1. Ana Sayfa
  2. Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik Sigortası Fiyatları
0

Trafik sigortasının taban ve tavan fiyatları her yıl değişiyor. Trafik sigortası fiyatları belirlenirken sürücülerin karıştıkları kazalar, aracın yaşı, marka ve modeli gibi birçok unsur öne çıkıyor. Bu unsurlardan en önemlisi araçların marka ve modelleri olsada son yapılan düzenlemelerin ardından araçların kazaya karışmaları oranlarına göre de fiyatlar değişiyor. Yeni düzenlemeye göre üç yılda kazaya karışmamış araçlar trafik sigortasında avantajlı bir durumda. Çünkü bu araç sahiplerine trafik sigortası en düşük primden yapılıyor. Trafik sigortasını yaptırmak için anlaşacağınız birçok sigorta şirketi bulunuyor. Bu sigorta şirketlerine ek olarak bankalar yoluyla da zorunlu trafik sigortanızı yaptırabilirsiniz.

İstanbul İçin Trafik Sigortası Fiyatları

Türkiye genelie oranla İstanbul araç sayısına baktığımız zaman araçların yarısına yakını bu şehirde bulunuyor. haliyle burada araçların kazaya karışma oranları ve hasar oranları diğer şehirlere göre çok daha fazla. Bu sebeple İstanbul kayıtlı araçların zorunlu trafik sigortaları diğer şehirlere göre çok daha pahalı. 2017 yılı hesaplamalarına göre İstanbul genelinde iyi sürücü olarak adlandırılan kazaya karışmamış sürücülerin sigorta fiyatları 470 TL olarak belirlendi. Buna karşılık 3 yıl arka arkaya kaza yapan ve hasar kaydı oluşturan sürücülerin sigorta primleri 2 bin 137 TL olarak belirlendi.

Sigorta Priminin Belirlenmesi

Sigorta primi araçların modellerine ve yaşına oranla daha önemli bir unsur olan kazaya karışma oranlarına göre düzenlendi. Buna göre sigorta primleri 7 ayrı basamak olarak değerlendiriliyor. İlk kez araç alanlar veya başka bir araç alanlar 4. Basamakta yer alıyor. Sürücü kaza yaparsa 1. Basamağa kayarken  3 yıl arka arkaya kaza yapmadığı takdirde 7. Basamağa doğru kayıyor. Bu sürücülere iyi sürücü adı veriliyor. Buna göre İstanbul’da araç alanlar ve sisteme yeni girenler ilk girdiklerinde 855 TL ödeyecekler.

Diğer İller

İllerin kaza yapma oranlarına göre trafik sigortası fiyatı oluşturdu. Buna göre aynı grupta bulunan illerde araçlar için aynı sigorta ücreti ödenecek. Ancak kaza yapma ve yapmama giderleri de yine aynı illere göre ayrılmış oranlarda değişerek zorunlu trafik sigortası ödemesi yapacaklar.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap