1. Ana Sayfa
 2. Trafik

Trafik İhlali Nedir? WhatsApp Trafik İhlal Hattı

Trafik İhlali Nedir? WhatsApp Trafik İhlal Hattı
0

Trafik akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için kurallar bulunmaktadır. Kurallara uymayarak bu durumu ihlal eden kişiler trafik ihlaline yol açarak kanunen suç işlemiş sayılmaktadır. Araç hareket halindeyken yapılan ihlaller kişinin kendi güvenliğini ve çevre güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Olası kazalar insan hayatını tehlikeye attığı için gereklidir. Trafik İhlali Nedir? WhatsApp Trafik İhlal Hattı adlı yazımızda trafik ihlalinin ne anlama geldiğini ve hangi durumlarda cezalandırılması gerektiği hakkında bilgiler yer almaktadır.

Trafik İhlali Nedir?

Trafiğin rutin bir şekilde işleyişini sağlamak amacıyla kurallar bulunmaktadır. Kuralların ihlal edilmesi trafik kazalarına sebep olmakta ve buna bağlı olarak can kaybı, yaralanmalar ve sakatlıklar gerçekleşmektedir. Bazı araç sürücülerinin umursamadığı bu kurallar, kendisine, çevresine ve trafik topluluğuna zarar vermektedir.

Türkiye’de yılda ortalama 130 bin trafik kazası gerçekleşmektedir. Bu kazaların çoğunluğu ise trafik ihlali sebebiyle gerçekleşmektedir.  En basit trafik kuralları dahi insan sağlığını korumak için bulunmakta iken bunlara uyulmaması büyük kazalara yol açabilmektedir. Yol güvenliğinin sağlanması için sürücülerin tüm kurallara uyması gerekli ve önemlidir.

Türkiye’de en çok trafik ihlali yapılan durumlar;

 • Kırmızı ışıkta geçmek
 • Trafik işaretlerini dikkate almamak
 • Yaya geçitlerinde, önceliğin yayada olduğunu unutarak hak gaspı yapmak
 • Alkollü iken araç kullanmak
 • Emniyet kemerini takmamak
 • Araç ile seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmak
 • Sinyal vermeden şerit değiştirme ve ani dönüşler
 • Hatalı sollama
 • Trafik işaretlerinde belirtilen hız limitlerine uymamak
 • Ani frenleme ihtimalini unutarak takip mesafesine uymamak
 • Geçiş önceliği kurallarına uymamak olarak sıralanmaktadır.

WhatsApp Trafik İhlal Hattı

WhatsApp trafik ihlal hattı, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından işleme koyulan bir çalışmadır. Sürücüler, trafiği kurallarını ihlal eden, diğer sürücülerin hayatını tehlikeye atan ve şüpheli diğer sürücüleri bu hat üzerinden bildirmektedir. Halk ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu çalışması, trafik polislerinin olmadığı ortamlarda dahi güvenliğin sağlanabilmesini amaçlamaktadır. Uygulama önceki senelerde aktif olarak kullanılmasına rağmen bir süredir pasif haldedir.

Seyir esnasında trafik kurallarını ihlal eden sürücüleri fark ettiğinizde fotoğraf ve video ile kayıt altına alarak WhatsApp Trafik İhlal Hattı’na bildirebilirsiniz. Bu kayıtları, olayın gerçekleştiği adres ve detaylı açıklama ile WhatsApp aracılığıyla gönderebilirsiniz. Bildirimleriniz gerekli incelemelerden geçirildikten sonra gerek görülmesi halinde yasal işlem başlatılacaktır.

İstanbul WhatsApp Trafik İhlal Hattı: 0533 155 01 55 – 0552 155 01 55

İzmir WhatsApp Trafik İhlal Hattı: 0555 898 15 58

Ankara WhatsApp Trafik İhlal Hattı: 0552 155 06 06

Bursa WhatsApp Trafik İhlal Hattı: 0552 155 16 16

Antalya WhatsApp Trafik İhlal Hattı: 0552 155 07 07

Emniyet Genel Müdürlüğü Online İhbar

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde “Online İhbar” alanı bulunmaktadır. Bu alanı kullanarak trafik kuralları da dahil olmak üzere gördüğünüz tüm şüpheli durumları bildirebilirsiniz. Öncelikle, trafik kuralı yapan sürücüleri fotoğraf ve video ile kayıt altına almalısınız. Araçların plakası net şekilde görünmelidir.

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine giriş yaptıktan sonra “Online İhbar” sayfasına giriş yapınız. İhbar formunda; il, ilçe, ad, soyad, telefon numarası, e mail adresi, konu, olay yeri, açıklama ve ek belgeler bölümleri bulunmaktadır. Durumu en net şekilde ifade eden açıklamalarınızı yazdıktan sonra video ve fotoğraflarınızı ek belgeler alanına yükleyerek formu gönderebilirsiniz. Bildirimleriniz titizlikle incelendikten sonra kurallara uymayan kişilerin ceza alması ve olası şüpheli durumların çözülmesi için çalışmalar başlatılmaktadır.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap