1. Anasayfa
  2. Teknoloji

TikTok’a Yeni Başlayanlar İçin Kullanım Kılavuzu: Adım Adım Açıklıyoruz!

TikTok’a Yeni Başlayanlar İçin Kullanım Kılavuzu: Adım Adım Açıklıyoruz!
0

Kısaca TikTok Nedir?

Sosyal medya platformlarının devi haline gelen ve  yeni gözde olan TikTok’a ilgi gün geçtikçe artıyor. Uygulama deyim yerindeyse Z kuşağının çoktan gözdesi oldu.Gün geçtikçe genç kullanıcılar ile ağını genişletmeye de devam ediyor. Tiktok’u açıklayacak olursak; oyun, komedi ve mizahi dans videoları gibi belli türlerde içeriklerin bulunduğu bir sosyal medya platformudur.

Henüz TikTok’a üye değilseniz ya da TikTok’ta yeniyseniz, hazırladığımız bu TikTok rehberini kullanarak sosyal ağı daha yakından tanıyabilir ve kolayca kullanabilirsiniz.

Bilmeniz Gereken TikTok Terimleri

Duet: Tiktok kullanıcılarının en çok tercih ettiği ve yapması basit olan içerik türüdür. Yani daha önce başka bir kullanıcı tarafından çekilmiş bir videoya tepki vermek isteyen diğer kullanıcı tarafından verilen karşılık olarak tanımlayabiliriz. Bu tepkiler ile videolarını birleştiren kullanıcılar arasındaki uyum bazen şaşırtıcı seviyede olabiliyor.

Cringe: Tiktok’ta genellikle iyi bir video çekmek için uğraşan fakat başarısız olanların videolarına verilen isimdir. Tabiri mümkünse garip davranışlar sergileyen ya da video da fail olan bir kullanıcın düştüğü bu duruma Cringe hashtagi koyarak videoyu yayınlamaktadır. Aslında Cringe temalı videolar uzun süre boyunca Tiktok’un tanımı gibiydi. Tiktok bu videoları paylaşan kullanıcılar ile ünlendi diyebiliriz.

Challenges: Şimdiye kadar YouTube’da sıkça karşılaştığımız Challenge kültürü aslında TikTok’ta da kendini yoğun bir şekilde devam ediyor. TikTok’taki meydan okumalar genellikle tüm kullanıcıların aynı eyleme odaklanması ile yapılıyor.

Video İçerikler

Video içeriğinizi ürettiğinizde anlatmak istediğiniz konuda hashtag ile yayınlayabilirsiniz. Bir diğer durum hoşunuza gidebilecek içerikler bulabilmek için challengeları ve hashtagleri kullanabilirsiniz. Örneğin gamerlarla #Pubg hashtagi altında buluşabilir, takip etmek isteyebileceğiniz sporcuları #freeruning hashtagi altında bulabilir ya da yayınlayacağınız Pubg videolarınızı #Pubg hashtagi ile diğer kullanıcıların izlemesine sunabilirsiniz.

 

TikTok’ta Takip Edebileceğiniz İçerik Üreticiler

TikTok’un tüm kategorilerini içeren bir liste oluşturmak zor olsa da komedi ve düet videolarıyla sıkça karşılaşabilirsiniz. Farklı kategorilerde içerik üreten yerli ve yabancı içerik üreticilerini içeren bu listeye göz atmanızda da fayda var.

TikTok’ta Hashtagler ve Meydan Okumalar Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Hashtagler, uygulamayı eğlenceli bir hale getirirken, uygulamadaki içindeki tüm aktivitelerin de içerideki topluluk tarafından ortak bir şekilde yapılmasını sağlıyor.  Aynı şekilde hashtagler sayesinde kullanıcılar da paylaşım yapmaları için teşvik ediliyor.

Örneğin: #ForYou hashtagini içeren birçok video temelde ”Sizin İçin” sayfasına çıkmayı hedefliyor. Yani bu hashtag kullanarak videolarını yayınladığınızda diğer kullanıcıların ”For You” hashtagli videoları izlerken sizi de izleyebilir.

Son Olarak Başlamadan Önce Sizin Önerimiz…

Yukarıda da belirttiğimiz gibi TikTok’ta sıra dışı bir kullanıcı kitlesi ve olağan dışı içeriklerle karşılaşmaya kendinizi hazırlayın. Z kuşağının doldurduğu bu  platformda, her geçen gün yeni kavramlarla, birbirinin içine geçmiş bağlamlarla ve değişik bir mizah anlayışıyla tanışacaksınız. Gerçekten eğlenceli ve farklı bir sosyal platform arıyorsanız doğru yerdesiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir