1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Yardımlar

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar? 2023 Yaşlılık Aylığı Şartları

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar? 2023 Yaşlılık Aylığı Şartları
0

Yaşlılık Aylığı nedir? 2023 Yaşlılık Aylığı Şartları nelerdir? Yaşlılık Aylığı Sorgulama Nasıl Yapılır? Yaşlılık Aylığı Ne kadar? Yaşlılık Maaşı 2023 ve çok daha fazlası yazımızda.

Yaşlılık Maaşı

Devletimizin Yaşlı ve Kendi geçimini sağlayamayacak vatandaşlara vermiş olduğu Yaşlılık Maaşı , 2023’de ne kadar oldu? Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?  

Yaşlılık Maaşı Nedir? Kimlere verilir?

Yaşlılık Maaşı devletin 65 yaşını doldurmuş , herhangi bir düzenli gelir ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara sağlamış olduğu bir hizmettir. Yaşlılık Aylığı , ilk kez 2002 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan bildiriyle birlikte hayata geçmiştir. 2023 Yılında da devam etmektedir. Yaşlılık Maaşı 2023 ücretine yazımızın devamınde değineceğiz.

Yaşlılık Maaşı Almak için Gerekli Kıstaslar Nelerdir?

Şimdi 2023 yılında Yaşlılık Maaşı için gerekli kriterlere göz atalım:

Yaşlılık Aylığı Alacak Kişinin herhangi bir yerden gelir almaması gerekir.

Yaşlılık Aylığı alacak kişinin Nafaka , Sosyal Hizmetler Kanunları , Sosyal Güvence Kurumları dahil olmak üzere hiçbir şekilde düzenli gelir almaması gerekmektedir.

Yaşlılık Aylığı Alacak Kişinin 65 Yaş’ını doldurması gerekmektedir.

Yaşlılık Aylığı yada başka bir ismiyle 65 yaş aylığı alacak kişinin 65 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Yaşlılık Aylığı Alacak Kişinin Kişisel Bakım Evi ve benzeri yerlerde yaşamaması gerekmektedir.

Yaşlılık Aylığı Alacak Kişinin Kişisel Bakım Evi , Sevgi Yuvası veya benzeri yerlerde yaşamaması gerekmektedir.

Yaşlılık Aylığı Alacak Kişinin Aile içerisine Muhtaçlık sınırından fazla ücret girmemelidir.

Yaşlılık Aylığı Alacak Kişinin eşi ve kendisinin toplam kişi başı aylık 2023 yılı muhtaçlık sınırı olan 852TL’den fazla gelir elde etmemesi gerekir.

Eğer az önce belirttiğimiz maddelere uygunsanız Yaşlılık Aylığı için başvuru yapmaya hazırsınız demektir.

Yaşlılık Aylığına Başvuru Nasıl Yapılır? Nereye yapılır?

Bir önceki maddede belirttiğimiz kriterlere sahipseniz ve başvuru yapmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken şey ikamet etmiş olduğunuz il veya ilçe içerisinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat etmeniz gerekir. Eğer ikamet ettiğiniz il veya ilçede sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı bulunmamaktaysa , bulunduğunuz yere en yakın kaymakamlığa müracaat etmeniz gerekir.

Başvuru Yapmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bulunmuş olduğunuz ilçede müracaat edeceğiniz kuruma giriş yaptığınızda , TC Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanınızı ibraz etmeniz yeterli olacaktır. Ardından size verilecek olan formu bilgileriniz ile doldurmanız gerekmektedir. Form doldurma işleminden sonra müracaatınız sonuçlanacaktır.

2023 Yaşlılık Maaşı Kaç TL? Ne Kadar?

Yaşlılık Maaşı sayesinde yaşlı vatandaşlarımız geçimini sağlaması için oldukça öneme sahiptir. Herhangi bir gelir sağlayamayacak ulu çınarlarımız yaşlılık maaşı sayesinde gıda , kira ve her türlü ihtiyacını sağlamaktadır. 2023 Yılı Yaşlılık Maaşı güncel 762,67TL’dir.

2023 Yaşlılık Maaşı hangi aralıklarla veriliyor? Aylık mı?

Yaşlılık Maaşı geçtiğimiz zamanlarda 3 ayda bir olarak verilmekteydi. Ancak son senelerde aylık olarak verilerek yaşlı vatandaşlarımıza kolaylık sağlanmıştır.

Yaşlılık Aylığı nasıl ödenmektedir? Hangi bankaya yatmaktadır? Ödeme nasıl alınır?

Yaşlılık Aylığı 2023 yılında PTT şubeleri aracılığıyla ödenmektedir. Eğer PTT karta sahipseniz , bankamatik aracılığıyla da ödeme alabilirsiniz.

Yaşlılık Aylığı sorgulama nasıl yapılır?

Yaşlılık Aylığı Sorgulama aynı diğer sosyal yardımlar gibi , E-Devlet ve ALO 144 hattı aracılığıyla sorgulanabilir. Aynı şekilde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla da sorgulama yapılabilir.

Yaşlılık Aylığı Kesilir mi? Neden kesilir? Hangi durumlarda kesim yapılır?

  • Yaşlılık Aylığı alan vatandaşın vefat etmesi durumunda yaşlılık aylığı da kesilir.
  • 10 Aylık süre içerisinde yaşlılık aylığını çekmeye gitmeyen vatandaşın yaşlılık aylığı kesilir.
  • Yaşlılık Aylığı alan kişinin yaşamış olduğu hane içi gelir artması durumunda yaşlılık aylığı alan kişinin aylığı kesilir.
  • Yaşlılık Aylığı alan vatandaşın çalışmaya başlanması veya sigorta girişi yapılması durumunda aylığı kesilir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap