1. Ana Sayfa
 2. Bankalar

Türkiye’nin En Köklü Bankaları

Türkiye’nin En Köklü Bankaları
0

Ülkemizin kuruluş yıllarını takiben, ekonomik bağımsızlığın sağlanması ve ülkedeki bankacılık faaliyetlerinin yürütülmesi için banka kuruluşlarının açılması desteklenmiştir. Günümüzde çalışmalarını yürüten bazı bankaların temelleri bu tarihlere dayanmaktadır. Türkiye’nin en köklü bankaları adlı yazımızda bu banka kuruluşları hakkında bilgiler aktarılmaktadır.

Türkiye’deki En Köklü Bankalar

Türkiye’deki en köklü bankalar, ülkemiz sınırları içerisinde kurulmuş ve günümüzde faaliyetlerini sürdüren bankaları listelemektedir. Ekonomik düzenin sağlanması, ekonomik bağımsızlığın sağlanması, sanayi kollarının desteklenmesi, tarım ve hayvancılık çalışmaların desteklenmesi, halkın birikimlerini güvenle saklayabilmesi ve halkın ihtiyaçlarının karşılanabilmesi gibi ekonomik ihtiyaçlarla bankaların açılması desteklenmiştir. Günümüzde ise yapılan çalışmalar BDDK tarafından denetlenmekte ve düzenlenmektedir. Türkiye’nin en köklü bankaları aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 1. Türkiye’nin En Köklü Bankası Ziraat
  Ziraat Bankası’nın temelleri 1863 yılında Osmanlı Devleti zamanında atılmıştır. Türkiye’nin en köklü bankası unvanını taşıyan Ziraat Bankası, temel amaçları bakımından ülkedeki tarım ve hayvancılığın kalkınmasını amaçlayarak çiftçilere destek sunmuştur. Politikalarını günümüzde de devam ettiren Ziraat Bankası, devlete bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmekte ve halk ihtiyaçlarını gözetmeye devam etmektedir. Özellikle tarım ve hayvancılık konusundaki düşük faizli kredi ve destekleriyle benimsediği görevlerini devam ettirmektedir.
 2. Türkiye’nin İlk Kamu Bankası İŞ Bankası
  Cumhuriyet tarihinde kurulan ilk banka olmasının yanı sıra Türkiye’nin ilk kamu bankası olma unvanını da taşımaktadır. 1924 yılında temelleri atılarak ekonominin yönetilmesi ve düzenlenmesi için desteklenmiştir. Günümüzde Türkiye üzerinde yaygın olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. En çok şube sayısına sahip iki banka Ziraat Bankası ve Türkiye İş Bankası’dır.
 3. Türkiye Ekonomi Bankası TEB
  Türkiye Ekonomi Bankası 1927 yılında kurularak Türkiye’nin en köklü bankaları sıralamasında yerini almaktadır. Günümüzde 10 bini aşkın çalışanları ile ülkemizde faaliyetlerini sürdürmektedir.
 4. İller Bankası
  İller Bankası, Türkiye’deki en köklü bankalar listesinde dördüncü sırada yer almaktadır. Kuruluş tarihi 1933’tür. Faaliyetlerini 20 şube ile yürütmektedir. Kuruluş kanunu ve amaçları doğrultusunda tüm işlemleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olarak yürütülmektedir. Kurulduğu dönemde “Belediyeler Bankası” ile faaliyetlerini sürdürmekte iken daha sonra “İller Bankası” adını almıştır. Ülke genelinde sadece belediyelere yönelik hizmet gerçekleştirmesi ile bu sıralamada farklılık kazanmaktadır.
 5. Halkbank
  Halkbank, ülkemizde kurulan ve faaliyetlerine başlayan beşinci bankadır. Esnaf ve sanayicilere destek sunarak ekonominin gelişmesine olanak sağlamak amacıyla 1938 yılında kurulmuştur.

Türkiye’deki En Köklü 10 Banka Kuruluşu

Türkiye’nin en köklü bankaları sıralamasındaki ilk beş yukarıdaki şekilde sıralanmaktadır. Ülkemizdeki tarihi değerlere sahip ilk 10 bankanın kuruluş sıralaması ise aşağıdaki şekildedir.

 

1863 Ziraat Bankası 1944 Yapı Kredi Bankası
1924 İş Bankası 1946 Garanti Bankası
1927 Türkiye Ekonomi Bankası 1948 Akbank
1933 İller Bankası 1950 Sınai Kalkınma Bankası
1938 Halk Bank 1953 Şekerbank

 

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap