2023 ASGARİ ÜCRET NE  KADAR?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ikinci kez bir araya geldi. Kritik toplantı sonrası işçi temsilcisi TİSK'ten açıklama geldi.

Koç, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2023'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamındaki ikinci toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklama şöyle;

Açıklamasında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle herkesin zor günlerden geçtiğini belirten Koç, şöyle devam etti: "Bu dönemde istihdamı ve işletmeleri korumak için sağlanan destekler ve iş birliğinden dolayı hükümetimiz başta olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz.

2023 ASGARİ ÜCRET NE OLACAK?

Asgari ücret komisyonu ilk toplantısını 4 Aralık'ta yapmıştı. İkinci toplantı ise 15 Aralık'ta gerçekleştirildi. 2023 yılında uygulanacak yeni asgari ücretin ay sonunda açıklanması bekleniyor.  Hatırlarsanız haber siteleri beklentilerini paylaşmıştı.  Son 9-10 yıllık artışlara baktığımızda asgari ücret zammının bir önceki yılın enflasyonunun 3 ya da 5 puan üstünde olduğunu görüyoruz.

BEKLENTİ YAKLAŞIK 2700 TL

Bu hesaba göre bu yılki tahminimiz de yüzde 15 ya da yüzde 16 civarında bir artışın olması.  Yüzde 16 artışa göre brüt asgari ücret 3.413,88 TL, net asgari ücret ise AGİ dahil olarak 2690 TL civarında gerçekleşiyor.