1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Trafik Cezası Borcunu Nasıl Yapılandırabilirim?

Trafik Cezası Borcunu Nasıl Yapılandırabilirim?
0

Önceki dönemlerde birçok farklı sebeplerden aldığınız trafik cezaları ödememeniz halinde birikerek faiz yüküyle birlikte büyük meblağlar haline gelmektedir. Yapılandırma işlemleri, var olan eski borçlarınızın uygun ödeme koşulları ile yeniden taksitli ödenmesi anlamına gelmektedir. Trafik cezası borcumu nasıl yapılandırabilirim adlı yazımızda yapılandırma süreci ve nasıl gerçekleştirildiği aktarılmaktadır.

Trafik Cezası Borcu Yapılandırma

Birikmiş trafik cezası borcu yapılandırma işlemleri 2018 yılında getirilen kanun ile gerçekleşmiştir. Dönemsel olarak getirilen yapılandırma çalışmalarıyla birlikte borçlar yapılandırılarak taksitler halinde borçlu kişilerden tahsil edilmektedir. 2018 yılı içerisinde getirilen kanunda belirtilen ifadelerde, var olan borcun peşin ödenerek kapanması durumunda faizlerin silinerek anaparanın %75’lik kısmının ödenmesini yeterli bulmaktadır. Trafik cezası borcu yapılandırma işlemini taksitle gerçekleştirmek isteyen kişiler ise anapara miktarının %75’ini 36 ay vadeye kader ödeme imkanına sahip olmuştur.

Trafik cezası borcu yapılandırma kanunları devlet tarafından dönemsel olarak işleme alınmaktadır. Devletin gerekli gördüğü durumlarda müdahale etmesiyle birlikte borçlu kişiler devlet kurumlarına olan borçlarını yapılandırarak ödemektedir ancak bu durumun her sene olacağının garantisi bulunmamaktadır. Trafik cezası borcu yapılandırma işlemlerini beklemeden var olan borcunuzu taksitlendirerek ödeyebilirsiniz.

Trafik Cezası Taksitlendirme

Trafik cezası borcu yapılandırma işlemleri için beklenen kararların alınamamasıyla birlikte borçlarınızı trafik cezası taksitlendirme fırsatından yararlanarak aylık olarak ödeyebilirsiniz. Trafik cezası taksitlendirme işlemleri sırasında anaparanın üzerine faiz işlenmez. Taksitlendirme talebinde bulunan kişinin talep ettiği taksit sayısına göre faiz ve geri ödeme miktarı hesaplanarak borcuna eklenir. Taksitlendirme bu miktar üzerinden gerçekleşir.

Trafik Cezası Taksitlendirme Başvurusu

Trafik cezası taksitlendirme işlemlerini başlatmak için vergi dairesine gitmeniz gerekmektedir. Vergi dairesindeki işlemlerinizde kimliğinin mutlaka yanınızda bulunmalıdır. Bu aşamadan itibaren vergi dairesinden talep ettiğiniz taksit miktarına göre borcunuz üzerinde faiz hesaplaması yapılarak anaparaya eklenir ve aylık olarak ödeyeceğiniz taksit miktarları belirlenir. Taksitlendirme işleminin ilk taksiti nakit olarak vergi dairelerine yapılmaktadır. Başvurunuz sırasında ilk taksitinizi karşılayacak miktarda nakit para ile gitmeniz gerekmektedir aksi takdirde trafik cezası taksitlendirme başvurunuz gerçekleşmeyecektir.

Trafik cezasının birikerek yüklü meblağlara ulaşmasından itibaren yasal haklar kullanılarak mal varlığınız üzerinde haciz işlemleri başlatılmaktadır. Mal varlığınız üzerindeki haciz işlemlerini kaldırabilmeniz için mevcut trafik borcunuzun tamamını ödemeniz veya borçla eşit miktarda teminat vermeniz gerekmektedir. Mal varlığınızın üzerine e haciz konuldu ise taksitlendirme işlemini başlatarak bu haczi kaldırtabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap