1. Ana Sayfa
  2. Karlı İş Fikirleri
  3. Yeni Yılda Başarılı Bir Online Instagram Butik Nasıl Açılır?

Yeni Yılda Başarılı Bir Online Instagram Butik Nasıl Açılır?

featured

Mükemmel ürünleri aramak, size hitap eden bir renk şeması bulmak, tarzı barındıran ve size bakan bir marka oluşturmak, çevrimiçi bir butik başlatmak size cennet gibi geliyorsa, şaşırmam. Ama merak ediyor olabilirsiniz, “dijital bir butik başlatmak için ne gerekir?”

Öğeleri elle seçmeye ve web sitesi yazı tiplerine karar vermeye başlamadan önce, en baştan başlayalım ve çevrimiçi olarak nasıl butik açılacağına bakalım.

Bu kılavuzda, sosyal medya takibi oluşturmanıza yardımcı olmak için iş planı kaynaklarından marka elçilerinin kullanımına kadar her şeyi ele alacağız.

Çevrimiçi bir butik kurmak için 10 adım

Çevrimiçi bir iş kurmak çok zaman ve yatırım gerektirse de, aşağıdaki on adıma indirgenebilir.

Adım 1. Çevrimiçi butiğinizi planlama

Bir butik açmayı araştırıyorsanız, önceden bilmelisiniz: Bir iş planına ihtiyacınız olacak.

Ancak, uzun bir iş planı fikrinin sizi korkutmasına izin vermeyin; İhtiyaç duyacağınız iş planı türü, onu yolunuza devam etmek için bir rehber olarak veya bir amaç noktası olarak kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak değişir .

Eğer olmadan işinizi başlatmak için yeterli sermaye var ise bir melek yatırımcı veya bir bankadan kredi arayışında kendiniz için planlama sürecini sağlamlaştırmak önemlidir.

İş planlamasının daha derinine inmek için aşağıdakileri kontrol ettiğinizden emin olun:

  • İş Planı Nasıl Yazılır
  • Gerçekçi Başlangıç ​​Maliyetlerinin Tahmin Edilmesi
  • Kadın Giyim Butik İş Planı
  • Bir Perakende Giyim Butiği İçin İş Planı Nasıl Yazılır?

Adım 2. Butiğiniz için platforma karar verin

Planınızı yerine getirdikten sonra, çevrimiçi bir butiği nereden başlatmak istediğinize karar vermeniz gerekecek.

Adım 3. Sevdiğiniz ve onunla yaşayabileceğiniz bir marka adı seçin

Tamamen aşık olduğunuz bir isim seçtiğinizden emin olun. Çevrimiçi bir butik kurmanın bu kısmı hiç akıllıca olmamalıdır. Daha da önemlisi, utanmadan söyleyebileceğiniz bir isim olduğundan emin olun.

Bazı işletmelerin açıkçası biraz utandırıcı isimleri vardır. Tüm arkadaşlarınıza yeni çevrimiçi butiğinizden bahsettiğinizi hayal edin; Karşılaştığınız herkese “Beyzanın Ucuzluk Dükkanı” adını tekrarlama fikri, bir kayanın altına girmek istemenize neden oluyor mu? Muhtemelen.

İşletmenizin adını gururla söyleyebilmeyi ve başkalarının bunu arkadaşlarına rahatça söylemesini isteyeceksiniz. Tek kelimeyle havalı olmasını istiyorsunuz.

Ve ona sahip olmaktan bahsetmişken, işletme adınızın mevcut olduğundan da emin olmak isteyeceksiniz. Şu anda ada sahip herhangi bir işletme olup olmadığını ve tüm ticari marka lisansı ve kayıt bilgilerinin güncel olup olmadığını belirlemek için hızlı bir Google araması yapın.

Bir isim seçme süreci muhtemelen biraz zaman alacak. Rahatlayın. Hepsi planlama sürecinin bir parçası

Adım 4. Uyumlu bir estetik stil yaratın

Şimdi gerçekten eğlenceli kısım geliyor: Görüntü iyileştirmeye dalmanın zamanı geldi.

Markalaşmadan biraz farklıdır (ki bunu bir dakika içinde ele alacağız), imajınızın küratörlüğünü yapmak tamamen çevrimiçi butiğinizin kendi kişisel tarzını geliştirmekle ilgilidir.

İdeal müşteriniz kim? Neyi severler, severler ve kesinlikle nefret ederler?

Hangi renkler, kumaşlar, giyim eşyaları, mücevher çeşitleri ve yiyecek türleri onlara hitap ediyor?

Bu sorulardan bazıları biraz sol alanın dışında görünebilir. Sonuçta, diyelim ki güzel el yapımı tebrik kartlarına odaklanan bir çevrimiçi butik açıyorsanız, ideal müşterinizin en sevdiği yemeğin ne olduğu ne fark eder?

Büyük bir nedenden dolayı önemlidir: Estetik uyum.

Tüm eşyalarınızın sığmasını ve bir hikaye anlatmasını istiyorsunuz.

Ürünleriniz birlikte bir ekranda birleşik görünmelidir, bu nedenle baştan itibaren ürünlerinizin anlatacağı “hikaye” hakkında düşünmeye başlayın. Onlar kimin için? İdeal ürünlerinizin renkleri, dokuları ve stilleri nelerdir?

Adım 5: Butiğinizin benzersiz markasını geliştirin

Kendi uyumlu kişisel tarzınızı oluşturmakla aynı şekilde, markanızı oluşturmaya odaklanmak isteyeceksiniz.

Markanız, uyumlu ürün seçiminizin, seçtiğiniz adın, hedeflediğiniz ideal müşterinin ve Instagram hesabınızın genel görünümü ve hissinin bir kombinasyonu olacaktır.

Farklılıkları hemen fark etmek kolaydır: İşte çok farklı markalara sahip iki butik.

Markanız, satmak için uyumlu bir ürün stili seçmekten daha ileri gidiyor. Markanız, web sitenizde kullandığınız renkler ve yazı tiplerinden sosyal medyada yayınladığınız içerik türlerine kadar yaptığınız her şeydir.

Markalaşma söz konusudur evet ama aynı zamanda çok eğlencelidir!

  1. Adım: Ürünlerinizin öne çıkmasını sağlayın

Dünyanın en iyi markasına ve en uyumlu, en iyi seçilmiş çevrimiçi butiğine sahip olabilirsiniz – ancak ürünlerinize parlama şansı verilmezse, sonuçta kısa kalırsınız.

Ürünler şovun yıldızı.

Sosyal medya hesabınızı görsel olarak hoş hale getirmek bir şey olsa da, ürünlerinizi güzel bir şekilde sergilemenin önemini unutmayın. Bu, yüksek kaliteli fotoğrafçılık, iyi aydınlatma ve arka planlar ve potansiyel olarak ürünlerinizi modelleyecek biri (veya birçok kişi) anlamına gelir.

  1. Adım: Ürünlerinizi nereden temin etmeyi planladığınıza karar verin

Artık ne tür ürünler satmak istediğinize ve çevrimiçi butiğinizin anlatacağı tutarlı marka hikayesine dair net bir fikriniz olduğuna göre, çevrimiçi butiğinizde satmak için mükemmel ürünleri bulmaya başlamanın tam zamanı.

Ürünleri tedarik etmenin tonlarca yolu vardır, bu yüzden bunu tam bir liste olarak düşünmeyin.

Yerel sanatçılar ve zanaatkarlarla bağlantı kurun

Yerel Cumartesi pazarınızda sevdiğiniz ürünleri görürseniz, üreticilere ürünlerini size toptan satış, vitrininizde satmak isteyip istemediklerini sorun.

Yerel konsinye, vintage ve antika dükkanlarını araştırın

Mağazanız için konsinye veya antika mağazası aracılığıyla ürün bulmanın güzelliği? Gerçekten benzersiz, özenle seçilmiş bir alışveriş deneyimi yaratabileceksiniz. Bu, butiğinizin tarzına uyuyorsa, başlamak için harika bir yol olabilir.

Doğrudan üreticiye gidin

Ürününüzü toptan satış fiyatlarında aramak genellikle birçok sonuç doğurur ve ürünlerinizi hemen her yerden almanıza olanak tanır.

 

  1. Adım: Ürünlerinizi nasıl göndermeyi planladığınızı belirleyin

Ürünlerinizi göndermek için bir planınızın olması çok önemlidir; Gönderim maliyetleriniz çok yüksekse veya gönderim süreniz çok yavaşsa, müşteri kaybedebilirsiniz.

  1. Adım: Instagram reklamları kullanın

Sosyal medya söz konusu olduğunda, tam anlamıyla yararlanmak isteyeceksiniz.

Çevrimiçi bir butik kurduğunuz için, görsel siteler ilginizi çekebilir; bu, en azından Pinterest ve Instagram anlamına gelir.

Instagram’da, mağazanıza yeni gelenleri paylaşabilecek, marka estetiğinizi kapsadığını düşündüğünüz görselleri paylaşabilecek (yani sadece reklam vermeyin) ve nihayetinde yeni müşterilere ulaşabilirsiniz.

Pinterest bunu yapmak için harika bir yerdir; Yalnızca mağazanızdaki ürünleri dahil edemezsiniz, aynı zamanda ilgi çekici ve ilham verici bir Pinterest sayfası oluşturarak, yalnızca reklam yoluyla gelmemiş olabilecek takipçileri yakalayabilirsiniz.

Adım 10: Marka temsilcilerini kendi yararınıza kullanın

Son olarak, yeni çevrimiçi butiğinizi sosyal kanallar aracılığıyla pazarlamak söz konusu olduğunda, diğer blog yazarlarını ve düşünce liderlerini kendi yararınıza kullanmayı düşünmek iyi bir fikirdir.

Müşteri tabanınızın görünüşünü, ideallerini ve ilgi alanlarını somutlaştırdığına inandığınız, hayran olduğunuz bir blogger veya vlogger (video blogger) ile iletişime geçin.

Onlara ürününüzün bir örneğini gönderebilir, takipçileriyle paylaşmaları için onlara bir indirim kodu sunabilir, blogunuz için bir konuk makalesi yazmaya davet edebilirsiniz. Bu süreçte olasılıklar sonsuzdur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap