1. Ana Sayfa
  2. Kredi Rehberi
  3. Teşvik Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? Girişimciler İçin Kredi İmkanları 2021

Teşvik Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? Girişimciler İçin Kredi İmkanları 2021

kredi-banka

Devlet, sosyal refahın sağlanması ile ekonominin kalkınması maksadıyla bazı sektörlerde destekleme kredileri verilmektedir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, kırsal kalkınma programlarının uygulanması ve de hayata geçirilmesi amacıyla kurulmuştur. Bazı bankalar ise devletle yapmış oldukları anlaşmalar sonrası faizsiz krediler vermektedirler. Ayrıca Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, bankalara bağlı olmadan 0 faizli hibe kredileri vermektedir. Peki bu kredi nasıl alınır?

Devlet Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Devletin verdiği bu hibe kredilerini alabilmek için verilecek kredinin konusunun içinde olduğu, hayvancılık veya tarım işi ile uğraşan biri olmanız gerekmektedir. Bu sektörlerle ilgili açıklamaları yazımızın devamında inceleyeceğiz.

Hayvancılık Kredisi

Bu sektörün canlandırılması için uygulamaya alınan faizsiz kredi desteğinden 3 yıl içinde 250 bin kişi faydalanmıştır. Bu kapsamda kullanılan krediler hayvancılık sektöründe çalışan kişilere büyük destekler sağlamıştır.

Tarım Kredileri

Tarım işletmesinin tohumluk, fidan, fide, zirai mücadele aracı, kimyevi gübre, karma hayvan yemi ve akaryakıt gibi ihtiyaçlarının temini ve nakit paraya olan ihtiyacın karşılanması için verilen kredidir.

Genel İhtiyaç Kredileri

Yıllık olarak devamlı üretim giderlerini karşılayabilmek için eksik unsurların tamamlanması amacıyla o yılın ürünlerinin bedeli üzerinden ödenen nakit olarak kullandırılan kredidir.

Tohumluk Kredileri

Elde edilecek ürünün verimini arttırmak maksadıyla hububat, patates ve benzeri ürünler için kullandırılan kredidir.

Kimyevi Gübre Kredileri

Ürün verimini arttırmak maksadıyla kullanılan kredilerden biridir.

Hayvancılık İşletme Kredileri

Tarımsal bir işletmesi olan ya da arazisi olmamasına rağmen hayvancılık ile uğraşmakta olan ortaklara, mevcut hayvanlarının cinsi ve sayısı üzerinden verilen kredidir.

Tarımsal İlaç Kredileri

Zirai mücadele amacıyla açılan ilaç kredileri ile ekim sahası ve cinsi göz önüne alınarak her türlü haşere ile mücadele edilmesini sağlamak maksadıyla ayni olarak kullandırılan kredilerden biridir.

Akaryakıt Kredisi

Tarımla uğraşanların ihtiyaçları olan motorin, madeni yağ gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için kullandırılan kredidir.

Orta Vadeli Yatırım Kredileri

Bu krediler, işletmenin demirbaş unsurlarını oluşturan tarımsal araç, meyve fidanı gibi ürünler ile irat hayvanlarının sağlanması maksadıyla 4 yıla kadar vade imkanıyla açılan kredilerdir.

– Tarımsal Araç-Gereç Kredileri

İşletmelerin faaliyetlerinin sürdürmesi için ihtiyaç duydukları her türlü araç-gereç, sergi, örtü malzemesi, tarımsal araç lastikleri ve benzeri diğer şeyler için 4 yıla kadar vade imkanıyla kullandırılan kredilerdir.

– Hayvancılık Donatma Kredileri

Yatırım sahibinin ihtiyaç duyduğu kültür ırkı büyükbaş, küçükbaş irat hayvanı ile arı kovanı ve kolonisi, ipek böcekçiliği, su ürünleri ekipmanları ve kümes hayvancılığında kullanılmakta olan donatma malzemelerinin sağlanması maksadıyla 4 yıla kadar vade imkanıyla kullandırılan ayni kredilerdendir.

– Tarımsal Sulama Kredileri

Su kaynağından gelen suyun tarlanın içine dağıtılması maksadıyla yağmurlama, damla ya da mikro yağmurlama sulama sistemlerinden birinin kurulması konusundaki taleplerin karşılanması amacıyla 4 yıla kadar vade imkanıyla kullandırılan ayni kredilerdendir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap