1. Ana Sayfa
  2. Film

Zombi Filmleri: İzlemeye Doyamayacağınız En İyi Zombi Filmleri

Zombi Filmleri: İzlemeye Doyamayacağınız En İyi Zombi Filmleri
0

1960’larda karikatürleri çok satan bir konu olan Zombilerin son zamanda çok fazla filmi yapıldı. Özellikle Walking Dead gibi diziler, bu konuyu çok başarılı bir şekilde işlemeyi başardılar. Zombi filmlerini her yerden izlemeniz mümkündür, bu listede sizlere izleyebileceğiniz en başarılı zombi filmlerini derledik. Listemizi sonuna kadar okuduğunuz zaman en başarılı zombi yapıtları hakkında bilgi sahibi olabilecek ve bu konu hakkında yapılmış film içeriklerini izleyebileceksiniz. Zombi filmleri genelde seyredilen başarılı yapıtlardan biridir. Zombi filmlerini herkes sever ve izler, özellikle korku ve gerilim veya fantastik türdeki filmleri izlemekten keyif alan insanlar, zombi filmlerini de keyifle izlerler. 

 

En çok izlenen zombi filmlerini bu yazıda sizlere listelerken, IMDB puanı ve kullanıcı deneyimini ön planda tutmaya çalıştık ve en çok izlenen içerikleri sizlere ulaştırmaya çalıştık. Yazımızı sonuna kadar okursanız, en çok izlenen ve beğenilen zombi başyapıtları ile ilgili kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz. Zombi filmleri arasında Türkiye’den de yapılmış olan çok fazla başyapıt var, ancak sayıları epey az olduğu için daha çok yurtdışı yapıtlara yer verdik. Zombi filmlerini izledikten sonra sizlerinde bu filmleri beğeneceğine eminiz. Aşağıda 10’dan fazla zombi filmine yer verdik. Yazımızı sonuna kadar okursanız, başyapıt olan zombi filmlerine göz atabilirsiniz.  Zombi filmlerinden bahsederken, konularını da yazdık, detaylı olarak açıklana konulara göz atarsanız film hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

20 Fido

IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2006

Unutulmaz efsane filmlerden Matrix’in yıldızı Carri-Anne Moss ve Billy Connolly ikilisi başta olmak üzere, K’Sun Ray ve Dylan Baker gibi oyuncuları da bünyesinde barındıran 2007 yapımı Fido ile listemize devam ediyoruz. Andrew Currie yönetmenliğinde vizyona giren bu Kanada filmi; 1950’lerin Amerika’sında insanlığın bir parçası haline gelen zombiler, artık birer robot olarak kullanılmaktadırlar. İşte bu robot zombilerden biri olan Fido da artık Robinson ailesinin bir üyesi haline gelmiştir. Fakat günün birinde yan komşuyu mideye indiren Fido, yeniden sahipsiz kalacaktır.

İçimizi Ürpertmeyi Başaran Korku Filmleri

19 Zombieland 2

IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2023

Gerilim ve korku yerine, içinde bolca komedi gördüğümüz Zombieland filminin devamı olan bu yapım, izleyicilere eğlenceli vakitler sunmayı başarıyor. Konu olarak ilk filmine benzer bir tema görsekte, her ne olursa olsun bu yapımımız beklentileri karşılıyor.

Woody Garrelson, Emma Stone, Jesse Elsenberg ve Ablgall Breslin yeniden başrolleri paylaşıyorlar.

18 Sıcak Kalpler (Warm Bodies)
Sıcak Kalpler (Warm Bodies)
IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2013

Görüp görebileceğiniz en farklı ve en eğlenceli yapımlardan bir tanesi olan 2013 yapımı Sıcak Kalpler (Warm Bodies), izleyicilerden de tam not almayı başarıyor. Jonathan Levine tarafından yönetilen bu filmde; Nicholas Hoult, Teresa Palmer, Dave Franco, Analeigh Tipton ve John Malkovich gibi başarılı oyuncular da yer alıyor. Komedi, romantizm ve bir parça da korku türünü bünyesinde barındıran bu yapım; aşkın ve sevginin gücünü tamamıyla gözler önüne seriyor.

17 Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı (Dead Snow 2)

IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2014

Avrupa sinemasını takip edenler Nazi zombilerin ortaya çıktığı 2009 yapımı Dead Snow filmini de iyi bilirler. Komedi korku türünün bu başarılı örneği, 2014 yılında vizyona giren Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı (Dead Snow 2) devam filmiyle daha da fazla beğeni toplamayı başardı. Yine Tommy Wirkola tarafından yönetilen bu Norveç filmi; bu kez ise ilk filmde hayatta kalmayı başaran Martin, devam filminde ise gözünü hastanede açar. Kopan kolunun yerinde ise Nazi zombisine ait bir kol vardır ve istemsiz bir şekilde hareket eder. Hastaneden kaçan Martin, bir grup Amerikalı avcısıyla karşılaşır ve macera başlar.

16 Dünyalar Savaşı Z (World War Z)

IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2013

Halihazırda en beğenilen felaket filmlerinden olan Dünyalar Savaşı Z (World War Z), devam filmiyle de adından çokça söz ettirecek gibi görünüyor. Özellikle de Dünyalar Savaşı Z 2 filminin yönetmeni David Fincher olduktan sonra, bu devam filmine karşı olan beklentilerimiz de katlanarak arttı. 2013 yılında ilk olarak karşımıza gelen bu filmin yönetmen koltuğunda ise bir diğer başarılı isim olan Marc Foster oturuyordu. Güçlü oyuncu kadrosunda ise Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz, David Morse ve Pierfrancesco Favino gibi isimler yer alıyordu.

15 28 Hafta Sonra (28 Weeks Later)

IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2007

Büyük bir başarıya ulaşan 28 Gün Sonra filminin ardından, 2007 yılında vizyona giren 28 Hafta Sonra (28 Weeks Later) da hayranlık uyandırmayı başarmıştı. En bilindik uyuşturucu filmlerinden Trainspotting’in Begbie’si Robert Carlyle’ın yanı sıra Rose Byrne ve Jeremy Renner gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da dikkat çeken bu yapım; bilim kurgu ve korku türlerinin enfes bir şekilde harmanlanmış hali olarak karşımıza geliyor. İngiltere’de patlak veren Rage virüsü, nihayet kontrol altına alınmıştır. Londra’da yaşayan halk ise yeniden evlerine kavuşmaya başlamışlardır. Fakat tam tehlike geçti derken, sinsi Rage virüsü yeniden ortaya çıkacaktır.

14 Dehşet Gezegeni (Planet Terror)

IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2007

Kill Bill, Death Proof ve The Hatefull Eight gibi daha birçok kanlı filmin arkasında isim olan, Quentin Tarantino imzası taşıyan oldukça başarılı bir yapımla zirveye doğru yol alıyoruz. Dehşet Gezegeni (Planet Terror) adıyla 2007 yılında vizyona giren bu yapım, aslında Robert Rodriguez tarafından yazılıp yönetilmiştir. Tarantino’nun da hem ikinci yönetmen hem de tecavüzcü rolüyle yer aldığı bu yapım; Rose McGowan, Bruce Willis, Kurt Russell, Danny Trejo, Freddy Rodriguez, Marley Shelton ve Josh Brolin gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da döneme damgasını vuran yapımlardan bir tanesi olmuştur.

13 Ben Efsaneyim (I Am Legend)

IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2007

Gelmiş geçmiş en iyi yapımlardan bir tanesi olarak gösterilen Ben Efsaneyim (I Am Legend), konusu ve görselleriyle izleyicilerin gönlünde taht kurmayı başarıyor. Listemizde yer alan birçok yapım gibi 2007 yılında vizyona giren bu gerilim filmi, virüsten dolayı gerçekleşen kıyametin sonrasını ve şehirde tek başına kaldığını düşünen bir bilim insanının bu virüse panzehir bulmak için göstermiş olduğu çabaları konu alıyor. Francis Lawrence yönetmenliğinde vizyona giren bu etkileyici yapım, Will Smith ve Alice Braga’nın başarılı performanslarıyla şekilleniyor.

12 Herbert West – Diriltici (Re-Animator)

IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1985

Stuart Gordon yönetmenliğinde vizyona giren ve bir korku filminden daha çok fantastik filmler arasında yer alan Herbert West – Diriltici (Re-Animator); dahiliğin ve deliliğin ince çizgisinde yürüyen bir bilim adamının, mezardan çıkardığı ölüleri, yeniden diriltmeye çalışmasını konu alıyor. Bu ölüleri diriltmeyi başardıktan sonra ise West, aslında bu yasa dışı çalışmalarıyla kendi sonunu da hazırlamış oluyor. H. P. Lovercraft eserinden uyarlanan bu yapımda Jeffrey Combs, Babara Crampton ve Bruce Abbott gibi başarılı oyuncular da yer alıyor.

11 Ölüm Günü (Day of the Dead)

IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1985

Yaşayan Ölülerin Gecesi serisinin üçüncü filmi olarak, 1985 yılında izleyici karşısına çıkan Ölüm Günü (Day of the Dead) de usta yönetmen George A. Romero’nun imzasını taşıyor. Lori Cardille, Joseph Pilato, Terry Alexander ve Greg Nicotero’dan oluşan kadrosuyla da beğeni toplayan bu film, zombilerin istilasına uğrayan kasaba halkının ve askerlerin bu saldırılara karşı vermiş olduğu ölümcül savaşı konu ediniyor. Bu etkileyici yapım, bazı sahneleriyle ise izleyicilerin midesinin bulanmasına neden oluyor.

10 Cemetery Man (Dellamorte Dellamore)

IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1994

1994 yılında Michele Soavi’nin ellerinde hayat bulan zombi konulu etkileyici bir İtalyan filmiyle listemize devam ediyoruz. Mezarlık bekçiliği yapan ve yattıkları yerde rahat duramayıp ayaklanmaya çalışan huzursuz ölülerin de kellelerini uçuran Francesco’nun hikayesi anlatılıyor.

Ayrıca filmin en unutulmaz sahnesinin arka planında ise Sezen Aksu’nun “Hadi Bakalım” şarkısı çalıyor. Bu etkileyici yapımın başrollerinde ise Anna Falchi, Rupert Everett, François Hadji-Lazaro ve Mickey Knox gibi başarılı oyuncular yer alıyor.

Heyecan Dolu Anlar Yaşayacağınız Aksiyon Filmleri
9 Ölüm Çığlığı (Rec)

IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2007

Efsaneleşmeyi başarmış, 2007 yapımı bir İspanyol korku filmiyle zirveye doğru yaklaşıyoruz. Jaume Balaguero’nun yönetmen koltuğunda oturduğu Ölüm Çığlığı (Rec) da uzun soluklu bir seri haline gelen filmlerden bir tanesidir. Manuela Velasco ve Pablo Rosso’nun başrollerini paylaştıkları ilk film ise bu serinin en dikkat çeken yapımıdır. Genç ve istekli bir gazetecinin, yangın ihbarı diye gittiği binada, zombilerle yaşamış olduğu zorlu dakikaları konu alan Ölüm Çığlığı (Rec) filmi de en iyilerden biri olarak listemizde yer alıyor.

8 Zombi Ekspresi (Train to Busan)

IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2016

2016 yılının en dikkat çeken Kore filmlerinden bir tanesi olan Zombi Ekspresi (Train to Busan), Yeon Sang-ho yönetmenliğinde karşımıza geliyor. Ma Dong-Seok, Choi Woo-shik, Kim Ui-Seog gibi güçlü isimlerin yanı sıra Kore dizilerinde de beğeniyle izlenen Gong Yoo, Jung Yoo-mi ve Shim Eun-kyun gibi ünlü isimler de filmin kadrosunda yer alıyorlar. Bir grup yolcunun Seul’den Busan’a doğru seyahat ettikleri sırada, zombi istilasıyla karşı karşıya kalmalarını ve hayatta kalma mücadelelerini konu alıyor. Aynı zamanda yılın en etkileyicileri arasına adını yazdırıyor.

7 Yaşayan Ölü (Braindead)

IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1992

Tüm zamanların en iyi seri filmleri arasına adını yazdıran Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlemelerinin de yönetmeni olan Peter Jackson’ın hem yönetmen hem de oyuncu olarak karşımıza çıktığı benzersiz bir korku komedi filmiyle listemize devam ediyoruz. Ayrıca Tim Balme, Diana Penalver, Elizabeth Moody ve Ian Watkin gibi isimleri de bünyesinde barındıran Yaşayan Ölü (Braindead), döneme göre kalitesiyle fark yaratarak 1992 yılının en başarılı filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

6 28 Gün Sonra (28 Days Later)

IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2002

Alex Garland tarafından yazılan ve İngiliz yapımı olağanüstü bir gerilim filmi olan 28 Gün Sonra (28 Days Later), Danny Boyle’ın usta yönetimiyle hayat buluyor. Konusuyla diğer yapımlara göre fark yaratan ve öncü bir kült film olan 28 Gün Sonra; Cillian Murphy, Naomie Harris, Megan Burns, Brandan Gleeson ve Christopher Eccleston gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da 2002 yılının en başarılı yapımlarından bir tanesi haline geliyor.

5 Zombieland

IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2009

Alışılmışın dışında bir konuya sahip olan eğlenceli bir absürt komedi filmiyle ilk beş içerisine girmiş bulunuyoruz. Ruben Fleischer tarafından yönetilen ve 2009 yılının en sevilen filmlerinden biri haline gelen Zombieland; Emma Stone, Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Abigail Breslin ve Bill Murray’den oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırıyor. Zombiler tarafından ele geçirilmiş bir dünyada hayatta kalmaya çalışan insanların zorlu ve bir o kadar da eğlenceli hikayesini konu alıyor.

4 Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead)

IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1968

George A. Romero’nun başyapıt niteliği taşıyan kült korku filmi Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead), vizyona girmiş olduğu 1968 yılına ve sonrasına damgasını vuran bir yapım olmayı başardı. Kendiden sonra gelen bu kategorideki filmlere de ışık tutan bu etkileyici yapım; Judith O’Dea, Duane Jones, Karl Hardman ve Marilyn Eastman gibi dönemin başarılı oyuncularından oluşan kadrosuyla da fark yarattı. Bu Romero filmi aslında 1990 yılında yeniden çekilmiş olsa da orijinal hali her zaman için en iyiler arasında yer almayı başardı.

3 Zombi (Dawn of the Dead)

https://www.youtube.com/watch?v=XYKmM2OimaY

IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1978

Aslında 2004 yılında Zack Snyder tarafından yeniden çekilen Ölülerin Şafağı filmi de en az orijinal hali, Zombi (Dawn of the Dead) kadar büyük bir başarıya ulaştı. Fakat bu tarz filmlerin usta yönetmeni George A. Romero imzalı Dawn of the Dead, gerek konusu gerekse döneme göre oldukça kaliteli efektleriyle şaşkınlık yaratmayı başarmış bir başyapıttı. Yaşayan Ölüler serisinin de ikinci filmi olan Dawn of the Dead, 1978 yılında vizyona giren orijinal haliyle halen daha izleyicileri etkilemeyi başarıyor.

2 Zombilerin Şafağı (Shaun of the Dead)

IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2004

İngiliz sinemasının muhteşem ikilisi Simon Pegg ve Nick Frost, tadı damağımızda kalan başarılı bir senaryoyla karşımıza geliyorlar. Edgar Wright tarafından yönetilen Zombilerin Şafağı (Shaun of the Dead); hayatı çıkmaza giren Shaun’un yaşamış olduğu kasabanın zombiler tarafından istila edilmesiyle birlikte, kahramanlık mertebesine yükselişini konu alıyor. Ayrıca bu başarılı filmde; Kate Ashfield, Dylan Moran, Lucy Davis, Bill Nighy ve Martin Freeman gibi usta oyuncular da rol alıyorlar.

1 Perimetro Cero

IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2017

Öncelikle şunu söyleyelim, Perimetro Cero IMDb puanı bu kadar yüksek olması gereken bir film değil. Filmde ki makyajlar ve görüntü yönetmeninin çıkardığı işler de kaliteli diyemem. Peki neden bu filmi listeye koyduk? Tamamen amatörlüğünden. Bir askeri ekibin, zombilere karşı gelmeye çalışmasını anlatan bu yapım, sizi kendine çekmeyi başarıyor ve film bittiğinde iyidi diyorsunuz.

Francisco Santana Trujillo’nun yönetmenliği üstlendiği yapımda, Leonardo Santana, Juan Suarez ve Borja Doreste gibi isimler yer alıyor.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap