1. Anasayfa
  2. Sermayesiz İş Fikirleri
Trendlerdeki Yazı

Uzlaştırmacı Nedir,Nasıl Olunur?(Detaylı Anlatım)

Uzlaştırmacı Nedir,Nasıl Olunur?(Detaylı Anlatım)
0

Bu yazımız da İİBF ve Hukuk Fakültesi mezunlarının mutlaka araştırması gereken uzlaştırmacı işinden bahsedeceğiz.Uzlaştırmacı nedir,nasıl olunur?gibi soruların tüm detaylarını ele alacağız.Uzlaştırmacılık ile saat de 400 TL,ayda 12.000 TL’ye kadar para kazanabilirsiniz.Üstelik bu kazanç için 08:00-17:00 mesaisi yapmanıza da gerek yok.Şimdi gelin Uzlaştırmacı nasıl olunur? hep birlikte bakalım.

Uzlaştırmacı Nedir?

Uzlaştırmacı,yürütülen bir davada yer alan şüpheli ve sanık arasında sorunu çözen ve her iki tarafında dava ile ilgili olumlu veya olumsuz bir karar vermesini sağlayan kişilere uzlaştırmacı denir. Uzlaştırmacı kişiler Cumhuriyet Savcıları tarafından belirlenir ve Adalet Bakanlığına bağlıdır. Uzlaştırmacı,her iki tarafı orta yolda buluşturmayı sağlamaya çalışır fakat sonucun olumlu olma zorunluluğu yoktur.

Uzlaştırmacı olabilmek için avukat ya da hakim-savcı olma zorunluluğu yoktur. İİBF bölümlerinden herhangi birinden mezun olan kişiler uzlaştırmacı olabilir.Tek şart,mezun olunan bölüm dersleri arasında hukuk derslerinin olması gerekmektedir.

Ülkemizde 17.000 uzlaştırmacı bulunuyor ve her geçen yıl sayıları gitgide artıyor.Uzlaştırmacının almış olduğu her uzlaştırma görevi ortalama 1 saat sürüyor ve raporun hazırlanıp teslim edilmesi durumunda 400 TL para kazanıyor.Para kazanabilmek için 2 tarafında uzlaşma zorunluluğu bulunmuyor.Tek şart,olumlu veya olumsuz olarak rapor hazırlanıp Adalet Bakanlığına sunulması gerekiyor.

Uzlaştırmacı Nasıl Olunur?

Uzlaştırmacı olabilmenin bazı şartları var.Bu şartlardan en önemli olanı ise Hukuk Fakültesi Mezunu olmak veya İİBF Bölümlerinden herhangi birini bitirmek gerekiyor.Özellikle ülkemizde iş bulma konusunda sıkıntı çeken İşletme ve İktisat mezunlarının mutlaka uzlaştırmacı sınavına başvurmalarını öneririz.

Uzlaştırmacı olabilmek için gerekli şartlar;

  • Türk vatandaşı olmak
  • Akli dengenin yerinde olması
  • Hukuk Fakültesi mezunu ise Baro’ya kayıtlı olmak
  • İktisat,İşletme,Kamu Yönetimi gibi İİBF bölümlerinden mezun olanlar için hukuk derslerini başarıyla tamamlamak
  • Yüz kızartıcı suç işlenmemiş olması
  • Kasten işlenen herhangi bir suçtan mahkum olmamak
  • Adalet Bakanlığı tarafından yapılan Uzmanlık Eğitim Sınavını başarıyla tamamlamak
  • Eğer kişi daha önce memur ise herhangi bir disiplin suçu işlememiş olmak

şeklindedir.Yukarıda saydığımız şartları sağlayan herkes Uzlaştırmacı sınavı başvurusu yaparak,eğitimi başarı ile tamamlaması halinde uzlaştırmacı olabilir.

Uzlaştırma İşi Nasıl Alınır?

Uzlaştırma işleri Adalet Bakanlığı tarafından veriliyor.Daha önceki görevlerinde tarafları uzlaştırmayı başaran, düzenli ve eksiksiz olumlu-olumsuz rapor sunan kişiler daha fazla iş alıyor.Her uzlaştırmacının bir başarı oranı bulunuyor.Örneğin almış olduğunuz 10 işten 6’sını uzlaştırmayı başardıysanız,başarı oranınız %60 olur ve 1 ay içerisinde daha fazla uzlaştırma işi alabilirsiniz.

Uzlaştırmacı Eğitimi

Uzlaştırmacı Eğitimi sınavı Adalet Bakanlığı tarafından yılda 2 kez açılıyor.Uzlaştırmacı olabilmek için yukarıda bahsettiğimiz bölümlerin fakültesini bitiren kişiler eğitime başvurabiliyor. 12 saat uygulamalı, 36 saat teorik eğitime tabi tutulan kişilerin başarı göstermesi durumunda Uzlaştırmacı olabiliyor.

Uzlaştırmacı Ne Kadar Kazanır?

Ülkemizde henüz pek bilinmeyen uzlaştırmacı işinde kazanç dosya başına göre hesaplanıyor.Eğer uzlaştırma işinde başarı oranınız fazla ise daha çok iş alabilir ve doğru orantıda da para kazanabilirsiniz.Sunulan rapor başı 400 TL olduğunu göz önünde bulundurursak ayda 10 dosya alarak 4.000 TL para kazanabilirsiniz.Aşağıya uzlaştırmacı işi yapan birinin videosunu bırakıyorum.Videoyu izleyerek bu işi yapan biri gözünden uzlaştırmacı işini daha net kavrayabilirsiniz.


Bu yazımızda yeni nesil mesleği olan Uzlaştırmacı Nedir,Nasıl Olunur? detaylı bir şekilde anlattık.Dilerseniz sitemizdeki diğer kategorilere de göz atarak Evde Ek İş,İnternetten Para Kazanma,Ekonomi gibi konulara ulaşabilirsiniz.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir