1. Anasayfa
  2. Film

Türk Filmleri: Tekrar Tekrar İzlemek İsteyeceğiniz En İyi Türk Filmleri

Türk Filmleri: Tekrar Tekrar İzlemek İsteyeceğiniz En İyi Türk Filmleri
0

 Türkiye film piyasasında gerçekten de çok kaliteli içerik çıkmaktadır. Günümüzde dünya çapında ödül almış olan çok fazla Türk filmi var ve biz bu filmleri sizlere bu yazıda derledik. Türk filmleri listelemesi yaparken, 1960’lardan bu yana en çok beğenilmiş, en çok izlenen filmleri sizlere derliyoruz. Bu filmleri izlerken emin olun çok seveceksiniz. Belirli bir kültürde yaşayan insanlar, o kültürle harmanlanmış olan filmleri izlemeyi severler. Bu nedenle Türk filmleri en çok Türkler tarafından seyredilir ve bu son derece normal bir durum. Hem Türkiye’de hem de yurtdışında ödül almış pek az film bulunur ve biz bu yazıları sizlere derledik. 

 

Listedeki filmleri daha önce izlemiş veya izlememiş olabilirsiniz. Sadece ödül almış olan değil, son zamanlarda izleme trendi olan ve aynı zamanda iyi bir puana sahip olan filmleri listeledik. Bu filmleri izlediğinizde emin olun pişman olmayacaksınız.  Türk filmleri arasında en başarılı olanların derlendiği bu listeden emin olun çok memnun olacaksınız, tüm filmler sizler için özel olarak derlendi ve hazırlandı. Filmleri hazırlarken konu hakkında bir bilgilendirme metni de yayınlıyoruz. Bu metin sayesinde sizler de film konusu hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz, sizi çok fazla saracağını düşündüğünüz filmleri konu metni sayesinde öğrenebilirsiniz. Şimdiden keyifli seyirler. 

20. Kader (2006)

Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Kader filmi, Zeki Demirkubuz’un 1997 yapımı ikinci filmi Masumiyet’in kahramanları Uğur ve Bekir’in geçmişlerini anlatmaktadır. “En iyi film” Altın Portakal ve Altın Lale Ödüllerini kazandı.

19. Gelin (1973)

Yönetmen: Ömer Lütfi Akad
Ömer Lütfi Akad’ın, Türkiye’de göç sorununu ele aldığı ünlü Gelin-Düğün-Diyet üçlemesinin ilk filmi. Filmde, daha iyi yaşam koşulları için Anadolu’dan İstanbul’a gelen kalabalık bir ailenin, bu büyük kentin yaşam pratiği karşısında eski değerlerini yitirip çözülmesi anlatılır.

18. Babam ve Oğlum (2005)

Yönetmen: Çağan Irmak
Ege’deki çiftlikten gazetecilik okumak için ayrılan Sadık’ın, 12 Eylül Darbesi arka planında yıllar sonra oğluyla beraber yeniden çiftliğe dönüşünün hikayesi.

17. Eşkıya (1996)

Yönetmen: Yavuz Turgul
Eşkıya filmi, 1980’li yıllardan itibaren üretim ve seyirci sayısı bakımından büyük bir çöküş yaşayan Türk sinemasının kaderini değiştiren bir dönüm noktası sayılmaktadır.

16. Uzak (2002)

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
2003 yılında Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü kazanmış ve 76. Akademi Ödülleri’nde Türkiye’nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçilmiştir.

15. Sonbahar (2008)

Yönetmen: Özcan Alper
Filmde, genç bir üniversite öğrencisi olarak girdiği cezaevinde ölüm orucuna giren ve 10 yıl sonra özgürlüğüne kavuşan Yusuf’un çocukluk ve ilk gençlik yıllarının izini sürerek geçirdiği son iki ayının öyküsü anlatılıyor.

14. Tabutta Rövaşata (1996)

Yönetmen: Derviş Zaim
Başrolünü Ahmet Uğurlu ‘nun üstlendiği film, Rumeli Hisarı`nda yaşayan evsiz barksız bir adamın (hüzünlü) hikâyesini konu edinir. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu ve En İyi Erkek Oyuncu ile dördü Antalya Altın Portakal Film Festivali’den olmak üzere 12 ödül kazandı.

13. Kış Uykusu (2014)

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Film, 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanmıştır. Yönetmenliğini Şerif Gören’in yaptığı ve senaryosunu Yılmaz Güney’in yazdığı Yol’un ardından Altın Palmiye kazanan ikinci Türk filmidir.

12. Züğürt Ağa (1985)

Yönetmen: Nesli Çölgeçen
Filmde Şener Şen Haraptar köyünün ağasıdır. Yağmur yağmaması ve kuraklığın başlaması üzerine köylüler ağanın ürünlerini çalıp satar ve İstanbul’a kaçarlar. Ağa da topraklarını satarak, İstanbul’a göç eder. Fakat şehir yaşamına ayak uyduramayan ağa elinde, avucunda ne varsa yiyip tüketir.

11. Vesikalı Yarim (1968)

Yönetmen: Ömer Lütfi Akad
Hüzünlü bir aşk hikâyesini anlatan film, özgün sinema diliyle, Türk sinemasının klasiklerinden sayılmaktadır. Film, manav Halil’le pavyon şarkıcısı Sabiha’nın aşk öyküsünü doğal ve çarpıcı diyaloglarla anlatır.

10. Sürü (1978)

https://www.youtube.com/watch?v=5GMTp7lChB4

Yönetmen: Zeki Ökten
Sürü, yönetmen Zeki Ökten tarafından 1978’de çekilmiş ve filmin senaryosu o yıllar cezaevinde bulunan Yılmaz Güney tarafından yazılmıştır.

9. Susuz Yaz (1963)

Yönetmen: Metin Erksan
Türkiye’de sansür engeline takılan, bu nedenle de ilk gösterimi Haziran 1964’te Berlin Film Festivali’nde yapılan “Susuz Yaz”, bu festivalin büyük ödülü olan Altın Ayı’yı kazanmış ve Türk sinema tarihinde uluslararası ödül kazanan ilk film olmuştur.

8. Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Yönetmen: Atıf Yılmaz
Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 1970 yılında yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanan film Türk sinemasının başyapıtlarından biri olarak sayılmaktadır.

7. Anayurt Oteli (1987)

https://www.youtube.com/watch?v=guvNedeMEd8

Yönetmen: Ömer Kavur
Anayurt Oteli çeşitli zamanlarda yapılan anketlerde pek çok defa en iyi 10 Türk filmi içinde yer almıştır.

6. Masumiyet (1997)

Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Güçlü bir hayat kadını olan Uğur, hayat kadınına saplantılı bir adam olan Bekir, hapisten yeni çıkmış amaçsız biri olan Yusuf ve annesinin hamileyken yediği dayaktan dolayı sağır ve dilsiz doğan Çilem’in etrafında gelişen sıradan olayları anlatır.

5. Muhsin Bey (1987)

Yönetmen: Yavuz Turgul
Film; prensiplerine bağlı eski bir müzik yapımcısı olan Muhsin Bey ve şöhret olmak isteyen Ali Nazik ismindeki saf delikanlının basit macerası olarak başlayıp, Muhsin Bey’in yaşam ve onur mücadelesine dönüşen olayları konu almaktadır.

4. Sevmek Zamanı (1965)

Yönetmen: Metin Erksan
Boyamaya girdiği bir evin duvarında asılı kadın resmine aşık olan boyacı Halil’in ve resmin sahibi Meral’in öyküsü anlatılır. Film, çekildiği dönemde, alışılagelmişin dışındaki sinema anlayışı, konusu ve konuyu ele alma biçimi nedeniyle dağıtımcı bulamadığından gösterime girememiştir.

3. Umut (1970)

https://www.youtube.com/watch?v=Nzy0mSmKYD0

Yönetmen: Yılmaz Güney
Filmde, atının araba çarpması sonucu ölmesi ve geçimini bu ata bağlamış olan meçhul bir definenin peşinden koşan faytoncunun öyküsü anlatılmaktadır.

2. Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
64. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye için yarışacak filmler arasına girdi ve ikinci büyük ödül olan Büyük Ödül’ü kazandı.

1. Yol (1982)

Yönetmen: Şerif Gören
Yurt dışında büyük ilgi gören film, Türkiye’de yasaklanmıştır. 1982 Cannes Film Festival’inde büyük ödül Altın Palmiye’yi kazanmıştır. Türkiye, 17 yıl sonra izlenme yasağı kaldırılmış ve 1999 tarihinde Fatoş Güney’in çabalarıyla gösterime girmiştir.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir