1. Anasayfa
  2. Sizden Gelenler

Ziraat Bankasının Sahibi Kimdir?

Ziraat Bankasının Sahibi Kimdir?
0

Ziraat Bankası Sahibi Kimdir Ziraat Bankası Hakkında Bilinmeyenler

Ziraat Bankası, Osmanlı Devleti döneminden Türkiye Cumhuriyeti’ne miras kalan köklü kuruluşlardandır. Genel amaç ve politika olarak tarım ve hayvancılığı destekleyen anlayış benimsenmiş, çiftçilere destekler sunulmuştur. Günümüzdeki politikası da geçmişi ile benzerlik göstermektedir. Ziraat Bankası sahibi kimdir Ziraat Bankası hakkında bilinmeyenler adlı yazımızda Ziraat Bankası’nın kurumsal yapısı incelenmektedir.

Ziraat Bankası Sahibi Kimdir?

Ziraat Bankası sahibi kimdir sorusunun cevabı devlettir. Osmanlı Dönemindeki kuruluş amacını Cumhuriyet döneminde de sürdürerek kamu bankası olarak halka hizmet sunmaktadır. Kamu bankası olarak ülke genelinde en çok şubeye sahip olan banka kuruluşlarından bir tanesidir. Tarihi yapısı ve amaçları doğrultusunda çalışmalarını her zaman aynı bilinçle yürütürken destek çalışmalarında ön saflarda yer almaktadır.

Ziraat Bankası Ortaklık Yapısı

Ziraat Bankası ortaklık yapısı incelendiğinde, banka hisselerinin tamamı devlete aittir. Ziraat Bankası’nın Türkiye Varlık Fonu’na aktarılması ile birlikte banka hisselerinin tamamı da bu fona ait olarak işlem görmektedir. Bankaya bağlı bulunan diğer iştirakler ve şirketler de Türkiye Varlık Fonu’na bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bu iştirakler bankacılık, gayrimenkul, teknoloji, yatırım, ilaç, portföy yönetimi şeklinde sıralanmaktadır.

Türkiye’nin En Köklü Bankası Ziraat Bankası

Ülkemiz sınırları içerisinde kurularak bankacılık faaliyetlerini sürdüren en eski kurum Ziraat Bankası’dır. Türkiye’nin en köklü bankası unvanını taşıyarak ülkedeki faaliyetlerini sürdüren kamu bankası, tarım ve hayvancılık destekleme faaliyetlerinin yanı sıra küçük işletmecilere ve yatırımcılara da kredi sağlamaktadır. Bankanın Osmanlı Devleti döneminde kurulma amacı günümüzde amaç ve politikalarıyla benzerlik göstermektedir ve uzun yıllardır bu hedef değişikliğe uğramamıştır.

1863 yılında Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından kurulan Ziraat Bankası, ilk çalışmalarını milletin yardımlaşma ve dayanışma faaliyetleri ile gerçekleştirmiş daha sonra bu faaliyetlerin resmileşmesi ile birlikte 1988 yılında banka kuruluşu ortaya çıkmıştır.

Türkiye’de En Çok Şubesi Bulunan Banka
150 yılı aşkın tarihi olan Ziraat Bankası, tecrübesinin ve tarihinin verdiği avantajları kullanarak ülke genelinde en çok banka şubesi bulunduran banka kuruluşu olmuştur. İlk çalışmasını 20 liralık tarım kredisi şeklinde sağlayan Ziraat Bankası, günümüzde de Türkiye’nin her noktasındaki çiftçilere tarım desteğini sağlamak için hizmetlerini sürdürmektedir.

 

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir