları korkunç. Haberin tam halini, çevirisi yapılarak olduğu gibi paylaşıyoruz.

HABER BAŞLIĞI:

Deprem Bir Türk Şehrinin Kalbinde Neleri Yıktı?

The Times, uydu görüntülerini kullanarak, Maraş olarak da bilinen Kahramanmaraş’ın merkezinde, net bir şekilde yıkılma belirtileri gösteren 200’e yakın bina tespit etti. Daha yüksek binaların bulunduğu şehir merkezi bölgesi özellikle sert bir şekilde etkilenirken, şehir merkezinin dışındaki yerleşim bölgelerinde daha az belirgin yıkım oldu.

Maraş’taki hasar, Türkiye’nin güneyi ve kuzeybatı Suriye’de görülen enkazın sadece bir kısmı. Deprem, bölgede şimdiye kadar kaydedilen en güçlü depremlerden biriydi ve Türkiye’de 30.000’den fazla insanı öldüren 1939 depremiyle yaklaşık aynı büyüklükte.

Şehir merkezine yakın bütün bloklar moloz haline getirildi. Arabalar, evleri yıkılan ya da hasarlı ya da korunmasız binalarda kalmaktan kendilerini güvensiz hisseden ve içeride uyuyan insanlarla birlikte yollarda sıralanıyor. Kentin futbol stadyumu, yerinden edilmiş ailelerin çadırlarda barındığı bir yardım dağıtım noktasına dönüştürüldü. Bir zamanlar binalarla çevrili yakındaki bir hastane artık tek başına duruyor.

Türkiye cumhurbaşkanı Çarşamba günü hayatta kalanları stadyumda ziyaret etti. Kapatılan yollar ve havaalanı altyapı sorunları nedeniyle kurtarma çabalarının yavaşladığını kabul etti ve daha fazla yardımın yolda olduğunu söyledi.

Kurtarma ekipleri ve aile üyeleri günlerdir şehrin her yerinde yıkılmış binaların enkazı üzerinde çalışıyor. Hayatta kalanların çoğu , yıkımda mahsur kalan sevdiklerini ararken ağır makinelerin gelmesinin bu kadar uzun sürmesine kızgın.

Yıkılan yapıların çoğu kentte yaygın olan 8-10 katlı apartmanlar.

Birçok blokta sadece birkaç bina kaldı. Dondurucu sıcaklıklar, kurtarma çabalarını zorlaştırdı ve hala kayıp olanların bulunması için aciliyeti artırdı.

Yıkımın büyük bölümünün meydana geldiği Maraş’ın merkezinde, apartmanlar, genellikle zemin seviyesinde perakende satış mağazaları ve restoranlar ile yoğun bir nüfus vardı.

Türk hükümetinin raporlarına göre, Maraş şehrinin bulunduğu Kahramanmaraş ili, en çok etkilenen bölgeler arasında yer aldı. Perşembe günü, Kahramanmaraş da dahil olmak üzere Türkiye’nin 81 ilinin 10’unda üç aylık olağanüstü hal yürürlüğe girdi. Kurtarma ekipleri aramalarına devam ettikçe hem Türkiye’de hem de Suriye’de ölü sayısının artması bekleniyor.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir