1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Yürüyüş Yapmanın Müthiş Faydaları

Yürüyüş Yapmanın Müthiş Faydaları
0

Yürüyüş yapmak, zihinsel sağlığa faydalı olduğu gibi aynı zamanda bedensel sağlığımız için de çok önemlidir. Düzenli yürüyüş yapanlar ölümcül hastalıklara ve hipertansiyon, şeker hastalığı gibi hareketsizlikle bağlantısı bulunmuş hastalıklara karşı önemli derecede korunmaktadır. Peki yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir? Her gün ne kadar yürümeliyiz?

 

Ne Kadar Yürümeli

Son 10-20 yıldır bir akım çıktı, her gün 10 bin adım diye. Pek çok profesör bunun fazla olduğunu ve günde 5-6 bin adımın sağlık açısından oldukça faydalı ve yeterli olduğunu açıkladı. Üstelik 10 bin adım ortalama 7 kilometreye tekabül ettiğinden ve bunun doldurulması yaklaşık olarak 2 saate yakın süreceğinden 10 bin adım atmak fazla bir hareketlilik temposudur. 10 bin adım atmanın sağlığa zararı yoktur fakat çok fazla hareket etmenin de hareketsizlik kadar kötü olduğunu unutmayalım.

 

Tansiyonu Kontrol Eder

Düzenli yürüyüş yapmanın yüksek tansiyon hastalığına yakalanma yaşını geciktirdiğinden ve yüksek tansiyonu yüksek ölçüde kontrol altına aldığını ispatlamıştır. Özellikle 60 yaşından büyük her 4-5 kişide yüksek tansiyon hastalığı olduğunu düşünürsek yürüyüş yapmanın önemi daha iyi anlaşılabilir.

 

Kilonuzu Kontrol Eder

Sürekli kilo alma eğiliminde iseniz, yürüyüş yapmak bu eğilimi kırabilir ve kilo almanızı engelleyebilir ve hatta kilo vermenize bile yardımcı olabilir.

 

Zayıflatır

Diyetle beraber kullanıldığında iyi bir zayıflama destekçisidir. 1 saatlik yürüyüş 300 ila 600 arası kalori yakmanızı sağlar. 60 kiloluk bir kadın, bir saat yürüyerek 250-300 kalori rahatça yakabilir. Aynı şekilde 90 kilo bir erkek, bir saatlik yürüyüşle 400-500 kalori arası enerji harcar.

 

Şeker Hastalığı Riskini Düşürür

Ailenizde şeker hastalığı varsa, sizde yüksek risk altındasınız, şeker hastalığına yakalanmayı önlemek veya geciktirmek için her gün 30 dakika yürümenizi öneriyoruz.

 

Kalp Damar Hastalığı Riskini Düşürür

Kalp bir kastır ve yürüyüş kalp kasını güçlendirmektedir. Düzenli yürüyüş yapanların kalp krizi riskinin neredeyse yarıya indiği bilinmektedir.

Kanser Gelişme Şansını Düşürüyor

Normal insanlarda ömür boyu kansere yakalanma şansı yüzde 40 civarındadır ve özellikle gelişmiş ülkelerde uzun yaşam süresi nedeniyle kanser daha sık görülen bir hastalık haline gelmiştir. Düzenli yürüyüş meme kanseri gelişme ihtimalini yüzde 25 oranında azaltmaktadır, düzenli egzersiz yapanlar çok ciddi oranda olmasa da kansere daha az yakalanıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir