1. Anasayfa
  2. Sosyal Yardımlar

ATT Maaşları Ne Kadar? 2021 ATT Çalışma Saatleri Nedir?

ATT Maaşları Ne Kadar? 2021 ATT Çalışma Saatleri Nedir?
0

Bildiğiniz gibi ülkemizde yaşanan dönem itibari ile gerçek anlamda sağlık sektörüne ilgi oldukça artmaktadır. Sağlık sektörü geleceğimiz olan gençlerimizin gördüğü tek çıkış yoldur. Bunun sebebi ise, pandemi döneminden dolayı işsiz kalan insanlar, kapanan dükkânların yanı sıra sağlıkçılarımızın durmadan çalışmasıdır. Pandemi dönemi boyunca kahramanca mücadele veren sağlıkçılarımızın şuan ki maddi koşulları hak edip etmediği tartışılmaktadır.

Bu makalemizde de ATT Maaşları Ne Kadar? ATT Çalışma Saatleri Nedir? , ATT Nedir?, ATT Görevleri Nelerdir? gibi bir takım sorulara cevap bulabilecek, bu konuda aydınlanacaksınız.

ATT Maaşları: Dünya üzerinde salgının yayılmasından sonra tüm sağlıkçılarımız bu salgınla ön sırada savaşmaya başladı. Sağlık bölümünü okuyan ve atanmak isteyen Acil Tıp Teknisyenlerimiz için hazırladığımız bu makalede tüm soruların cevaplarını vereceğiz. Acil Tıp Teknisyeni Maaşları, çalışılan yere göre değişmektedir. Devlet kurumlarına atanamayan sağlıkçılar, özel hastanede de çalışabilmektedir. Bundan dolayı devlet ile özel arasında maaş açısından bazen ciddi farklar olabilmektedir.

ATT Görevleri Nelerdir?

Acil Tıp Teknisyeni kelimesinin öncelikle kendi anlamı ile düşünebiliriz. Acil durumlarda destek olan tıp teknisyeni olarak açıklayabiliriz. Hastane ortamlarında aslında ciddi anlamda acil tıp teknisyenlerinin rolü büyüktür. Yeri geldiğinde tüm yükü sırtlanabilecek bu durumu kaldırabilecek başarılı personellerden oluşturulur. ATT Görevleri ise;

  • Nakil durumlarında hastayı ve nakil edilecek ortamı hazırlarlar.
  • Kırık çıkık gibi durumlarda acil ve yerinde müdahaleyi yaparlar.
  • Ambulans içerisinde yer alan ekipmanların ve cihazların takibini yaparak eksikliklerini kontrol ederek tamamlarlar.
  • Hasta, beklenmeyen bir durum sonucunda doğum yapıyorsa bu gibi acil durumlarda doğuma yardımcı olurlar.
  • Bazı durumlarda Hastanın hayatta kalabilmesi için canla başla çalışıp üzerine düşeni hatta daha fazlasını yapabilecek şekilde hazır konumdadırlar.

ATT Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Nasıl ATT Olunur?

Acil Tıp Teknisyeni olarak devlet kurumuna atanmak için 4 yıllık Lisans bölümü mezunu olmak gerekir. Lisans bölümü sayesinde kendinizi sağlık alanında geliştirmelisiniz. İnsan vücudu ve özellikle insan hayatı ciddi anlamda önemsenmeden ya da dikkatsiz bir şekilde yapılabilecek bir iş değildir. Bundan dolayı Acil Tıp Teknisyenlerinin büyük sorumluluğu olduğundan dolayı dersleri biraz ağırdır. Acil tıp teknisyeni olmak için 2 yıllık Ön lisans bölümünü de tercih edebilirsiniz. Fakat ATT olabilmek için ön lisans bölümü tercih ettiğinizde paramedik olarak göreve başlarsınız. Fakülte kazanıp 4 yıllık Lisans yolunu tercih ettiğinizde atandığınızda memuriyetiniz daha yüksek derecelerden değerlendirilir. ATT okuyan kişiler ambulans içerisinde ilk yardım personeli olarak çalışabilmektedir.

ATT 2021 Çalışma Saatleri ve Maaşı

Hangi alanda olursa olsun, kamu ve özel sektör arasında ciddi maaş farkları vardır. Acil Tıp Teknisyenliği de maaş açısından ciddi uçurumları olan bir bölümdür. Maaş olayı sadece kamu ve özel sektörlerden dolayı değil, mezuniyet derecenize göre de farklılık gösterebilir. ATT çalışma saatlerinden bahsedecek olursak, gerek yapılan iş gerek iş stresi gerçek anlamda çok zor. Acil tıp teknisyenlerinin bir diğer zor durumu ise, mesai usulü çalışmalarıdır. ATT’leri hem gece hem de gündüz çalışabilmektedir. Genel olarak kamuda çalışan Acil Tıp Teknisyenleri 24 saat çalışıp, 48 saat dinlenirler. Haftalık çalışma saatleri ise, belli bir düzen içerisinde ayarlanmıştır. Meslek stresinden dolayı Acil Tıp Teknisyenlerine elbette ki bu süre yeterli gelmemektedir. Haftalık çalışma saatleri 40 saat olmak üzere aylık olarak 160 saat olarak belirlenmektedir. Fakat özel sektörde çalışan Acil Tıp Teknisyenlerinin maaşları farklılık gösterdiği gibi, çalışma saatleri de farklılık gösterebilir.

youtube beğeni satın al

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir